Obowiązek współpracy w zakresie nauczania w szkolnictwie zawodowym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.8.39

Akt utracił moc
Wersja od: 30 lipca 1955 r.

DEKRET
z dnia 10 grudnia 1946 r.
o obowiązku współpracy w zakresie nauczania w szkolnictwie zawodowym.

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) - Rada Ministrów postanawia, a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:

Obywatele polscy pracujący zawodowo obowiązani są w zakresie swoich kwalifikacji do współpracy w nauczaniu w szkolnictwie zawodowym, o ile na wniosek zgłoszony przez władze szkolne, właściwe dla szkół zawodowych, zostaną do tego wyznaczeni przez zakład, w którym pracują, albo instytucję samorządu gospodarczego lub zawodowego w porozumieniu ze związkiem zawodowym pracowników.

Obowiązek, wskazany w art. 1, jest wypełniany tylko w miejscu stałego zamieszkania lub w miejscu położenia zakładu pracy osoby zainteresowanej w czasie zatrudnienia jej w zakładzie pracy w wymiarze nie przekraczającym 6 godzin tygodniowo.

Władze szkolne uzgadniają dni i godziny lekcyjne z osobą powołaną oraz z zakładem pracy, w którym osoba ta jest zatrudniona.

Pracodawca nie może potrącić pracownikowi płacy za czas zużyty na wykonanie obowiązkowej pracy szkolnej.

Za pełnienie czynności nauczycielskich powołane osoby otrzymują od władz utrzymujących szkołę wynagrodzenie według stawek przewidzianych dla kwalifikowanych nauczycieli państwowych szkół zawodowych odpowiedniej kategorii.

W przypadku wyznaczenia osoby nieprzydatnej do pracy nauczycielskiej władzom szkolnym przysługuje prawo żądania od zakładu pracy, instytucji samorządu gospodarczego bądź zawodowego wyznaczenia innej odpowiedniej osoby.

Kto bez usprawiedliwionej przyczyny uchyla się od wyznaczenia kandydata do pracy nauczycielskiej w szkolnictwie zawodowym pomimo otrzymania zapotrzebowania, zgłoszonego przez władze szkolne,

podlega karze grzywny do 30.000 zł.

Kto bez uzasadnionej przyczyny uchyla się od wykonania obowiązku nauczania określonego w art. 1,

podlega karze grzywny do 10.000 zł.

Do orzekania w tych sprawach powołana jest władza administracji ogólnej I instancji. Ściganie następuje na wniosek władzy uprawnionej w myśl art. 1 do zgłaszania wniosku o współpracę.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Oświaty w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje do dnia 31 lipca 1956 r.

1 Art. 7:

- zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1952 r. (Dz.U.52.11.65) zmieniającej nin. dekret z dniem 3 lutego 1952 r.

- zmieniony przez art. 1 dekretu z dnia 27 lipca 1955 r. (Dz.U.55.31.185) zmieniającego nin. dekret z dniem 30 lipca 1955 r.