Częściowa zmiana i uzupełnienie taryfy telegraficznej i telefonicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.44.424

Akt utracił moc
Wersja od: 24 maja 1932 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 20 kwietnia 1932 r.
w sprawie częściowej zmiany i uzupełnienia taryfy telegraficznej i telefonicznej.

Na podstawie art. 17 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 584), której tekst jednolity ogłoszony został w załączniku do obwieszczenia Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 21 stycznia 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 57), zarządzam co następuje:
W taryfie telegraficznej, ogłoszonej w załączniku do rozporządzenia Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 28 września 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 91, poz. 711), wprowadza się następujące zmiany i uzupełnienia:
1)
pozycja 2 otrzymuje brzmienie następujące:
PozycjaPrzedmiotNależności groszyObjaśnienia
2a) za telegramy miejscowe prywatne pilne D - opłata od wyrazu15
Nadto od każdego telegramu zasadnicza opłata25
b) za telegramy zamiejscowe prywatne pilne - D - opłata od wyrazu45
Nadto od każdego telegramu zasadnicza opłata50
2)
w pozycji 6 w rubryce "objaśnienia" dodaje się nowy ustęp jako ustęp końcowy: "Telegramy listowe w ruchu miejscowym nie są dopuszczone"
3)
w pozycji 8 w rubryce "należności" skreśla się liczbę "25".
4)
w pozycji 9 w rubryce "należności" skreśla się liczbę "50".
5)
w pozycji 12 w rubryce "należności" skreśla się liczbę "15".
6)
w pozycji 13 w rubryce "objaśnienia" po słowie "miesięcznego" kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się słowa: "jako należność manipulacyjną za przyjęcie telegramu przez telefon oraz aa cofnięcie".
7)
po pozycji 19 dodaje się nową pozycję o następującem brzmieniu:
PozycjaPrzedmiotNależności groszyObjaśnienia
19-aZa doręczenie telegramu na blankiecie ozdobnym w zaklejonej kopercie100
W taryfie telefonicznej, ogłoszonej w załączniku do rozporządzenia Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 28 września 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 91, poz. 711), wprowadza się następujące zmiany i uzupełnienia:
1)
w § 2:
a)
w punkcie 4-e po słowie "spadkowej" dodaje się przecinek i słowa "dodatkowego przełącznika";
b)
w punkcie 5 słowa "nadto za linję, zewnętrzną w obrębie strefy pierwszej, ryczałt według § 1 p. a)" zastępuje się słowami "nadto za każde rozpoczęte 100 mtr. linji zewnętrznej, niezależnie od strefy po zł 25 oraz zwrot wartości nowoużytych słupów i zwrot kosztów ich transportu";
c)
w uwadze podanej po punkcie 5) dodaje się jako pierwsze zdanie: "Za zainstalowanie aparatu dodatkowego z przełącznikiem umieszczonym w aparacie, pobiera się opłatę według § 2 p.-b)".
2)
w § 12 dodaje się jako ustęp drugi nowy ustęp:

"Za rozmowy miejscowe z automatów, przyłączonych do central automatycznych, za każdą rozmowę trwającą do 6 minut zł 0.20".

3)
w § 44 - a) w ustępie pierwszym punkty a i b otrzymują brzmienie następujące:

"a) Abonament I kategorji. Do tej kategorji zalicza się aparaty zainstalowane w mieszkaniach prywatnych i przeznaczone wyłącznie do użytku abonenta i jego domowników. Aparaty w mieszkaniach osób zawodów wyzwolonych (lekarzy, adwokatów, inżynierów, dentystów, felczerów, akuszerek i t. p.) mogą być zaliczone do tej kategorji tylko wtedy, gdy powyższe osoby nie zatrudniają w swych mieszkaniach pomocników lub innych pracowników i gdy odwiedzająca ich klientela nie ma dostępu do telefonu.

b) Abonament II kategorji. Do tej kategorji zalicza się aparaty zainstalowane w instytucjach państwowych, samorządowych, społecznych, handlowych, przemysłowych, w kantorach, agenturach, sklepach, szkołach, ambulatorjach, kancelarjach, majątkach ziemskich i t. p. oraz w mieszkaniach osób zawodów wyzwolonych, gdy powyższe osoby zatrudniają w swych mieszkaniach pomocników lub innych pracowników, lub też gdy odwiedzająca ich klientela ma dostęp do telefonu".

b)
skreśla się cały ustęp czwarty (przedostatni).
c)
po ustępie piątym (ostatnim) dodaje się jako dalsze ustępy:

"Zaliczenie do odpowiedniej kategorji abonamentu następuje na podstawie złożonego przez petenta zgłoszenia o wykonaniu instalacji telefonicznej.

Petent jest odpowiedzialny za prawdziwość danych, wykazanych w zgłoszeniu o wykonaniu instalacji telefonicznej, na których podstawie wymierzono mu opłaty abonamentowe.

Zmiany zaszłe w warunkach korzystania ze stacji abonamentowej, które mogą spowodować podwyższenie lub obniżenie kategorji abonamentu, obowiązany jest abonent niezwłocznie podać do wiadomości właściwego urzędu pocztowo-telegraficznego.

Po otrzymaniu od abonenta zawiadomienia o zaszłej zmianie w warunkach korzystania ze stacji abonentowej, urząd pocztowo-telegraficzny zalicza ją do odpowiedniej kategorji abonamentu od dnia 1 następnego miesiąca, po otrzymaniu zawiadomienia.

O ile abonent sam nie podał do wiadomości urzędowi pocztowo-telegraficznemu o zmianach zaszłych w warunkach korzystania ze stacji abonentowej, natomiast zaszłe zmiany ujawnione zostały przez organa Zarządu Poczt i Telegrafów przy kontroli abonentowych urządzeń telefonicznych, wówczas obniżenie kategorji abonamentu następuje od dnia 1 następnego miesiąca po stwierdzeniu zaszłej zmiany, a podwyższenie kategorji abonamentu od dnia pierwszego tego miesiąca, w którym zmiana została stwierdzona".

4)
w § 54 w ustępie drugim słowa "te winny być uiszczone", zastępuje się słowami "pod b) winny być uiszczane".
5)
w § 56, w ustępie czwartym końcowe słowa "zaliczki na rachunek tych rozmów i uzupełnienia jej w miarę wyczerpania" zastępuje się słowami "kaucji na zabezpieczenie należności przypadających z tytułu prowadzonych rozmów międzymiastowych".
6)
w § 59:
a)
w ustępie pierwszym zdanie drugie zastępuje się następującemu zdaniami:

"Obie te grupy dzielą się na zwykłe i pilne. Wymienione rozmowy o ile są wykonywane w godzinach od 21 do 8, podlegają opłacie według taryfy słabego ruchu";

b)
po ustępie pierwszym dodaje się: dwa nowe ustępy jako ustępy drugi i trzeci:

"Kolejność przy wykonywaniu połączeń na zgłoszone rozmowy międzymiastowe jest następująca:

1)rozmowypaństwowe pilne,
2)"prywatne,
3)"państwowe zwykłe,
4)"prywatne

Za rozmowy państwowe pilne pobiera się opłaty według stawek dla rozmów zwykłych".

7)
w § 73: skreśla się ustęp piąty, a w ustępie szóstym, po słowach "(patrz § 20)" - kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się słowa "jednakże nie mogą one mieć charakteru reklamy".
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 1932 r.