NRD-Polska. Umowa o rozgraniczeniu szelfu kontynentalnego w Morzu Bałtyckim. Berlin.1968.10.29.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1969.15.106

Akt utracił moc
Wersja od: 16 kwietnia 1969 r.

UMOWA
MIĘDZY POLSKĄ RZECZĄPOSPOLITĄ LUDOWĄ A NIEMIECKĄ REPUBLIKĄ DEMOKRATYCZNĄ O ROZGRANICZENIU SZELFU KONTYNENTALNEGO W MORZU BAŁTYCKIM
sporządzona w Berlinie dnia 29 października 1968 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 29 października 1968 roku sporządzona została w Berlinie Umowa między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Niemiecką Republiką Demokratyczną o rozgraniczeniu szelfu kontynentalnego w Morzu Bałtyckim o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA MIĘDZY POLSKĄ RZECZĄPOSPOLITĄ LUDOWĄ A NIEMIECKĄ REPUBLIKĄ DEMOKRATYCZNĄ O ROZGRANICZENIU SZELFU KONTYNENTALNEGO W MORZU BAŁTYCKIM

Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz

Rada Państwa Niemieckiej Republiki Demokratycznej,

kierując się pragnieniem, aby w myśl postanowień Konwencji genewskiej o szelfie kontynentalnym z dnia 29 kwietnia 1958 roku przyczynić się do zbadania i wykorzystania bogactw naturalnych szelfu kontynentalnego w Morzu Bałtyckim,

postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę i w tym celu wyznaczyły swych pełnomocników, a mianowicie:

Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

Adama KRUCZKOWSKIEGO, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,

Rada Państwa Niemieckiej Republiki Demokratycznej

Oskara FISCHERA, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Niemieckiej Republiki Demokratycznej,

którzy po wymianie swych pełnomocnictw uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie uzgodnili, co następuje:

Boczną linię graniczną szelfów kontynentalnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Niemieckiej Republiki Demokratycznej określa, w myśl artykułu 6 Konwencji genewskiej o szelfie kontynentalnym, jako ogólna zasada, linia, której każdy punkt jest jednakowo oddalony od najbliższych punktów linii podstawowych, od których mierzy się szerokość morza terytorialnego każdej z Umawiających się Stron.

1.
Zgodnie z zasadą wyrażoną w artykule 1 boczną linię graniczną tworzą następujące linie proste: linie między punktem styku granicy lądowej obu Umawiających się Stron na wyspie Uznam a punkiem A, dalej między punktami A, B, C, D, E, F, G i H oraz w przedłużeniu linii między punktami G i H aż do tego punktu, który jest jednakowo oddalony od najbliższych punktów linii podstawowych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, Niemieckiej Republiki Demokratycznej i Królestwa Danii.
2.
Punkty wymienione w ustępie 1 mają następujące współrzędne geograficzne:

A. Szerokość 54° 01' 42'' N. długość 14° 15' 16'' E.

B. Szerokość 54° 05' 20'' N. długość 14° 20' 11'' E.

C. Szerokość 54° 10' 08'' N. długość 14° 21' 08'' E.

D. Szerokość 54° 13' 44'' N. długość 14° 23' 11'' E.

E. Szerokość 54° 17' 05'' N. długość 14° 27' 00'' E.

F. Szerokość 54° 20' 28'' N. długość 14° 29' 54'' E.

G. Szerokość 54° 23' 56'' N. długość 14° 32' 41'' E.

H. Szerokość 54° 28' 19'' N. długość 14° 35' 51'' E.

3.
Współrzędne geograficzne określone w ustępie 2 podane są w północnej szerokości geograficznej i we wschodniej długości geograficznej w odniesieniu do leżącego w Greenwich południka zerowego, według mapy morskiej nr 151, wydanie 1965/10, Morskiej Służby Hydrograficznej Niemieckiej Republiki Demokratycznej.
4.
Przebieg linii granicznej oznaczony został na załączonej mapie, która jest częścią integralną niniejszej Umowy.

Postanowienia niniejszej Umowy nie naruszają w jakikolwiek sposób statusu prawnego wód mórz pełnych, leżących nad szelfem kontynentalnym, oraz przestrzeni powietrznej nad tymi wodami.

Zgodnie z Artykułem 102 Karty Narodów Zjednoczonych niniejsza Umowa będzie zarejestrowana w Sekretariacie Narodów Zjednoczonych.

Niniejsza Umowa podlega ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która odbędzie się w Warszawie.

Sporządzono w Berlinie, dnia 29 października tysiąc dziewięćset sześćdziesiątego ósmego roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i niemieckim, przy czym oba teksty mają jednakową moc.

mapa

(grafikę pominięto)

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 28 grudnia 1968 roku.