Art. 7. - Konwencja dotycząca przeniesienia wierzytelności oraz wkładów posiadanych w Królewskiej Węgierskiej Pocztowej Kasie Oszczędności przez obywateli terytorjów odstąpionych przez b. Królestwo Węgierskie, względnie przez b. Cesarstwo Austrjackie. Budapeszt.1922.11.07.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.5.27

Akt utracił moc
Wersja od: 7 września 1931 r.
Artykuł  7.

W celu ustalenia ryczałtów oszczędnościowych należy postępować w sposób następujący:

Rumunja, Królestwo Serbsko-Chorwacko-Słoweńskie i Czechosłowacja wezwą, drogą konwokacji publicznej, swych obywateli (artykuł 3), do zadeklarowania swych należytości oszczędnościowych, w ciągu pewnego określonego terminu w biurach, które zostaną wskazane. Termin taki nie będzie przekraczał 3-ch miesięcy od dnia wprowadzenia w życie niniejszej konwencji. Jednocześnie z deklaracją, deponenci będą musieli przedłożyć książeczki oszczędnościowe, wykazujące pozostałość (saldo).

Przy tej sposobności deponenci, którzy w odnośnych dniach ustalonych mieli miejsce zamieszkania (siedzibę prawną) na terytorjum odnośnego Państwa narodowego, będą musieli przedstawić dowody tego miejsca zamieszkania (tej siedziby prawnej), jak również i swego teraźniejszego miejsca zamieszkania (swej teraźniejszej siedziby prawnej).

Natomiast deponenci oszczędności, którzy po upływie odnośnych dni ustalonych, przenieśli swe miejsce zamieszkania (siedzibę prawną) z terytorjum jednego z Państw narodowych na terytorjum jakiegokolwiek bądź innego Państwa, z wyjątkiem deponentów, którzy przenieśli swe miejsce zamieszkania do Węgier, lub z któregokolwiek innego kraju do Państwa narodowego, jak również i deponenci oszczędności, którzy utrzymali swe miejsce zamieszkania (siedzibę prawną) poza obrębem terytorjalnym b. Królestwa Węgierskiego, - będą musieli, dla korzystania z przepisów niniejszej konwencji, złożyć dowody co do swego obecnego miejsca zamieszkania oraz co do swej przynależności obywatelskiej. To obywatelstwo powinno było być otrzymane zgodnie z przepisami Traktatów z Trianon lub z St. Germain lub z innemi odnośnemi traktatami.

W razie zgonu deponenta oszczędności, przynależność jego należytości oszczędnościowej będzie rozstrzygnięta w zależności od jego ostatniego miejsca zamieszkania, względnie od jego narodowości (prawa obywatelstwa). Odnośnie osób prawnych, które przestały egzystować, rozstrzygać będzie ich ostatnia siedziba prawna.

W razie, gdyby wskutek przesunięcia granic, nastąpiły zmiany terytorjalne po upływie odnośnych dni ustalonych, lecz przed dniem likwidacji między Rumunją, Królestwem Serbsko-Chorwacko-Słoweńskiem i Czechosłowacją, należytość obywateli tych terytorjów zostanie przydzielona do ryczałtu narodowego Państwa, do którego należy w danej chwili terytorjum, które podlegało tej zmianie, byleby pozostałe warunki, zawarte w niniejszej konwencji były wykonane.

W razie zagubienia książeczki oszczędnościowej, deponent będzie musiał powiadomić drogą deklaracji o zgubieniu książeczki, żądając, ażeby umorzenie zostało rozpoczęte na mocy warunków, zawartych w artykule 21 ustawy IX z roku 1885. Procedura umorzenia oraz przydzielenie do ryczałtu narodowego na podstawie wyników tej procedury, będzie dokonane przez Pocztową Kasę Oszczędności w porozumieniu z zainteresowanem Państwem narodowem.

Po wprowadzeniu ewentualnych poprawek (zmian) i uzupełnień odnośne Państwo narodowe poda do wiadomości Pocztowej Kasy Oszczędności nazwiska deponentów oszczędności, należących do ryczałtu (bloku) narodowego. Po uzgodnieniu przez Pocztową Kasę Oszczędności z jej księgami regestrowemi należytości oszczędnościowych wszystkich deponentów oszczędności, należących do bloku (do ryczałtu) narodowego, a ustalonych według wysokości kursu w odnośnym dniu ustalonym (patrz artykuł 3), te należytości wraz z odsetkami w wysokości 3% rocznie (w stosunku zaś do należytości podlegających dekretowi 2268/1908 K. M. "zárt betétek" w wysokości 3,6% rocznie) stanowić będą do dnia likwidacji, ryczałt należytości odnośnego Państwa narodowego.

Jeśli wysokość wierzytelności zmniejszyła się W okresie pomiędzy odnośnym dniem ustalonym, a dniem likwidacji, przedmiot przekazu stanowić będzie najniższą wysokość wierzytelności jaka miała miejsce w ciągu tego okresu. Wszelkie nadwyżki sum, przekazanych pozostaną do dyspozycji osób uprawnionych w koronach węgierskich w Pocztowej Kasie Oszczędności.

Jeśli przeniesienie miejsca zamieszkania będzie miało miejsce z jednej okolicy do drugiej, z których każda ma wyznaczony dla siebie inny dzień ustalony, dzień przepisowy późniejszy będzie decydującym zarówno w sprawie włączenia wierzytelności do bloku (ryczałtu) narodowego, jak i dla oszacowania wysokości wierzytelności.

Wkłady oszczędnościowe, które nie zostały zadeklarowane przez wierzycieli i zanotyfikowane przez Rumunję, Królestwo Serbsko-Chorwacko-Słoweńskie lub Czechosłowację pozostaną w koronach węgierskich w Pocztowej Kasie Oszczędności w Budapeszcie.

Jednak, cała należność, która w dniu 28 lutego 1919 r. była już przedawniona zgodnie z przepisami artykułów 22 i 23 ustawy IX z 1885 roku lub której przeterminowanie nastąpi po tej dacie, - zostanie przyznana Państwu, na terytorjum którego znajduje się urząd pocztowy, który wydał książeczkę oszczędnościową.