Rozdział 2 - Ustanawianie filarów ochronnych. - Górnicze filary ochronne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.18.98

Akt utracił moc
Wersja od: 30 stycznia 1989 r.

Rozdział  2.

Ustanawianie filarów ochronnych.

§  4.
1.
Przedsiębiorstwo górnicze obowiązane jest zgłosić wniosek o ustanowienie filara ochronnego w każdym przypadku, gdy wpływy planowanych robót górniczych mogą ujawnić się w chronionych obiektach.
2.
Okręgowy urząd górniczy wszczyna postępowanie o ustanowienie filara ochronnego na wniosek przedsiębiorstwa górniczego albo też z urzędu lub na wniosek organu administracji państwowej, właściciela (użytkownika) chronionego obiektu lub innych osób zainteresowanych.
§  5.
1.
Wniosek o ustanowienie filara ochronnego składa się w 3 egzemplarzach w okręgowym urzędzie górniczym.
2.
Jeżeli chroniony obiekt lub projektowany filar ochronny położone są w granicach właściwości więcej niż jednego okręgowego urzędu górniczego, Wyższy Urząd Górniczy wyznaczy okręgowy urząd górniczy właściwy do załatwienia sprawy.
§  6.
1.
Wniosek o ustanowienie filara ochronnego powinien określać chroniony obiekt i jego właściciela (użytkownika) oraz zawierać szczegółowe uzasadnienie.
2.
Do wniosku sporządzonego przez przedsiębiorstwo górnicze należy załączyć:
1)
charakterystykę techniczno-konstrukcyjną i eksploatacyjną obiektu wymagającego ochrony,
2)
charakterystykę czułości obiektu na wpływy robót górniczych,
3)
charakterystykę geologiczno-górniczą z podaniem przewidywanych odkształceń górotworu i powierzchni w związku z wpływami dokonanych i projektowanych robót górniczych,
4)
charakterystykę wartości przemysłowej złoża kopaliny z podaniem ilości zasobów, zalegających w granicach projektowanego filara ochronnego,
5)
projekt konstrukcji filara ochronnego,
6)
aktualną mapę sytuacyjną w 4 egzemplarzach z granicami obiektu wymagającego ochrony.
§  7.
Właściciel (użytkownik) określonego obiektu obowiązany jest na żądanie przedsiębiorstwa górniczego udzielić informacji dotyczących charakterystyki technicznej obiektów, maszyn i innych urządzeń wymagających ochrony.
§  8.
Okręgowy urząd górniczy, wszczynając postępowanie w przypadkach innych niż na wniosek przedsiębiorstwa górniczego, poleca w razie potrzeby przedsiębiorstwu górniczemu sporządzenie do wniosku załączników określonych w § 6 ust. 2.
§  9.
Okręgowy urząd górniczy przesyła do wypowiedzenia się w dwutygodniowym terminie odpis wniosku o ustanowienie filara ochronnego organom planowania przestrzennego oraz innym zainteresowanym organom administracji państwowej lub osobom, które mogą przeglądać w urzędzie górniczym załączniki do wniosku.
§  10.
Okręgowy urząd górniczy może zażądać od właściciela (użytkownika) obiektu wymagającego ochrony przedłożenia danych technicznych i innych, niezbędnych do opracowania lub rozstrzygnięcia wniosku.
§  11.
1.
Decyzję o ustanowieniu filara ochronnego wydaje okręgowy urząd górniczy.
2.
Decyzja o ustanowieniu filara ochronnego powinna określać chroniony obiekt, granice chronionej powierzchni lub przestrzeni oraz zasady konstrukcji filara ochronnego.
3.
Decyzję (ust. 1) wraz z mapą sytuacyjną określającą granice filara ochronnego otrzymuje oprócz stron również właściwy miejscowo organ państwowego nadzoru budowlanego.
§  12.
Z chwilą ustanowienia filara ochronnego właściciel (użytkownik) chronionego obiektu nie może bez zgody okręgowego urzędu górniczego zmienić jego użytkowania w sposób zwiększający czułość chronionego obiektu.
§  13.
Zmiana granic filarów ochronnych oraz znoszenie filarów ochronnych następuje w trybie przepisów o ustanowieniu tych filarów.