Górnicze filary ochronne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.18.98

Akt utracił moc
Wersja od: 30 stycznia 1989 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 18 kwietnia 1963 r.
w sprawie górniczych filarów ochronnych.

Na podstawie art. 82 pkt 4 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1961 r. Nr 23, poz. 113) zarządza się, co następuje:

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Istniejące lub projektowane trwałe obiekty budowlane i urządzenia na powierzchni i pod ziemią, wymagające ich zachowania ze względów gospodarczych, naukowych i kulturalnych oraz ze względu na użyteczność publiczną lub obronność Państwa, a także tereny podlegające ochronie na mocy przepisów szczególnych, zwane dalej "chronionymi obiektami", chroni się przed wpływami robót górniczych filarami ochronnymi.
2.
Filarem ochronnym jest ta część obszaru górniczego, w której dla zabezpieczenia chronionych obiektów przed szkodami wskutek robót górniczych prowadzenie tych robót może być dozwolone pod szczególnymi warunkami, zapewniającymi w dostateczny sposób ochronę przed tymi szkodami.
§  2.
1.
Filar ochronny ustanawia się przede wszystkim w przypadkach, gdy przewidywane wielkości odkształceń spowodowanych robotami górniczymi przekraczają wielkości odkształceń dopuszczalne dla chronionych obiektów i uzasadniają konieczność zachowania szczególnych warunków lub stosowania szczególnej techniki górniczej.
2.
Wielkości wpływów robót górniczych i ich skutki na powierzchni określa się w oparciu o aktualne rozeznanie warunków geologiczno-górniczych.
3.
Ustanowienie filara ochronnego powinno nastąpić przed rozpoczęciem robót górniczych, których wpływy mogą oddziaływać na chronione obiekty.
§  3.
1.
Wyznaczenie filara ochronnego polega na:
1)
ustaleniu granic powierzchni bądź przestrzeni, obejmujących chroniony obiekt, w których obrębie wpływy robót górniczych nie mogą przekraczać wielkości odkształceń dopuszczalnych dla tego obiektu;
2)
określeniu przestrzeni obszaru górniczego, w której roboty górnicze nie mogą być prowadzone lub w której prowadzenie tych robót jest dopuszczalne po spełnieniu określonych warunków, zapewniających nieprzekraczanie na skutek robót górniczych wielkości odkształceń dopuszczalnych dla chronionego obiektu.
2.
Szczegółowy sposób wyznaczania filarów ochronnych, w zależności od warunków geologiczno-górniczych, określają w porozumieniu z Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego ministrowie nadzorujący przedsiębiorstwa górnicze.

Ustanawianie filarów ochronnych.

§  4.
1.
Przedsiębiorstwo górnicze obowiązane jest zgłosić wniosek o ustanowienie filara ochronnego w każdym przypadku, gdy wpływy planowanych robót górniczych mogą ujawnić się w chronionych obiektach.
2.
Okręgowy urząd górniczy wszczyna postępowanie o ustanowienie filara ochronnego na wniosek przedsiębiorstwa górniczego albo też z urzędu lub na wniosek organu administracji państwowej, właściciela (użytkownika) chronionego obiektu lub innych osób zainteresowanych.
§  5.
1.
Wniosek o ustanowienie filara ochronnego składa się w 3 egzemplarzach w okręgowym urzędzie górniczym.
2.
Jeżeli chroniony obiekt lub projektowany filar ochronny położone są w granicach właściwości więcej niż jednego okręgowego urzędu górniczego, Wyższy Urząd Górniczy wyznaczy okręgowy urząd górniczy właściwy do załatwienia sprawy.
§  6.
1.
Wniosek o ustanowienie filara ochronnego powinien określać chroniony obiekt i jego właściciela (użytkownika) oraz zawierać szczegółowe uzasadnienie.
2.
Do wniosku sporządzonego przez przedsiębiorstwo górnicze należy załączyć:
1)
charakterystykę techniczno-konstrukcyjną i eksploatacyjną obiektu wymagającego ochrony,
2)
charakterystykę czułości obiektu na wpływy robót górniczych,
3)
charakterystykę geologiczno-górniczą z podaniem przewidywanych odkształceń górotworu i powierzchni w związku z wpływami dokonanych i projektowanych robót górniczych,
4)
charakterystykę wartości przemysłowej złoża kopaliny z podaniem ilości zasobów, zalegających w granicach projektowanego filara ochronnego,
5)
projekt konstrukcji filara ochronnego,
6)
aktualną mapę sytuacyjną w 4 egzemplarzach z granicami obiektu wymagającego ochrony.
§  7.
Właściciel (użytkownik) określonego obiektu obowiązany jest na żądanie przedsiębiorstwa górniczego udzielić informacji dotyczących charakterystyki technicznej obiektów, maszyn i innych urządzeń wymagających ochrony.
§  8.
Okręgowy urząd górniczy, wszczynając postępowanie w przypadkach innych niż na wniosek przedsiębiorstwa górniczego, poleca w razie potrzeby przedsiębiorstwu górniczemu sporządzenie do wniosku załączników określonych w § 6 ust. 2.
§  9.
Okręgowy urząd górniczy przesyła do wypowiedzenia się w dwutygodniowym terminie odpis wniosku o ustanowienie filara ochronnego organom planowania przestrzennego oraz innym zainteresowanym organom administracji państwowej lub osobom, które mogą przeglądać w urzędzie górniczym załączniki do wniosku.
§  10.
Okręgowy urząd górniczy może zażądać od właściciela (użytkownika) obiektu wymagającego ochrony przedłożenia danych technicznych i innych, niezbędnych do opracowania lub rozstrzygnięcia wniosku.
§  11.
1.
Decyzję o ustanowieniu filara ochronnego wydaje okręgowy urząd górniczy.
2.
Decyzja o ustanowieniu filara ochronnego powinna określać chroniony obiekt, granice chronionej powierzchni lub przestrzeni oraz zasady konstrukcji filara ochronnego.
3.
Decyzję (ust. 1) wraz z mapą sytuacyjną określającą granice filara ochronnego otrzymuje oprócz stron również właściwy miejscowo organ państwowego nadzoru budowlanego.
§  12.
Z chwilą ustanowienia filara ochronnego właściciel (użytkownik) chronionego obiektu nie może bez zgody okręgowego urzędu górniczego zmienić jego użytkowania w sposób zwiększający czułość chronionego obiektu.
§  13.
Zmiana granic filarów ochronnych oraz znoszenie filarów ochronnych następuje w trybie przepisów o ustanowieniu tych filarów.

Zasady i tryb udzielania zezwoleń na eksploatację górniczą w obrębie filarów ochronnych.

§  14.
Eksploatacja górnicza, tj. prowadzenie górniczych robót przygotowawczych i eksploatacyjnych, w obrębie filara ochronnego może być podjęta tylko na podstawie zezwolenia okręgowego urzędu górniczego.
§  15.
1.
Zezwolenie na eksploatację górniczą w obrębie filara ochronnego może być wydane w przypadkach uzasadnionych:
1)
zachowaniem ciągłości ruchu obiektów i urządzeń górniczych oraz obiektów przemysłowych na powierzchni,
2)
właściwym wykorzystaniem złoża kopaliny.
2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, może być wydane tylko przy zachowaniu bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzkiego.
3.
Eksploatacja górnicza w obrębie filara ochronnego może być dozwolona tylko w przypadkach, gdy jej wpływy nie przeszkodzą użytkowaniu chronionego obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, a prowadzenie tej eksploatacji jest technicznie i ekonomicznie uzasadnione przy uwzględnieniu zastosowania niezbędnych środków dla zabezpieczenia chronionego obiektu.
§  16.
Wniosek o zezwolenie na eksploatację górniczą w obrębie filara ochronnego składa przedsiębiorstwo górnicze w trzech egzemplarzach w okręgowym urzędzie górniczym. Przepis § 5 stosuje się odpowiednio.
§  17.
Do wniosku o zezwolenie na eksploatację górniczą w obrębie filara ochronnego należy załączyć:
1)
dane określone w § 6 ust. 2,
2)
ekonomiczne uzasadnienie podjęcia eksploatacji górniczej,
3)
techniczny projekt eksploatacji górniczej całego pokładu (warstwy) złoża w obrębie filara ochronnego,
4)
projektowany sposób zabezpieczenia chronionego obiektu pod względem budowlanym.
§  18.
W postępowaniu o wydanie zezwolenia na eksploatację górniczą w obrębie filara ochronnego stosuje się odpowiednio przepisy § 7, § 9 i § 10.
§  19.
1.
Zezwolenie na eksploatację górniczą w obrębie filara ochronnego powinno określać:
1)
zakres oraz warunki techniczne prowadzenia eksploatacji górniczej,
2)
zakres i warunki techniczne niezbędnych środków dla zabezpieczenia chronionego obiektu,
3)
zasady i sposób wykonywania szczególnego nadzoru nad tą eksploatacją,
4)
obowiązki stron w zakresie prowadzenia obserwacji skutków eksploatacji górniczej i wymiany informacji oraz podejmowania środków niezbędnych dla zabezpieczenia chronionego obiektu.
2.
Zezwolenie powinno w zasadzie obejmować pokład (warstwę) złoża w obrębie całego filara ochronnego.
§  20. 1
(skreślony).

Eksploatacja górnicza w obrębie filarów ochronnych.

§  21.
1.
Przedsiębiorstwo górnicze może przystąpić do robót przygotowawczych i do robót eksploatacyjnych w obrębie filara ochronnego na podstawie zezwolenia, o którym mowa w § 19 ust. 1, po stwierdzeniu przez okręgowy urząd górniczy, że zostały spełnione warunki określone w zezwoleniu, od których uzależniono rozpoczęcie eksploatacji górniczej w obrębie filara ochronnego.
2.
Okręgowy urząd górniczy może zezwolić na prowadzenie robót przygotowawczych przed spełnieniem warunków określonych w § 19 ust. 1 pkt 2, jeżeli ma podstawy do stwierdzenia, że warunki te zostaną spełnione przed przystąpieniem do robót eksploatacyjnych.
§  22.
1.
Okręgowy urząd górniczy koordynuje działalność przedsiębiorstwa górniczego i właściciela (użytkownika) chronionego obiektu w zakresie podejmowania środków niezbędnych dla zabezpieczenia tego obiektu.
2.
W razie gdy eksploatacja górnicza prowadzona jest przez więcej niż jeden zakład górniczy, działalność eksploatacyjną tych zakładów koordynuje okręgowy urząd górniczy, który wydał decyzję w przedmiocie eksploatacji górniczej w filarze ochronnym.
§  23.
1.
Wpływy eksploatacji górniczej w filarze ochronnym powinny być obserwowane za pomocą specjalnej sieci punktów obserwacyjnych dla stwierdzenia zachowywania się górotworu, powierzchni i chronionych obiektów w związku z wpływami tej eksploatacji.
2.
Pierwsze obserwacje, o których mowa w ust. 1 powinny być przeprowadzone bezpośrednio przed rozpoczęciem eksploatacji górniczej w filarze ochronnym.
§  24.
W czasie prowadzenia eksploatacji górniczej w obrębie filara ochronnego przedsiębiorstwa górnicze i właściciel (użytkownik) chronionego obiektu obowiązani są do bieżącej wymiany informacji co do aktualnego stanu eksploatacji górniczej, wielkości ujawniających się skutków tej eksploatacji na powierzchni i w chronionym obiekcie, jak również co do zachowania się chronionego obiektu i zmian w użytkowaniu tego obiektu.

Przepisy wspólne i końcowe.

§  25.
Przedsiębiorstwo górnicze obowiązane jest oznaczyć na mapach górniczych granice filarów ochronnych z powołaniem odpowiedniej decyzji urzędu górniczego o ustanowieniu filara ochronnego oraz o zezwoleniu na eksploatację górniczą w obrębie filara ochronnego.
§  26.
1.
Przepisy niniejszego rozporządzenia nie mają zastosowania do robót górniczych w filarze ochronnym, niezbędnych do prowadzenia eksploatacji górniczej poza filarem, np. drogi transportowe i wentylacyjne.
2.
Zezwoleń na prowadzenie robót, o których mowa w ust. 1, udziela okręgowy urząd górniczy na zasadach i w trybie ustalonych dla sporządzania i zatwierdzania planów ruchu.
3.
Prowadzenie robót określonych w ust. 1 nie powinno spowodować zagrożenia obiektów na powierzchni, dla których ustanowiono filar ochronny.
§  27.
Koszty postępowania w sprawie ustanowienia filara ochronnego oraz koszty postępowania w sprawie uzyskania zezwolenia na podjęcie eksploatacji górniczej w obrębie takiego filara pokrywa przedsiębiorstwo górnicze.
§  28.
Organy administracji państwowej obowiązane są współdziałać z okręgowym urzędem górniczym w sprawach o ustanowienie filara ochronnego i zezwolenie na eksploatację górniczą w jego obrębie.
§  29.
1.
Filary ochronne utworzone na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1959 r. w sprawie trybu ustanawiania górniczych filarów ochronnych i udzielania zezwoleń na eksploatację w obrębie tych filarów (Dz. U. Nr 5, poz. 30) są filarami ochronnymi w rozumieniu przepisów niniejszego rozporządzenia.
2.
Filary ochronne utworzone na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1959 r. uważa się za filary ochronne w rozumieniu niniejszego rozporządzenia, z wyjątkiem tych filarów ochronnych, co do których okręgowy urząd górniczy, na wniosek przedsiębiorstwa górniczego lub z urzędu, w terminie jednego roku od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia orzeknie, że nie odpowiadają one wymaganiom tego rozporządzenia. Orzeczenie okręgowego urzędu górniczego stanowi podstawę do wykreślenia tych filarów z dokumentacji mierniczo-geologicznej.
§  30.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1959 r. w sprawie trybu ustanawiania górniczych filarów ochronnych i udzielania zezwoleń na eksploatację w obrębie tych filarów (Dz. U. Nr 5, poz. 30).
§  31.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 1963 r.
1 § 20 skreślony przez § 1 rozporządzenia z dnia 12 stycznia 1989 r. (Dz.U.89.2.7) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 1989 r.