Dokonywanie zgłoszeń przez pracodawców rolnych, sposób ryczałtowania i uiszczania składek za ubezpieczenie od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych oraz wysokość tych składek.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.56.496

Akt utracił moc
Wersja od: 18 września 1936 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 14 czerwca 1934 r.
w sprawie dokonywania zgłoszeń przez pracodawców rolnych, sposobu ryczałtowania i uiszczania składek za ubezpieczenie od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych oraz o wysokości tych składek, wydane w zakresie §§ 2, 3, 5, 11, 13 i 22 w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych.

Na podstawie art. 21 ust. 6, art. 218 ust. 1 i 2, art. 221, art. 222 ust. 1, art. 305 ust. 1 i art. 319 ust. 2 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznem (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 396) oraz § 6, § 12 ust. 3 i § 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1933 r. w sprawie ubezpieczenia od wypadków drobnych producentów rolnych i ich rodzin na obszarze województw poznańskiego i pomorskiego oraz górnośląskiej części województwa śląskiego (Dz. U. R. P. Nr. 102, poz. 793) zarządza się co następuje:
(1)
Rozporządzenie niniejsze ma zastosowanie do: a) gospodarstw rolnych w rozumieniu § 4 rozporządzenia Ministra Opieki Społecznej z dnia 30 grudnia 1933 r. (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 1, poz. 2), b) gospodarstw leśnych w rozumieniu § 4 powołanego poprzednio rozporządzenia z dnia 30 grudnia 1933 r., c) samoistnych gospodarstw ogrodowych, d) samoistnych gospodarstw hodowlanych, e) samoistnych gospodarstw rybnych, f) zakładów pobocznych t. j. zakładów pracy ściśle z wyżej wymienionemi gospodarstwami związanych, a nie posiadających przeważającego charakteru przemysłowego lub handlowego, g) ścinki i obróbki drzewa, wykonywanych we własnych lasach przez gospodarstwa leśne, wskazane wyżej pod lit. b, nie w sposób przemysłowo-handlowy.
(2)
Właścicieli, dzierżawców i użytkowników gospodarstw i zakładów pracy, wymienionych w ust. 1, nazwano w dalszych przepisach, rozporządzenia niniejszego pracodawcami rolnymi.
(3)
Narówni z pracodawcami rolnymi traktuje się samoistne przedsiębiorstwa melioracyjne, lecz tylko w stosunku do pracowników, zatrudnionych bezpośrednio przy meljoracjach rolnych, z zastrzeżeniem postanowień art. 20 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznem. To samo dotyczy przypadków, gdy państwo jako pracodawca przeprowadza meljoracje przy przebudowie ustroju rolnego.
(1)
Pracodawcy rolni obowiązani są zgłosić na przepisanych formularzach do właściwej ubezpieczalni społecznej lub do właściwego jej oddziału (art. 19 i 20 ustawy o ubezpieczeniu społecznem) w ciągu 15 dni uruchomienie nowych lub zwinięcie dawnych gospodarstw i zakładów, objętych przepisami rozporządzenia niniejszego.
(2)
Wraz ze zgłoszeniem pracodawca powinien podać na przepisanych formularzach dokładny opis gospodarstwa i zakładów pobocznych.
(3)
W opisie gospodarstwa rolnego (§ 1 ust. 1 lit. a) należy podać z podziałem na prowadzone we własnym zarządzie i na wydzierżawione lub oddane w użytkowanie: 1) ogólną powierzchnię użytków rolnych, 2) ogólną powierzchnię stałych nieużytków rolnych, 3) ogólną powierzchnię gruntów leśnych, 4) ogólną powierzchnię wód, 5) zakłady poboczne. Za użytki rolne w rozumieniu rozporządzenia niniejszego uważa się rolę uprawną, łąki, pastwiska, sady, ogrody, parki, kultury specjalne, eksploatowane wyłącznie na własny użytek łomy i t. p. oraz torfowiska, z wyjątkiem torfowisk eksploatowanych dla celów handlowo - przemysłowych. Łąki błotne nieeksploatowane pracą najemną uważa się za nieużytki.
(4)
Pracodawca, prowadzący samoistne gospodarstwo z pośród wymienionych w § 1 lit. b, c, d, e, powinien podać w opisie ogólną jego powierzchnię z podziałem na użytki i stałe nieużytki oraz, w przypadku posiadania zakładu pobocznego, wymienić ten zakład.
(5)
Ponadto gospodarstwa leśne, w razie wykonywania we własnych lasach ścinki i obróbki drzewa nie w sposób przemysłowo-handlowy, powinny o tem osobno donieść właściwej ubezpieczalni społecznej w ciągu 15 dni; gospodarstwa leśne są również obowiązane donieść w tym samym terminie ubezpieczalni społecznej o oddaniu ścinki i obróbki drzewa innej osobie.
(6)
Pracodawcy, wymienieni w § 1 ust. 3, obowiązani są zgłosić każdą robotę w zakresie szczegółowych meljoracyj rolnych, prowadzonych na własny rachunek, przy których są zatrudnieni w terenie robotnicy rolni.
(7)
O wszelkich późniejszych zmianach zgłoszonych pierwotnie danych należy zawiadomić właściwą ubezpieczalnię społeczną w ciągu 15 dni; w tym samym terminie powinna być zgłoszona każda zmiana w osobie właściciela, dzierżawcy i użytkownika danego gospodarstwa i zakładów, objętych przepisami rozporządzenia niniejszego.
(8)
Formularze, zawierające zgłoszenie oraz opis gospodarstw i zakładów, ustala Zakład Ubezpieczenia od Wypadków w porozumieniu z Izbą Ubezpieczeń Społecznych.
Pracodawcy rolni, którzy dokonają zgłoszenia w myśl przepisów § 2, nie są obowiązani do osobnego zgłoszenia w myśl § 29 rozporządzenia Ministra Opieki Społecznej z dnia 28 grudnia 1933 r. o sposobie dokonywania zgłoszeń w zakresie ubezpieczeń społecznych, uiszczaniu składek i kontroli czynności pracodawców (Dz. U. R. P. Nr. 103, poz. 818).
Przepisy § 2 stosują się również do ubezpieczenia od wypadków drobnych producentów rolnych, objętych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1933 r. w sprawie ubezpieczenia od wypadków drobnych producentów rolnych i ich rodzin a na obszarze województw poznańskiego i pomorskiego oraz górnośląskiej części województwa śląskiego (Dz. U. R. P. Nr. 102, poz. 793).
Pracodawcy rolni, objęci przepisami rozporządzenia niniejszego, nie są obowiązani do indywidualnego (imiennego) zgłaszania pracowników do ubezpieczenia od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych, jak również do wymeldowania ich z ubezpieczenia.
(1)
Składki za ubezpieczenie od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych (art. 1 pkt. 2 lit a ustawy o ubezpieczeniu społecznem) pracowników, zatrudnionych w gospodarstwach rolnych i leśnych (§ 1 ust. 1 lit. a, b) oraz jednolity dodatek, przewidziany w art. 221 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznem, pobiera się w formie ryczałtu w myśl zasad, zawartych w § 7 i nast. rozporządzenia niniejszego. Stawki ryczałtowe, obejmujące właściwą składkę oraz jednolity dodatek, ustala Zakład Ubezpieczenia od Wypadków; wysokość ich podlega zatwierdzeniu. Ministra Opieki Społecznej.
(2)
Samoistne gospodarstwa ogrodowe, hodowlane i rybne, zakłady poboczne oraz ścinka i obróbka drzewa (§ 1 ust. 1 lit. c, d, e, f, g), od których składka nie została objęta ryczałtem, oraz przedsiębiorstwa, wskazane w § 1 ust. 3, opłacają składką w procentach zarobków osób zatrudnionych, przy odpowiedniem zastosowaniu przepisów rozporządzenia z dnia 30 grudnia 1933 r. (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 1, poz. 2).
(1)
Dla gospodarstw rolnych i leśnych, położonych w obrębie województw: warszawskiego, łódzkiego, kieleckiego, lubelskiego, białostockiego, wołyńskiego, poleskiego, nowogródzkiego, wileńskiego, krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego i cieszyńskiej części województwa śląskiego i m. st. Warszawy, oraz dla lasów, stanowiących własność Państwa, położonych na obszarze województw: poznańskiego, pomorskiego i górnośląskiej części województwa śląskiego, stawkę ryczałtową ustala się od hektara użytków rolnych i od hektara obszaru leśnego.
(2)
Dla gospodarstw zaś, położonych w obrębie województw: poznańskiego, pomorskiego i górnośląskiej części województwa śląskiego, z wyjątkiem lasów, stanowiących własność Państwa, stawkę ryczałtową ustala się od marki zasadniczego podatku gruntowego, wymierzonego na podstawie ustawy z dnia 21 maja 1861 r. o podatku gruntowym (Zb. ustaw pr. str. 253) z uwzględnieniem ustawy walutowej z dnia 8 lipca 1873 r. Dz. U. Rz. str. 233).
(3)
Składkę ryczałtową dla gospodarstw rolnych i leśnych, wskazanych w ust. 1, przypadającą na hektar, ustala się dla każdego województwa co 3 lata na podstawie obliczeń ubezpieczeniowo-technicznych w wysokości, wystarczającej na pokrycie wartości kapitałowych przyznanych świadczeń i ekspektatyw na pochodne świadczenia oraz kosztów administracyjnych i innych wydatków tego ubezpieczenia, i to odrębnie dla gospodarstw rolnych i leśnych.
(4)
Składkę ryczałtową, przypadającą od marki podatku gruntowego, na obszarze województw: poznańskiego, pomorskiego i górnośląskiej części województwa śląskiego oblicza się dla gospodarstw rolnych i leśnych łącznie, w myśl zasad, zawartych w ust. 3, przyczem dla województw poznańskiego i pomorskiego ustala się jednakową wysokość składki ryczałtowej.
(5)
Zryczałtowany dodatek, przewidziany w art. 221 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznem, wynosi 25% składki, obliczonej w sposób, wskazany w ust. 3 i 4, przypadającej na hektar lub markę podatku gruntowego.
(1)
Zryczałtowana w myśl § 7 składka od gospodarstw rolnych (§ 1 ust. 1 lit. a) obejmuje wszystkie jego części składowe, a więc wykonywane w normalnym zakresie: administrację gospodarstwem, uprawę roli, ogrodów, meljoracje, zbieranie i przetwarzanie płodów, obsługę inwentarza żywego, pasieki, obsługę kuchenną, naprawę narzędzi, konserwację budynków, wozów i t. p.
(2)
Zryczałtowana w myśl § 7 składka od gospodarstw leśnych (§ 1 ust. 1 lit. b) obejmuje wszystkie jego części składowe, a więc wykonywane w normalnym zakresie: administrację gospodarstwem, dozorowanie, prace przy odnawianiu, pielęgnowaniu, ochronie i urządzeniu lasu, melioracje leśne, naprawę dróg, konserwację budynków, zwózkę drzewa własnemi zaprzęgami lub kolejkami.
(3)
Składka zryczałtowana nie obejmuje gorzelni, a także młynów, tartaków, cegielni, łomów i t. p. zakładów o charakterze przemysłowo-rolniczym, jeżeli produkty w nich przerabiane, wytwarzane lub wydobywane nie są przeznaczone wyłącznie do zużycia w danem gospodarstwie, lecz również na zbyt, lub jeżeli przerabia się w nich również obce surowce za opłatą; składka zryczałtowana w gospodarstwach leśnych nie obejmuje także ścinki i obróbki drzewa.
(4)
Lasy, położone na obszarze województw, wymienionych w § 7 ust. 1, uważa się za część składową gospodarstwa rolnego, jeżeli nie przekraczają rozmiarów 10 ha; w tym przypadku uważa się ten obszar za użytki rolne.
(5)
Przepis ust. 4 stosuje się również do jezior, położonych na wskazanym w tym ustępie obszarze, jeżeli łączna powierzchnia zwierciadła wody nie przekracza 10 ha, oraz do stawów rybnych bez względu na ich obszar.
(1)
Ułamki hektara i marki podatku gruntowego, stanowiących podstawę obliczenia składki ryczałtowej, zaokrągla się wzwyż do pełnej jednostki.
(2)
Jeżeli pracodawca prowadzi gospodarstwo rolne lub leśne na części obszaru, dla którego podatek gruntowy jest wymierzony, wówczas podstawę do wymiaru składki zryczałtowanej stanowi podatek gruntowy, przypadający na użytkowaną przez niego posiadłość stosownie do jej obszaru.
Stawki ryczałtowe, ustalone stosownie do przepisów § 7 ust. 3 i 5 dla gospodarstw rolnych według województw, Zakład Ubezpieczenia od Wypadków po wysłuchaniu opinji organizacyj zawodowych pracodawców rolnych zróżniczkuje według powiatów lub stref, leżących w obrębie danego województwa, w ten sposób, by przy zróżniczkowaniu stawki, stawka przeciętna odpowiadała wysokości, ustalonej dla danego województwa w myśl przepisów § 7 ust. 3 i 5. Ustalenie stawek ryczałtowych dla poszczególnych powiatów lub stref wymaga zatwierdzenia Ministra Opieki Społecznej.
(1)
W stosunku do pracodawców rolnych, objętych § 1 ust. 1 lit. a, będących członkami zrzeszeń zawodowych, które zobowiązały się wobec Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków do prowadzenia akcji zapobiegania wypadkom w myśl wskazówek Zakładu, mogą być stosowane obniżki od stawek ryczałtowych, ustalonych w myśl § 10; na tych samych zasadach mogą być również zastosowane obniżki dla pracodawców, opłacających składkę zryczałtowaną w myśl przepisów § 7 ust. 2 i 4. Obniżki te mogą być również stosowane do niezrzeszonych gospodarstw rolnych, o obszarze poniżej 50 ha.
(2)
Jeżeli pracodawcą jest instytucja państwowa, samorządowa albo jakakolwiek inna instytucja o charakterze publiczno-prawnym, obniżki od stawek ryczałtowych mogą być udzielane po złożeniu przez pracodawcę Zakładowi Ubezpieczenia od Wypadków oświadczenia o zorganizowaniu służby bezpieczeństwa pracy w myśl wskazówek tego Zakładu.
(3)
W stosunku do lasów, stanowiących własność Państwa, mogą być stosowane obniżki od ogólnych stawek ryczałtowych zależnie od ilości zatrudnionych w tych lasach gajowych, nie podlegających obowiązkowi ubezpieczenia od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych na zasadach ustawy o ubezpieczeniu społecznem.
(4)
Ubezpieczalnie społeczne będą stosować obniżki, przewidziane w paragrafie niniejszym, w ramach instrukcyj Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków, wydanych w myśl art. 57 pkt. 7 ustawy o ubezpieczeniu społecznem.
(1)
Składki za ubezpieczenie od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych, należne od wszystkich pracodawców, objętych przepisami rozporządzenia niniejszego, płatne są co pół roku zdołu najpóźniej do dnia 20 stycznia i 20 lipca za ubiegłe półrocze.
(2)
Składki za ubezpieczenie drobnych producentów rolnych (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1933 r. Dz. U. R. P. Nr. 102, poz. 793) płatne są co roku zdołu za rok ubiegły w ciągu 4 tygodni od dnia wyłożenia wykazów wymiaru składek przez urzędy gminne.
(1)
Pracodawca obowiązany jest w terminie do dnia 20 stycznia i 20 lipca przesłać właściwej ubezpieczalni społecznej na przepisanych formularzach ogólne zestawienie wynagrodzenia za ubiegłe półrocze wszystkich pracowników rolnych, za których składka nie podlega zryczałtowaniu w myśl rozporządzenia niniejszego, wraz z obliczeniem należnej za nich składki.
(2)
Składkę zryczałtowaną uiszcza się w terminie, przewidzianym w § 12, bez obowiązku nadesłania obliczenia wynagrodzeń pracowników.
(3)
Formularze, zawierające obliczenie wynagrodzeń i składki, usłała Zakład Ubezpieczenia od Wypadków w porozumieniu z Izbą Ubezpieczeń Społecznych.
Pracodawcy, wskazani w § 6 ust. 2, obowiązani są prowadzić zapiski, dotyczące wynagrodzenia pracowników, oraz przechowywać te zapiski w ciągu lat pięciu.
(1)
Kontrolę nad prawidłowością obliczania i uiszczania składek prowadzą ubezpieczalnie społeczne.
(2)
Ubezpieczalnie społeczne obowiązane są okresowo przeprowadzać szczegółową kontrolę prawidłowości uiszczania składek u każdego poszczególnego pracodawcy w odstępach czasu nie dłuższych niż 18 miesięcy.
(3)
Na żądanie właściwej ubezpieczalni społecznej oraz Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków pracodawca jest obowiązany udzielić im wszelkich wyjaśnień oraz udostępnić przeglądanie wszelkich dokumentów, niezbędnych dla ustalenia wysokości składki w myśl przepisów rozporządzenia niniejszego.
(1)
Jeżeli pracodawca nie przedłoży w terminach, ustalonych w rozporządzeniu niniejszem, przepisanych zgłoszeń i obliczeń, ubezpieczalnia społeczna wymierza należne składki z urzędu na podstawie posiadanych danych lub własnych dochodzeń, z zastrzeżeniem przepisu art. 57 pkt. 7 ustawy o ubezpieczeniu społecznem. W przypadkach, w których ubezpieczalnia społeczna wymierza składki z urzędu, obowiązana jest do wydania orzeczenia, podlegającego zaskarżeniu w normalnym trybie.
(2)
Ponadto do obowiązku wydawania orzeczeń przez ubezpieczalnie społeczną mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 41 pkt. 1, 2, 5 i 6 oraz § 42 rozporządzenia Ministra Opieki Społecznej z dnia 28 grudnia 1933 r. o sposobie dokonywania zgłoszeń w zakresie ubezpieczeń społecznych, uiszczaniu składek i kontroli czynności pracodawców (Dz. U. R. P. Nr. 103, poz. 818).
(3)
Obowiązek opłaty składek jest niezależny od ustalenia ich wysokości przez ubezpieczalnie społeczne, od ich wezwania płatniczego lub prawomocności wydanych przez nie orzeczeń.
Odsetki zwłoki, należne w razie nieuiszczenia składek w przepisanym terminie (art. 229 ustawy o ubezpieczeniu społecznem), liczy się od następnego dnia po upływie terminu płatności składek, t. j. od 21 dnia każdego półrocza kalendarzowego, a w odniesieniu do drobnych producentów rolnych od następnego dnia po upływie terminu, wskazanego w § 12 ust. 2, przyczem miesiąc rozpoczęty liczy się za pełny.
Zakład Ubezpieczenia od Wypadków wykonywa kontrolę czynności ubezpieczalni społecznych, wynikających z rozporządzenia niniejszego.
Na obszarze górnośląskiej części województwa śląskiego we wszystkich przypadkach, w których w myśl rozporządzenia niniejszego właściwa jest ubezpieczalnia społeczna, właściwy jest oddział Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków w Królewskiej Hucie.
Przepisy rozporządzenia niniejszego w niczem nie naruszają obowiązków pracodawców, wynikających z przepisów rozporządzenia Ministra Opieki Społecznej z dnia 28 grudnia 1933 r. o sposobie dokonywania zgłoszeń w zakresie ubezpieczeń społecznych, uiszczaniu składek i kontroli czynności pracodawców (Dz. U. R. P. Nr. 103, poz. 818) w zakresie ubezpieczenia pracowników umysłowych, normowanego w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 listopada 1927 r. o ubezpieczeniu pracowników umysłowych (Dz. U. R. P. Nr. 106, poz. 911).
(1) 1
Na okres od dnia 1 stycznia 1934 r. do dnia 31 grudnia 1937 r. ustala się stawki ryczałtowe dla gospodarstw rolnych i leśnych w myśl zasad rozporządzenia niniejszego w sposób następujący:
a)
dla gospodarstw rolnych, położonych na obszarze województw: warszawskiego, łódzkiego, kieleckiego, lubelskiego, białostockiego, wołyńskiego, poleskiego, nowogródzkiego, wileńskiego, krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego, i cieszyńskiej części województwa śląskiego oraz m. st. Warszawy, wysokość stawki ryczałtowej, przypadająca na 1 ha użytków rolnych za każde półrocze, podana jest według powiatów w załączniku Nr. 1 do rozporządzenia niniejszego;
b)
dla wszystkich gospodarstw leśnych, położonych na wyżej wskazanym obszarze, oraz dla lasów, stanowiących własność Państwa, położonych na obszarze województw: poznańskiego, pomorskiego i górnośląskiej części województwa śląskiego, wysokość stawki ryczałtowej, przypadająca na 1 ha obszaru leśnego za każde półrocze, podana jest według województw w załączniku Nr. 2 do rozporządzenia niniejszego;
c) 2
dla gospodarstw rolnych i leśnych, położonych na obszarze województw: poznańskiego i pomorskiego, stawka ryczałtowa, przypadająca za każde półrocze na jedną markę zasadniczego podatku gruntowego, wynosi 68 groszy;
d) 3
dla gospodarstw rolnych i leśnych, położonych na obszarze górnośląskiej części województwa śląskiego, stawka ryczałtowa, przypadająca za każde półrocze na jedną markę zasadniczego podatku gruntowego, wynosi 93,5 groszy.
(2)
Stawki ryczałtowe, podane w ust. 1, obejmują zryczałtowany jednolity dodatek przewidziany w art. 221 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznem.
(3)
Przewidziana w § 11 ust. 3 obniżka stawek ryczałtowych dla lasów, stanowiących własność Państwa, na okres od dnia 1 stycznia 1934 r. do dnia 31 grudnia 1936 r. wynosi 10% od stawek ustalonych w załączniku 2 do rozporządzenia niniejszego.
(4) 4
Składkę dla drobnych producentów rolnych (§ 12 ust. 3 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 1933 r. Dz. U. R. P. Nr. 102, poz. 793) ustala się w wysokości, przewidzianej w ust. 1 lit. c, d, t. j. 1,36 zł rocznie na obszarze województw poznańskiego i pomorskiego oraz 1,87 zł rocznie na obszarze górnośląskiej części województwa śląskiego od jednej marki zasadniczego podatku gruntowego.
(5)
Zakład Ubezpieczenia od Wypadków może zarządzić pobranie zaliczki na poczet składek należnych za 1934 r. od drobnych producentów rolnych, wymienionych w ust. 4.
Przewidziane w § 2 zgłoszenia gospodarstw i zakładów pobocznych powinny być dokonane po raz pierwszy w terminie 2 tygodni od dnia ogłoszenia rozporządzenia niniejszego; przepis ten nie dotyczy drobnych producentów rolnych w rozumieniu rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 102, poz. 793), którzy przed 1 stycznia 1934 r. podlegali obowiązkowi ubezpieczenia od wypadków.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1934 r.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1 5

WYSOKOŚĆ ZRYCZAŁTOWANYCH SKŁADEK W GOSPODARSTWACH ROLNYCH.

Woj. warszawskie
L. p.Powiaty administracyjnePółroczna składka z 1 ha w groszach
1błoński47
2ciechanowski44
3gostyński44
4grójecki44
5kutnowski47
6lipnowski44
7łowicki50
8makowski42
9miński47
10mławski42
11nieszawski47
12płocki44
13płoński44
14przasnyski42
15pułtuski44
16radzymiński42
17rawski42
18rypiński44
19sierpecki41
20sochaczewski44
21skierniewicki44
22warszawski49
23włocławski45
M. st. Warszawa
1m. st. Warszawa49
Woj. łódzkie
1brzeziński44
2kaliski49
3kolski44
4koniński47
5łaski42
6łęczycki44
7łódzki i m. Łódź48
8piotrkowski44
9radomszczański42
10sieradzki44
11turecki42
12wieluński42
Woj. kieleckie
1będziński i m. Sosnowiec49
2częstochowski i m. Częstochowa42
3jędrzejowski44
4iłżecki38
5kielecki38
6konecki38
7kozienicki38
8miechowski44
9olkuski44
10opatowski44
11opoczański36
12pińczowski44
13radomski42
14sandomierski42
15stopnicki42
16włoszczowski38
17zawierciański48
Woj. białostockie
1augustowski35
2białostocki i m. Białystok43
3bielski39
4grodzieński37
5łomżyński35
6ostrołęcki32
7ostrowski34
8sokólski35
9suwalski34
10szczuczyński37
11wołkowyski37
12wysoko-mazowiecki37
Woj. lubelskie
1bialski42
2biłgorajski42
3chełmski44
4garwoliński47
5hrubieszowski47
6janowski44
7krasnostawski44
8lubartowski44
9lubelski i m. Lublin47
10łukowski42
11puławski48
12radzyński42
13siedlecki39
14sokołowski39
15tomaszowski49
16wągrowski44
17włodawski42
18zamojski44
Woj. wołyńskie
1dubieński46
2horochowski42
3kostopolski37
4kowelski36
5krzemieniecki42
6lubomelski31
7łucki38
8rówieński46
9sarneński34
10włodzimierski39
11zdołbunowski42
Woj. poleskie
1brzeski29
2drohicki26
3koszyrski25
4kobryński27
5kosowski26
6łuniniecki24
7piński26
8prużański27
9stoliński25
Woj. nowogródzkie
1baranowicki32
2lidzki35
3nieświeski39
4nowogródzki35
5słonimski35
6stołpecki31
7wołożyński35
8szczuczyński37
Woj. wileńskie
1mołodecki29
2brasławski25
3postawski27
4dziśnieński27
5oszmiański29
6święciański28
7wilejski27
8m. Wilno35
9wileńsko-trocki32
Woj. krakowskie
1bialski46
2bocheński51
3brzeski46
4chrzanowski45
5dąbrowski46
6gorlicki44
7jasielski46
8krakowski i m. Kraków51
9limanowski44
10mielecki46
11myślenicki44
12ropczycki46
13nowotarski44
14nowosądecki44
15tarnowski46
16wadowicki46
17żywiecki48
Woj. lwowskie
1bobrecki42
2brzozowski38
3dobromilski34
4drohobycki38
5gródecki42
6jarosławski43
7jaworowski34
8kolbuszowski34
9krośnieński38
10leski34
11lubaczowski35
12lwowski i m. Lwów44
13łańcucki46
14mościski38
15niżański38
16przemyski42
17przeworski46
18rawski38
19rudecki42
20rzeszowski42
21samborski42
22sanocki38
23sokalski42
24tarnobrzeski42
25turczański34
26żółkiewski38
Woj. stanisławowskie
1doliński26
2horodeński37
3kałuski30
4kołomyjski35
5kosowski26
6nadwórniański26
7rohatyński30
8śniatyński35
9stanisławowski33
10stryjski30
11tłumacki33
12żydaczowski30
Woj. tarnopolskie
1borszczowski45
2brodzki33
3brzeżański38
4buczacki40
5czortkowski40
6kopyczyniecki40
7kamieniecki40
8podhajecki36
9przemyślański40
10radziechowski38
11skałacki40
12tarnopolski40
13trembowelski40
14zaleszczycki45
15zbaraski38
16zborowski35
17złoczowski38
Woj. śląskie
1cieszyński65
2bielski i m. Bielsk65

ZAŁĄCZNIK  Nr 2 6

WYSOKOŚĆ ZRYCZAŁTOWANYCH SKŁADEK W GOSPODARSTWACH LEŚNYCH.

L. p.WojewództwaPółroczna składka z 1 ha w groszach
1warszawskie3,7
2m. st. Warszawa3,7
3łódzkie3,7
4kieleckie3,7
5białostockie2,3
6lubelskie3,7
7wołyńskie2,8
8poleskie1,9
9nowogródzkie2,3
10wileńskie1,9
11krakowskie3,7
12lwowskie2,8
13stanisławowskie2,8
14tarnopolskie2,8
15cieszyńska część województwa śląskiego5,6
16poznańskie (lasy państwowe)3,7
17pomorskie (lasy państwowe)3,7
18górnośląska część woj. śląskiego (lasy państwowe)5,6
1 § 21 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 1936 r. (Dz.U.36.70.501) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 września 1936 r.
2 § 21 ust. 1 lit. c) zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 czerwca 1936 r. (Dz.U.36.51.365) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1936 r.
3 § 21 ust. 1 lit. d) zmieniona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 czerwca 1936 r. (Dz.U.36.51.365) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1936 r.
4 § 21 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 23 czerwca 1936 r. (Dz.U.36.51.365) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1936 r.
5 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 23 czerwca 1936 r. (Dz.U.36.51.365) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1936 r.
6 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 23 czerwca 1936 r. (Dz.U.36.51.365) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1936 r.