§ 8. - Dokonywanie zgłoszeń przez pracodawców rolnych, sposób ryczałtowania i uiszczania składek za ubezpieczenie od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych oraz wysokość tych składek.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.56.496

Akt utracił moc
Wersja od: 18 września 1936 r.
§  8.
(1)
Zryczałtowana w myśl § 7 składka od gospodarstw rolnych (§ 1 ust. 1 lit. a) obejmuje wszystkie jego części składowe, a więc wykonywane w normalnym zakresie: administrację gospodarstwem, uprawę roli, ogrodów, meljoracje, zbieranie i przetwarzanie płodów, obsługę inwentarza żywego, pasieki, obsługę kuchenną, naprawę narzędzi, konserwację budynków, wozów i t. p.
(2)
Zryczałtowana w myśl § 7 składka od gospodarstw leśnych (§ 1 ust. 1 lit. b) obejmuje wszystkie jego części składowe, a więc wykonywane w normalnym zakresie: administrację gospodarstwem, dozorowanie, prace przy odnawianiu, pielęgnowaniu, ochronie i urządzeniu lasu, melioracje leśne, naprawę dróg, konserwację budynków, zwózkę drzewa własnemi zaprzęgami lub kolejkami.
(3)
Składka zryczałtowana nie obejmuje gorzelni, a także młynów, tartaków, cegielni, łomów i t. p. zakładów o charakterze przemysłowo-rolniczym, jeżeli produkty w nich przerabiane, wytwarzane lub wydobywane nie są przeznaczone wyłącznie do zużycia w danem gospodarstwie, lecz również na zbyt, lub jeżeli przerabia się w nich również obce surowce za opłatą; składka zryczałtowana w gospodarstwach leśnych nie obejmuje także ścinki i obróbki drzewa.
(4)
Lasy, położone na obszarze województw, wymienionych w § 7 ust. 1, uważa się za część składową gospodarstwa rolnego, jeżeli nie przekraczają rozmiarów 10 ha; w tym przypadku uważa się ten obszar za użytki rolne.
(5)
Przepis ust. 4 stosuje się również do jezior, położonych na wskazanym w tym ustępie obszarze, jeżeli łączna powierzchnia zwierciadła wody nie przekracza 10 ha, oraz do stawów rybnych bez względu na ich obszar.