Określenie przedsiębiorstw, prowadzonych w większym rozmiarze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.36.223

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1950 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: PRZEMYSŁU, APROWIZACJI i HANDLU ORAZ ŻEGLUGI i HANDLU ZAGRANICZNEGO
z dnia 11 lipca 1946 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Sprawiedliwości, Skarbu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych w sprawie określenia przedsiębiorstw, prowadzonych w większym rozmiarze.

Na podstawie art. 4 § 2 kodeksu handlowego zarządza się, co następuje:
Za przedsiębiorstwa zarobkowe, prowadzone w większym rozmiarze, uważa się:
a)
wszystkie przedsiębiorstwa państwowe i samorządowe oraz pozostające pod zarządem państwowym i samorządowym z mocy przepisów szczególnych w czasie trwania tego zarządu;
b) 1
przedsiębiorstwa przewozowo-ekspedycyjne, przeładunkowe, usług portowych, domy składowe, biura pośrednictwa handlowego, przedsiębiorstwa komisowe, wywiadownie, przedsiębiorstwa wydawnicze;
c) 2
przedsiębiorstwa, których obrót przewyższa kwotę 18 milionów zł w stosunku rocznym.

Bez względu na wysokość obrotu przedsiębiorstwa uważa się za przedsiębiorstwo zarobkowe, prowadzone w większym rozmiarze, jeżeli za takie uzna je sąd rejestrowy, właściwy według siedziby przedsiębiorstwa po zasięgnięciu opinii izby skarbowej i izby przemysłowo-handlowej.

Za obrót w rozumieniu § 1 pkt c) uważa się obrót ustalony ostatecznym orzeczeniem władzy skarbowej do wymiaru podatku obrotowego za ostatni rok, obrót towarowy, osiągnięty ze sprzedaży artykułów objętych scalonym podatkiem obrotowym oraz obrót wolny od podatku obrotowego.
Ulegają zaliczeniu do przedsiębiorstw zarobkowych w większym rozmiarze także przedsiębiorstwa przemysłowe, nie wymienione w § 1, jeżeli prowadzący je kupcy posiadają zakłady sprzedaży artykułów własnej produkcji, zaliczone lub podlegające zaliczeniu do przedsiębiorstw zarobkowych w większym rozmiarze.
Do przedsiębiorstw zarobkowych w większym rozmiarze będą zaliczone także przedsiębiorstwa przemysłowe uboczne, związane z gospodarstwem rolnym, jeżeli przerabiają ponad 50% produktów, nie pochodzących z gospodarstw z nimi związanych. Ilość przerobionych produktów, nie pochodzących z gospodarstwa związanego z przedsiębiorstwem przemysłowym, określa izba rolnicza na podstawie danych za rok poprzedzający zgłoszenie do rejestru.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1-ym miesiąca następującego po dniu ogłoszenia.

Jednocześnie traci moc rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 23 października 1936 r. (Dz. U. R. P. Nr 84, poz. 590) wydane w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Sprawiedliwości oraz Rolnictwa i Reform Rolnych w sprawie określenia przedsiębiorstw, prowadzonych w większym rozmiarze.

1 § 1 lit. b) zmieniona przez § 1 rozporządzenia z dnia 2 października 1947 r. (Dz.U.47.73.465) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1948 r.
2 § 1 lit. c):

- zmieniona przez § 1 rozporządzenia z dnia 2 października 1947 r. (Dz.U.47.73.465) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1948 r.

- zmieniona przez § 1 rozporządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 21 grudnia 1949 r. (Dz.U.49.64.514) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1950 r.