Rozdział 4 - Pozostałe świadczenia pieniężne - Holandia-Polska. Porozumienie administracyjne w sprawie stosowania Umowy o zabezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów. Warszawa.2003.03.26.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.103.703

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 maja 2004 r.

Rozdział  4

Pozostałe świadczenia pieniężne

Właściwe instytucje

Dla potrzeb niniejszego rozdziału pod pojęciem "właściwa instytucja" rozumie się:

w Królestwie Niderlandów:

a)
w odniesieniu do emerytur i świadczeń dla osób pozostających przy życiu po śmierci żywiciela oraz zasiłków na dzieci: Sociale Verzekeringsbank [Bank Ubezpieczeń Społecznych] w Amstelveen,
b)
w odniesieniu do wszystkich innych świadczeń pieniężnych Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen [Zakład Realizacji Ubezpieczeń Pracowniczych] w Amsterdamie,

w Rzeczypospolitej Polskiej:

a)
w odniesieniu do emerytur i rent z tytułu niezdolności do pracy i śmierci żywiciela rodziny, świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz zasiłków rodzinnych dla pracowników oraz osób pracujących na własny rachunek, poza rolnikami - Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) [Algemene Volksverzekeringen],
b)
w odniesieniu do emerytur i rent z tytułu niezdolności do pracy i śmierci żywiciela rodziny, świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz zasiłków rodzinnych dla rolników - Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), [Algemene Volksverzekeringen voor de Landbouwers],
c)
w odniesieniu do zasiłków dla bezrobotnych - Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (MGPiPS) [Ministerie van Economie, Arbeid en Sociale Politiek].

Wniosek o przyznanie świadczeń pieniężnych

1.
Właściwe instytucje informują się wzajemnie i bezzwłocznie o każdym wniosku o przyznanie świadczenia pieniężnego, wobec którego stosuje się postanowienia tytułu III umowy. Informacje te przekazywane są na specjalnym formularzu, który poza tym zawiera wszystkie dane konieczne do załatwienia wniosku przez właściwą instytucję drugiej Umawiającej się Strony.
2.
Właściwe instytucje zawiadamiają się wzajemnie o okolicznościach, które są ważne przy ustalaniu prawa do świadczenia pieniężnego, oraz o okolicznościach, które mają wpływ na kontynuację tego prawa. Instytucje te udostępniają sobie wzajemnie istotną dokumentację medyczną.
3.
Właściwe instytucje podejmują decyzję w sprawie wniosku i informują wnioskodawcę oraz instytucję drugiej Umawiającej się Strony o podjętej decyzji.

Badania lekarskie

1.
Na wniosek właściwej instytucji Umawiającej się Strony badanie lekarskie dotyczące świadczeniobiorcy lub członka jego rodziny, którzy zamieszkują lub przebywają na terytorium drugiej Umawiającej się Strony, będzie przeprowadzone przez właściwą instytucję tej drugiej Umawiającej się Strony.
2.
W celu ustalenia stopnia niezdolności do pracy świadczeniobiorcy lub członka jego rodziny właściwa instytucja Umawiającej się Strony będzie korzystała z wyników badań lekarskich i danych administracyjnych dostarczonych przez właściwą instytucję drugiej Umawiającej się Strony. Jednakże właściwa instytucja pierwszej Umawiającej się Strony może wezwać świadczeniobiorcę lub członka jego rodziny, aby poddał się badaniu lekarskiemu przez wybranego przez nią lekarza lub na jej terytorium.
3.
Świadczeniobiorca lub członek jego rodziny zastosuje się do wszelkich wezwań o zgłoszenie się do badania lekarskiego. Jeżeli świadczeniobiorca lub członek jego rodziny będzie uważał, że z powodów medycznych jest niezdolny do podróży na terytorium drugiej Umawiającej się Strony, niezwłocznie powiadomi właściwą instytucję tej Umawiającej się Strony. W takim przypadku przedstawi zaświadczenie lekarskie, wydane przez lekarza wyznaczonego w tym celu przez właściwą instytucję, na terytorium której zamieszkuje lub przebywa. Zaświadczenie to obejmuje medyczne powody jego niezdolności do podróży, jak również przewidywany czas jej trwania.
4.
Koszty badania i wydatki na podróż i zakwaterowanie pokrywa właściwa instytucja, na której prośbę badanie jest przeprowadzone.

Zaświadczenie o okresach ubezpieczenia

Dla ustalenia prawa do przysługującego świadczenia pieniężnego lub w celu wyliczenia świadczenia pieniężnego na podstawie tytułu III umowy właściwa instytucja jednej z Umawiających się Stron wydaje na wniosek właściwej instytucji drugiej Umawiającej się Strony zaświadczenie w sprawie okresów ubezpieczenia przebytych na podstawie ustawodawstwa tej Strony oraz udziela innych informacji, jeśli są one konieczne.

Wypłata świadczeń pieniężnych

Świadczenia pieniężne wypłacane są bezpośrednio osobie uprawnionej do świadczeń.