Art. 8. - Konwencja dotycząca przeniesienia wierzytelności oraz wkładów posiadanych w Królewskiej Węgierskiej Pocztowej Kasie Oszczędności przez obywateli terytorjów odstąpionych przez b. Królestwo Węgierskie, względnie przez b. Cesarstwo Austrjackie. Budapeszt.1922.11.07.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.5.27

Akt utracił moc
Wersja od: 7 września 1931 r.
Artykuł  8.

Dla sprawdzenia ryczałtu należności w dziale czekowym należy postępować w sposób następujący:

Pocztowa Kasa Oszczędności prowizorycznie ustali według dyrektyw, zawartych w artykule 3, ryczałty należytości Rumunji, Królestwa Serbsko-Chorwacko-Słoweńskiego oraz Czechosłowacji. Pocztowa Kasa Oszczędności wspólnie z instytucją cesyjną powiadomi właścicieli rachunków o ich prowizorycznem włączeniu do pewnego określonego ryczałtu należytości. Jeśli się okaże, że miejsce zamieszkania (siedziba prawna) właściciela konta czekowego, podanego przez Pocztową Kasę Oszczędności, jest identycznem z miejscem zamieszkania (siedzibą prawną) w odnośnym dniu ustalonym (patrz artykuł 3), lub gdy rozchodzić się będzie tylko o zmianę miejsca zamieszkania (siedziby prawnej) w obrębie terytorjum tego samego Państwa, od właściciela rachunku nie będzie żądane przedstawienie żadnego, poza tym, dowodu dla jego definitywnego włączenia do odnośnego bloku (ryczałtu) narodowego. Jeśli natomiast chodzić będzie o przeniesienie miejsca zamieszkania (siedziby prawnej) na terytorjum innego Państwa cesyjnego, z wyjątkiem Węgier, lub o przeniesienie miejsca zamieszkania z któregokolwiek bądź kraju do Państwa narodowego, - właściciel rachunku będzie musiał dowieść swej obecnej przynależności państwowej, jak również swego miejsca zamieszkania (siedziby prawnej). W tym wypadku prawo obywatelstwa, które powinno było być nabyte zgodnie z Traktatami z Trianon, lub z St. Germain, lub też z innemi odnośnemi traktatami, - będzie decydującem w sprawie włączenia do jednego z bloków (ryczałtów) narodowych. Dla ułatwienia procedury wyżej ustalonej, Rumunja, Królestwo Serbsko-Chorwacko-Słoweńskie i Czechosłowacja zwrócą się z wezwaniem do swych obywateli, ażeby zawiadamiali o każdej ewentualnej zmianie miejsca zamieszkania, która może mieć znaczenie przy stosowaniu niniejszego artykułu.

Należytość komitatów*) i okręgów, których obszar został podzielony, - będzie podzielona między Węgrami, Rumun ją, Królestwem Serbsko-Chorwacko-Słoweńskiem i Czechosłowacją według stosunku istniejącego między ilością ludności w każdej poszczególnej części byłego podzielonego obszaru, biorąc za podstawę obliczenia urzędowe dane Węgierskiego Urzędu Statystycznego, dotyczące spisu ludności z 1910 r. Należytość podzielonych gmin zostanie przekazana w całości Państwu, w którem się znajduje przynależny do niej urząd gminy. Obywatele poszczególnych wyżej wymienionych Państw będą musieli zwrócić się do władz, wykonywujących władzę administracyjną w odnośnej części podzielonego terytorjum w celu otrzymania zwrotu swych wierzytelności, będących w związku z kontami czekowemi w ten sposób podzielonemi.

W razie zgonu właściciela konta czekowego, sprawa włączenia jego należytości będzie rozstrzygnięta według jego ostatniego miejsca zamieszkania, względnie według jego przynależności państwowej (prawa obywatelstwa). Odnośnie osób prawnych, które przestały istnieć, ich ostatnia siedziba prawna będzie decydującą.

Jeśli wskutek przesunięcia granicy nastąpią zmiany terytorjalne po upływie odnośnych dni ustalonych, jednak przed dniem likwidacji między Rumunją, Królestwem Serbsko-Chorwacko-Słoweńskiem i Czechosłowacją, to należytość obywateli tych terytorjów będzie włączona do bloku (ryczałtu) narodowego Państwa, do którego obecnie należy terytorjum, które podlegało takiej zmianie, byleby pozostałe warunki, zawarte w niniejszej konwencji były wykonane.

Jeśli właściciel rachunku nie oświadczy wyraźnie w ciągu miesiąca od dnia zawiadomienia, że chce zostawić swą należytość w Pocztowej Kasie Oszczędności, to włączenie jego do bloku narodowego, będzie uważane za definitywne po dostarczeniu przez niego dowodów, które będą ewentualnie potrzebne. Należytości, stanowiące przedmiot wyżej wspomnianej deklaracji, jak również należytości, które, zgodnie z danemi w regestrach Pocztowej Kasy Oszczędności nie powinny być przeniesione i właściciele których nie prosili o zmianę tych danych, pozostaną w koronach węgierskich w Pocztowej Kasie Oszczędności w Budapeszcie.

Po wprowadzeniu ewentualnych zmian i dopełnień każde poszczególne Państwo narodowe zatwierdzi włączenie wyszczególnionych właścicieli kont czekowych do swego (bloku) ryczałtu należytości. Należytości wszystkich właścicieli kont czekowych, należących do jednego bloku narodowego, ustalone według wysokości z odnośnego dnia ustalonego po dodaniu do niej odsetek w wysokości 2% rocznie - stanowić będą do dnia likwidacji ryczałt należytości odnośnego Państwa narodowego.

Jeśli wysokość wierzytelności obniży się w okresie od odnośnego dnia ustalonego do dnia likwidacji, to przedmiot przekazu stanowić będzie najniższą wysokość wierzytelności w tym okresie. Każda nadwyżka sumy, przekazanej pozostanie do dyspozycji uprawnionych osób w koronach węgierskich w Pocztowej Kasie Oszczędności.