Część 2 - SPRAWOZDANIE RYCZAŁTÓW NALEŻYTOŚCI, KTÓRE MAJĄ BYĆ PRZENIESIONE. - Konwencja dotycząca przeniesienia wierzytelności oraz wkładów posiadanych w Królewskiej Węgierskiej Pocztowej Kasie Oszczędności przez obywateli terytorjów odstąpionych przez b. Królestwo Węgierskie, względnie przez b. Cesarstwo Austrjackie. Budapeszt.1922.11.07.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.5.27

Akt utracił moc
Wersja od: 7 września 1931 r.

CZĘŚĆ  DRUGA.

SPRAWOZDANIE RYCZAŁTÓW NALEŻYTOŚCI, KTÓRE MAJĄ BYĆ PRZENIESIONE.

W celu ustalenia ryczałtów oszczędnościowych należy postępować w sposób następujący:

Rumunja, Królestwo Serbsko-Chorwacko-Słoweńskie i Czechosłowacja wezwą, drogą konwokacji publicznej, swych obywateli (artykuł 3), do zadeklarowania swych należytości oszczędnościowych, w ciągu pewnego określonego terminu w biurach, które zostaną wskazane. Termin taki nie będzie przekraczał 3-ch miesięcy od dnia wprowadzenia w życie niniejszej konwencji. Jednocześnie z deklaracją, deponenci będą musieli przedłożyć książeczki oszczędnościowe, wykazujące pozostałość (saldo).

Przy tej sposobności deponenci, którzy w odnośnych dniach ustalonych mieli miejsce zamieszkania (siedzibę prawną) na terytorjum odnośnego Państwa narodowego, będą musieli przedstawić dowody tego miejsca zamieszkania (tej siedziby prawnej), jak również i swego teraźniejszego miejsca zamieszkania (swej teraźniejszej siedziby prawnej).

Natomiast deponenci oszczędności, którzy po upływie odnośnych dni ustalonych, przenieśli swe miejsce zamieszkania (siedzibę prawną) z terytorjum jednego z Państw narodowych na terytorjum jakiegokolwiek bądź innego Państwa, z wyjątkiem deponentów, którzy przenieśli swe miejsce zamieszkania do Węgier, lub z któregokolwiek innego kraju do Państwa narodowego, jak również i deponenci oszczędności, którzy utrzymali swe miejsce zamieszkania (siedzibę prawną) poza obrębem terytorjalnym b. Królestwa Węgierskiego, - będą musieli, dla korzystania z przepisów niniejszej konwencji, złożyć dowody co do swego obecnego miejsca zamieszkania oraz co do swej przynależności obywatelskiej. To obywatelstwo powinno było być otrzymane zgodnie z przepisami Traktatów z Trianon lub z St. Germain lub z innemi odnośnemi traktatami.

W razie zgonu deponenta oszczędności, przynależność jego należytości oszczędnościowej będzie rozstrzygnięta w zależności od jego ostatniego miejsca zamieszkania, względnie od jego narodowości (prawa obywatelstwa). Odnośnie osób prawnych, które przestały egzystować, rozstrzygać będzie ich ostatnia siedziba prawna.

W razie, gdyby wskutek przesunięcia granic, nastąpiły zmiany terytorjalne po upływie odnośnych dni ustalonych, lecz przed dniem likwidacji między Rumunją, Królestwem Serbsko-Chorwacko-Słoweńskiem i Czechosłowacją, należytość obywateli tych terytorjów zostanie przydzielona do ryczałtu narodowego Państwa, do którego należy w danej chwili terytorjum, które podlegało tej zmianie, byleby pozostałe warunki, zawarte w niniejszej konwencji były wykonane.

W razie zagubienia książeczki oszczędnościowej, deponent będzie musiał powiadomić drogą deklaracji o zgubieniu książeczki, żądając, ażeby umorzenie zostało rozpoczęte na mocy warunków, zawartych w artykule 21 ustawy IX z roku 1885. Procedura umorzenia oraz przydzielenie do ryczałtu narodowego na podstawie wyników tej procedury, będzie dokonane przez Pocztową Kasę Oszczędności w porozumieniu z zainteresowanem Państwem narodowem.

Po wprowadzeniu ewentualnych poprawek (zmian) i uzupełnień odnośne Państwo narodowe poda do wiadomości Pocztowej Kasy Oszczędności nazwiska deponentów oszczędności, należących do ryczałtu (bloku) narodowego. Po uzgodnieniu przez Pocztową Kasę Oszczędności z jej księgami regestrowemi należytości oszczędnościowych wszystkich deponentów oszczędności, należących do bloku (do ryczałtu) narodowego, a ustalonych według wysokości kursu w odnośnym dniu ustalonym (patrz artykuł 3), te należytości wraz z odsetkami w wysokości 3% rocznie (w stosunku zaś do należytości podlegających dekretowi 2268/1908 K. M. "zárt betétek" w wysokości 3,6% rocznie) stanowić będą do dnia likwidacji, ryczałt należytości odnośnego Państwa narodowego.

Jeśli wysokość wierzytelności zmniejszyła się W okresie pomiędzy odnośnym dniem ustalonym, a dniem likwidacji, przedmiot przekazu stanowić będzie najniższą wysokość wierzytelności jaka miała miejsce w ciągu tego okresu. Wszelkie nadwyżki sum, przekazanych pozostaną do dyspozycji osób uprawnionych w koronach węgierskich w Pocztowej Kasie Oszczędności.

Jeśli przeniesienie miejsca zamieszkania będzie miało miejsce z jednej okolicy do drugiej, z których każda ma wyznaczony dla siebie inny dzień ustalony, dzień przepisowy późniejszy będzie decydującym zarówno w sprawie włączenia wierzytelności do bloku (ryczałtu) narodowego, jak i dla oszacowania wysokości wierzytelności.

Wkłady oszczędnościowe, które nie zostały zadeklarowane przez wierzycieli i zanotyfikowane przez Rumunję, Królestwo Serbsko-Chorwacko-Słoweńskie lub Czechosłowację pozostaną w koronach węgierskich w Pocztowej Kasie Oszczędności w Budapeszcie.

Jednak, cała należność, która w dniu 28 lutego 1919 r. była już przedawniona zgodnie z przepisami artykułów 22 i 23 ustawy IX z 1885 roku lub której przeterminowanie nastąpi po tej dacie, - zostanie przyznana Państwu, na terytorjum którego znajduje się urząd pocztowy, który wydał książeczkę oszczędnościową.

Dla sprawdzenia ryczałtu należności w dziale czekowym należy postępować w sposób następujący:

Pocztowa Kasa Oszczędności prowizorycznie ustali według dyrektyw, zawartych w artykule 3, ryczałty należytości Rumunji, Królestwa Serbsko-Chorwacko-Słoweńskiego oraz Czechosłowacji. Pocztowa Kasa Oszczędności wspólnie z instytucją cesyjną powiadomi właścicieli rachunków o ich prowizorycznem włączeniu do pewnego określonego ryczałtu należytości. Jeśli się okaże, że miejsce zamieszkania (siedziba prawna) właściciela konta czekowego, podanego przez Pocztową Kasę Oszczędności, jest identycznem z miejscem zamieszkania (siedzibą prawną) w odnośnym dniu ustalonym (patrz artykuł 3), lub gdy rozchodzić się będzie tylko o zmianę miejsca zamieszkania (siedziby prawnej) w obrębie terytorjum tego samego Państwa, od właściciela rachunku nie będzie żądane przedstawienie żadnego, poza tym, dowodu dla jego definitywnego włączenia do odnośnego bloku (ryczałtu) narodowego. Jeśli natomiast chodzić będzie o przeniesienie miejsca zamieszkania (siedziby prawnej) na terytorjum innego Państwa cesyjnego, z wyjątkiem Węgier, lub o przeniesienie miejsca zamieszkania z któregokolwiek bądź kraju do Państwa narodowego, - właściciel rachunku będzie musiał dowieść swej obecnej przynależności państwowej, jak również swego miejsca zamieszkania (siedziby prawnej). W tym wypadku prawo obywatelstwa, które powinno było być nabyte zgodnie z Traktatami z Trianon, lub z St. Germain, lub też z innemi odnośnemi traktatami, - będzie decydującem w sprawie włączenia do jednego z bloków (ryczałtów) narodowych. Dla ułatwienia procedury wyżej ustalonej, Rumunja, Królestwo Serbsko-Chorwacko-Słoweńskie i Czechosłowacja zwrócą się z wezwaniem do swych obywateli, ażeby zawiadamiali o każdej ewentualnej zmianie miejsca zamieszkania, która może mieć znaczenie przy stosowaniu niniejszego artykułu.

Należytość komitatów*) i okręgów, których obszar został podzielony, - będzie podzielona między Węgrami, Rumun ją, Królestwem Serbsko-Chorwacko-Słoweńskiem i Czechosłowacją według stosunku istniejącego między ilością ludności w każdej poszczególnej części byłego podzielonego obszaru, biorąc za podstawę obliczenia urzędowe dane Węgierskiego Urzędu Statystycznego, dotyczące spisu ludności z 1910 r. Należytość podzielonych gmin zostanie przekazana w całości Państwu, w którem się znajduje przynależny do niej urząd gminy. Obywatele poszczególnych wyżej wymienionych Państw będą musieli zwrócić się do władz, wykonywujących władzę administracyjną w odnośnej części podzielonego terytorjum w celu otrzymania zwrotu swych wierzytelności, będących w związku z kontami czekowemi w ten sposób podzielonemi.

W razie zgonu właściciela konta czekowego, sprawa włączenia jego należytości będzie rozstrzygnięta według jego ostatniego miejsca zamieszkania, względnie według jego przynależności państwowej (prawa obywatelstwa). Odnośnie osób prawnych, które przestały istnieć, ich ostatnia siedziba prawna będzie decydującą.

Jeśli wskutek przesunięcia granicy nastąpią zmiany terytorjalne po upływie odnośnych dni ustalonych, jednak przed dniem likwidacji między Rumunją, Królestwem Serbsko-Chorwacko-Słoweńskiem i Czechosłowacją, to należytość obywateli tych terytorjów będzie włączona do bloku (ryczałtu) narodowego Państwa, do którego obecnie należy terytorjum, które podlegało takiej zmianie, byleby pozostałe warunki, zawarte w niniejszej konwencji były wykonane.

Jeśli właściciel rachunku nie oświadczy wyraźnie w ciągu miesiąca od dnia zawiadomienia, że chce zostawić swą należytość w Pocztowej Kasie Oszczędności, to włączenie jego do bloku narodowego, będzie uważane za definitywne po dostarczeniu przez niego dowodów, które będą ewentualnie potrzebne. Należytości, stanowiące przedmiot wyżej wspomnianej deklaracji, jak również należytości, które, zgodnie z danemi w regestrach Pocztowej Kasy Oszczędności nie powinny być przeniesione i właściciele których nie prosili o zmianę tych danych, pozostaną w koronach węgierskich w Pocztowej Kasie Oszczędności w Budapeszcie.

Po wprowadzeniu ewentualnych zmian i dopełnień każde poszczególne Państwo narodowe zatwierdzi włączenie wyszczególnionych właścicieli kont czekowych do swego (bloku) ryczałtu należytości. Należytości wszystkich właścicieli kont czekowych, należących do jednego bloku narodowego, ustalone według wysokości z odnośnego dnia ustalonego po dodaniu do niej odsetek w wysokości 2% rocznie - stanowić będą do dnia likwidacji ryczałt należytości odnośnego Państwa narodowego.

Jeśli wysokość wierzytelności obniży się w okresie od odnośnego dnia ustalonego do dnia likwidacji, to przedmiot przekazu stanowić będzie najniższą wysokość wierzytelności w tym okresie. Każda nadwyżka sumy, przekazanej pozostanie do dyspozycji uprawnionych osób w koronach węgierskich w Pocztowej Kasie Oszczędności.