Rozdział 6 - MIĘDZYNARODOWA RADA KAWY - Międzynarodowa umowa w sprawie kawy. Londyn.2000.09.28.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2007.118.815

Akt obowiązujący
Wersja od: 15 września 2006 r.

ROZDZIAŁ  VI

MIĘDZYNARODOWA RADA KAWY

Siedziba i struktura Międzynarodowej Rady Kawy

(1)
Najwyższym organem władzy Organizacji jest Międzynarodowa Rada Kawy, składająca się z wszystkich członków Organizacji.
(2)
Każdy członek wyznaczy jednego przedstawiciela do Rady oraz, według swojej woli, jednego lub kilku zastępców. Członek może także wyznaczyć jednego lub kilku doradców swojego przedstawiciela lub zastępców.

Uprawnienia i funkcje Rady

(1)
Wszystkie uprawnienia wyraźnie nadane na mocy niniejszej umowy przysługują Radzie, która posiada uprawnienia i wykonuje funkcje konieczne w celu realizacji postanowień niniejszej umowy.
(2)
Rada przeniesie na swojego przewodniczącego zadanie zapewnienia - z pomocą Sekretariatu - ważności pisemnych zawiadomień składanych w odniesieniu do postanowień art. 9 ust. 2, art. 12 ust. 3 i art. 14 ust. 2. Przewodniczący podlega Radzie.
(3)
Rada może tworzyć wszelkie komisje lub grupy robocze, których utworzenie uzna za konieczne.
(4)
Rada - rozdzieloną większością dwóch trzecich głosów - ustala wszelkie zasady i regulaminy, w tym własny regulamin postępowania, a także regulamin finansowy oraz kadrowy Organizacji, konieczne w celu realizacji postanowień niniejszej umowy i zgodne z tymi postanowieniami. Rada może w swoim regulaminie postępowania przewidzieć środki, na mocy których będzie mogła podejmować decyzje w określonych sprawach bez konieczności odbycia posiedzenia.
(5)
Rada prowadzi rejestry wymagane w celu wykonywania swoich zadań na mocy niniejszej umowy oraz wszelkie inne rejestry, uznane przez nią za pożądane.

Przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady

(1)
Rada - na każdy rok kawowy - dokonuje wyboru przewodniczącego oraz pierwszego, drugiego i trzeciego wiceprzewodniczącego, którzy nie są opłacani przez Organizację.
(2)
Jako zasadę ogólną przyjmuje się, że przewodniczący i pierwszy wiceprzewodniczący wybierani są spośród przedstawicieli członków eksportujących albo spośród przedstawicieli członków importujących, a drugi i trzeci wiceprzewodniczący spośród przedstawicieli członków innych kategorii. W każdym roku kawowym następuje wymiana tych urzędów pomiędzy dwoma wyżej wymienionymi kategoriami członków.
(3)
Przewodniczący ani żaden z wiceprzewodniczących pełniących obowiązki przewodniczącego, nie mają prawa głosu. Jego zastępca w takim przypadku wykonuje prawa głosu członka.

Posiedzenia Rady

(1)
Jako zasadę ogólną przyjmuje się, że Rada odbywa zwyczajne posiedzenia dwa razy do roku. W przypadku podjęcia odnośnej decyzji w tej sprawie, możliwe jest zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia. Nadzwyczajne posiedzenia będą także zwoływane na wniosek Zarządu, dowolnych pięciu członków lub członka, lub członków posiadających co najmniej 200 głosów. Zawiadomienia o posiedzeniach będą doręczane z co najmniej trzydziestodniowym wyprzedzeniem, z wyjątkiem przypadków nadzwyczajnych, w których zawiadomienie takie może być doręczone z wyprzedzeniem dziesięciodniowym.
(2)
Posiedzenia będą odbywać się w siedzibie Organizacji, o ile Rada nie zadecyduje inaczej rozdzieloną większością dwóch trzecich głosów. Jeśli dany członek zaprosi Radę do odbycia posiedzenia na swoim terytorium, a Rada wyrazi na to zgodę, członek taki pokrywa dodatkowe koszty Organizacji związane z takim posiedzeniem, powyżej kosztów ponoszonych w przypadku odbywania posiedzenia w siedzibie Organizacji.
(3)
Rada może zaprosić każdy kraj niebędący członkiem lub którąś z organizacji, o których mowa w art. 16, do uczestnictwa w swoim posiedzeniu w roli obserwatora. W przypadku przyjęcia takiego zaproszenia, dany kraj lub organizacja przesyłają przewodniczącemu pisemne zawiadomienie potwierdzające ten fakt, w którym mogą, według swojego uznania, zamieścić prośbę o zgodę na składanie oświadczeń przed Radą.
(4)
Kworum wymagane do podejmowania decyzji na posiedzeniu Rady stanowi obecność ponad połowy członków eksportujących i importujących, reprezentujących, odpowiednio, co najmniej dwie trzecie głosów w odniesieniu do każdej kategorii. W przypadku braku kworum w chwili otwarcia posiedzenia Rady lub zgromadzenia plenarnego, przewodniczący odracza otwarcie posiedzenia lub zgromadzenia plenarnego o okres co najmniej dwóch godzin. W przypadku gdy pod koniec takiego okresu odroczenia nadal występuje brak kworum, kworum wymagane do podejmowania decyzji stanowić będzie obecność ponad połowy członków eksportujących i importujących, reprezentujących, odpowiednio, co najmniej połowę głosów w odniesieniu do każdej kategorii. Reprezentacja zgodna z art. 14 ust. 2 uznana będzie za obecność.

Głosy

(1)
Członkowie eksportujący posiadają łącznie 1.000 głosów i członkowie importujący także posiadają łącznie 1.000 głosów, które to głosy rozdzielone są w każdej kategorii członkowskiej - tj. odpowiednio wśród członków eksportujących i importujących - w sposób przewidziany w poniższych ustępach niniejszego artykułu.
(2)
Każdy członek posiada pięć głosów podstawowych.
(3)
Pozostałe głosy członków eksportujących są rozdzielone pomiędzy tych członków proporcjonalnie do średniej ich odpowiednich wielkości wywozu kawy do wszystkich krajów przeznaczenia w poprzednich czterech latach kalendarzowych.
(4)
Pozostałe głosy członków importujących są rozdzielone pomiędzy tych członków proporcjonalnie do średniej ich odpowiednich wielkości przywozu kawy w poprzednich czterech latach kalendarzowych.
(5)
Na początku każdego roku kawowego Rada, zgodnie z postanowieniami niniejszego artykułu, ustala rozdział głosów, który obowiązuje w ciągu tego roku, z uwzględnieniem wyjątków przewidzianych w ust. 6 niniejszego artykułu.
(6)
W każdym przypadku zmian członkowskich w Organizacji, lub jeśli prawa głosu członka zostaną zawieszone lub odzyskane na mocy postanowień art. 25 lub 42, Rada zapewni ponowny rozdział głosów.
(7)
Żaden członek nie posiada więcej niż 400 głosów.
(8)
Nie ma głosów ułamkowych.

Procedura głosowania w Radzie

(1)
Każdy członek uprawniony jest do oddania całej posiadanej przez siebie liczby głosów, przy czym nie przysługuje mu prawo do podziału głosów. Członek może jednak oddać w inny sposób wszelkie głosy, które posiada zgodnie z postanowieniami ust. 2 niniejszego artykułu.
(2)
Każdy członek eksportujący może upoważnić innego członka eksportującego, a każdy członek importujący może upoważnić innego członka importującego, do reprezentowania jego interesów oraz do wykonywania jego prawa głosu na każdym posiedzeniu lub posiedzeniach Rady. Ograniczenie przewidziane w art. 13 ust. 7 nie ma w takim przypadku zastosowania.

Decyzje Rady

(1)
Wszystkie decyzje Rady są podejmowane, a wszystkie zalecenia dokonywane, rozdzieloną zwykłą większością głosów, o ile niniejsza umowa nie przewiduje inaczej.
(2)
W odniesieniu do każdej decyzji Rady, której podjęcie - zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy - wymaga rozdzielonej większości dwóch trzecich głosów, stosuje się następującą procedurę:
(a)
jeśli w głosowaniu nie zostanie osiągnięta rozdzielona większość dwóch trzecich głosów z powodu głosowania "przeciw" przez nie więcej niż trzech członków eksportujących lub nie więcej niż trzech członków importujących, dana propozycja zostanie ponownie poddana pod głosowanie w ciągu 48 godzin, na mocy decyzji przyjętej przez Radę większością obecnych członków lub rozdzieloną zwykłą większością głosów;
(b)
jeśli w głosowaniu nie zostanie osiągnięta rozdzielona większość dwóch trzecich głosów z powodu głosowania "przeciw" przez nie więcej niż dwóch członków eksportujących lub nie więcej niż dwóch członków importujących, dana propozycja zostanie ponownie poddana pod głosowanie w ciągu 24 godzin, na mocy decyzji przyjętej przez Radę większością obecnych członków lub rozdzieloną zwykłą większością głosów;
(c)
jeśli w głosowaniu nie zostanie osiągnięta rozdzielona większość dwóch trzecich głosów z powodu głosowania "przeciw" przez jednego członka eksportującego lub jednego członka importującego, daną propozycję uznaje się za przyjętą; oraz
(d)
w przypadku niepoddania danej propozycji przez Radę pod dalsze głosowanie, propozycję taką uznaje się za odrzuconą.
(3)
Członkowie zobowiązują się do przyjmowania wszystkich decyzji Rady podjętych zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy jako wiążących.

Współpraca z innymi organizacjami

(1)
Rada może dokonywać ustaleń w sprawie konsultacji i współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych i jej wyspecjalizowanymi agencjami, a także z innymi właściwymi organizacjami międzyrządowymi. Rada wykorzystuje w pełni udogodnienia kredytowe Wspólnego Funduszu Towarowego oraz innych źródeł finansowania. Ustalenia takie mogą obejmować ustalenia finansowe uznane przez Radę za właściwe dla osiągnięcia celów umowy. Organizacja nie będzie jednakże zaciągać żadnych zobowiązań finansowych w odniesieniu do realizacji projektów na mocy takich ustaleń pod gwarancje udzielane przez poszczególnych członków lub inne podmioty. Żaden z członków nie będzie z tytułu swojego członkostwa w Organizacji ponosił odpowiedzialności za zobowiązania wynikające z zaciągnięcia lub udzielenia pożyczki przez dowolnego innego członka lub podmiot w związku z takimi projektami.
(2)
Organizacja może także - o ile jest to możliwe - zbierać od członków, nie-członków, od darczyńców i innych agencji, informacje dotyczące projektów i programów rozwojowych ukierunkowanych na sektor kawy. Organizacja może - o ile jest to właściwe i za zgodą zainteresowanych stron - udostępniać takie informacje zarówno innym organizacjom, jak i członkom.