Czechosłowacja-Polska. Umowa o zmianie przebiegu granicy państwowej oraz niektórych innych sprawach związanych z budową i eksploatacją przez Stronę Polską zapory na Dunajcu. Warszawa.1975.03.21.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1976.11.59

Akt obowiązujący
Wersja od: 23 lipca 2005 r.

UMOWA
między Polską Rzeczypospolitą Ludową a Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną o zmianie przebiegu granicy państwowej oraz niektórych innych sprawach związanych z budową i eksploatacją przez Stronę Polską zapory na Dunajcu, *
podpisana w Warszawie dnia 21 marca 1975 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 21 marca 1975 roku została podpisana w Warszawie Umowa między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną o zmianie przebiegu granicy państwowej oraz niektórych innych sprawach związanych z budową i eksploatacją przez Stronę Polską zapory na Dunajcu, w następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA

między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną o zmianie przebiegu granicy państwowej oraz niektórych innych sprawach związanych z budową i eksploatacją przez Stronę Polską zapory na Dunajcu.

Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Prezydent Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej, pragnąc stworzyć w duchu wzajemnego zrozumienia potrzebne przesłanki dla budowy i eksploatacji przez Stronę Polską zapory na Dunajcu, postanowili zawrzeć niniejszą Umowę i w tym celu wyznaczyli Pełnomocników: (pominięto),

którzy po wymianie pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

1. 
Zmienia się przebieg polsko-czechosłowackiej granicy państwowej w rejonie:

polskiej miejscowości Sromowce Wyżnie (powiat Nowy Targ) i czechosłowackiej miejscowości Lysa nad Dunajcom (powiat Poprad)

oraz

polskiej miejscowości Wojkowa (powiat Nowy Sącz) i czechosłowackiej miejscowości Lenartov (powiat Bardejov).

2. 
Przebieg granicy państwowej od znaku granicznego 114/7 do znaku granicznego II/118 (II odcinek graniczny) w rejonie polskiej miejscowości Sromowce Wyżnie (powiat Nowy Targ) i czechosłowackiej miejscowości Lysa nad Dunajcom (powiat Poprad) ustala się zgodnie z następującymi dokumentami granicznymi i pomiarowymi:
a)
protokolarnym opisem przebiegu linii granicy i zestawieniem danych technicznych - arkusze nr II/35 i II/36,
b)
szkicem przebiegu linii granicy w skali 1:5000 - arkusze nr II/35 i II/36,
c)
skorowidzem szkiców przebiegu linii granicy w skali 1:50000 dla II odcinka granicznego - arkusz nr 2,
d)
planem powierzchni terytorium państwowego Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej, przypadającego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - w skali 1:2500.
3. 
Przebieg granicy państwowej od znaku granicznego 278/8 do znaku granicznego 281/3 (I odcinek graniczny) w rejonie polskiej miejscowości Wojkowa (powiat Nowy Sącz) i czechosłowackiej miejscowości Lenartov (powiat Bardejov) ustala się zgodnie z następującymi dokumentami granicznymi i pomiarowymi:
a)
protokolarnym opisem przebiegu linii granicy i zestawieniem danych technicznych - arkusze nr I/107 i I/108,
b)
szkicem przebiegu linii granicy w skali 1:5000 - arkusze I/107 i I/108,
c)
skorowidzem szkiców przebiegu linii granicy w skali 1:50 000 dla I odcinka granicznego - arkusz nr 5,
d)
planem powierzchni terytorium państwowego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, przypadającego Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej - w skali 1:2500.
4. 
Dokumenty wymienione w ustępach 2 i 3 stanowią integralną część niniejszej Umowy.
5. 
Dokumenty graniczne wymienione w ustępie 2 litery a), b), c) i ustępie 3 litery a) b) c) zastępują odpowiednie dokumenty graniczne, stanowiące integralną część umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Czechosłowacką o ostatecznym wytyczeniu granicy państwowej, podpisanej w Warszawie w dniu 13 czerwca 1958 roku.
1. 
Zgodnie z artykułem 1 ustęp 2 Czechosłowacka Republika Socjalistyczna odstępuje Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej część swego terytorium w rejonie miejscowości Lysa nad Dunajcom (powiat Poprad) o powierzchni 24,9439 hektara. Nieruchomości oraz urządzenia i roślinność (zwane dalej "nieruchomościami"), znajdujące się na tej części terytorium przechodzą na własność Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2. 
Zgodnie z artykułem 1 ustęp 3 oraz w związku z ustępem 1 niniejszego artykułu Polska Rzeczpospolita Ludowa odstępuje Czechosłowackiej Republice Socjalistycznej część swego terytorium w rejonie miejscowości Wojkowa (powiat Nowy Sącz) o powierzchni 24,9439 hektara. Nieruchomości znajdujące się na tej części terytorium przechodzą na własność Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej.
3. 
Z przeniesieniem własności, o którym mowa w ustępach 1 i 2, wygasają wszelkie prawa rzeczowe na odstępowanych nieruchomościach oraz wszelkie inne prawa, ograniczające albo wyłączające dysponowanie tymi nieruchomościami lub ich użytkowanie.
4. 
W przypadku, gdyby przeniesienie własności, o którym mowa w ustępach 1 i 2, naruszyło prawa osób trzecich do przekazywanych nieruchomości, Umawiająca się Strona, na której terytorium te nieruchomości znajdowały się przed przeniesieniem własności, wypłaci tym osobom odszkodowanie stosownie do swych przepisów wewnętrznych. Osoby te nie mogą zgłaszać żadnych roszczeń wobec Umawiającej się Strony, która nabyła własność tych nieruchomości.
1. 
Strona Polska zwróci Stronie Czechosłowackiej:
a)
koszty postępowania wywłaszczeniowego, przeprowadzonego w odniesieniu do gruntów położonych na części terytorium Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej w rejonie miejscowości Lysa nad Dunajcom (powiat Poprad), które zgodnie z artykułem 2 ustęp 1 przechodzą na własność Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
b)
równowartość odcinka drogi między polską miejscowością Niedzica a czechosłowacką miejscowościa Lysa nad Dunajcom, wraz z urządzeniami telekomukacyjnymi, który zgodnie z artykułem 2 ustęp 1 przechodzi na własność Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2. 
Strona Polska dokona płatności, o których mowa w ustępie 1, w ciągu 30 dni od wejścia w życie niniejszej Umowy, w wysokości i w trybie odrębnie określonych.

Strona Polska dokona niezbędnych przedsięwzięć, aby w wyniku budowy i eksploatacji zapory na Dunajcu nie dochodziło do szkód na terytorium Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej. W przypadku powstania na terytorium Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej szkód spowodowanych budową lub eksploatacją zapory Strona Polska wynagrodzi je, chyba że udowodni, iż nie ponosi winy za powstałe szkody.

Umowa niniejsza podlega ratyfikacji i wejdzie w życie trzydziestego dnia od wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która odbędzie się w Pradze.

Sporządzono w Warszawie dnia 21 marca 1975 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i słowackim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

Na dowód czego Pełnomocnicy Umawiających się Stron podpisali niniejszą Umowę i opatrzyli ją pieczęciami.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 31 maja 1975 roku.

* Z dniem 23 lipca 2005 r. dokumentacja graniczna, o której mowa w art. 4 ust. 2 lit. a) umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką o zmianach przebiegu granicy państwowej i zatwierdzeniu dokumentacji granicznej sporządzonej dnia 29 lipca 2002 r. (Dz.U.05.203.1686) zastępuje odpowiednie części dotychczasowej dokumentacji granicznej wraz z jej późniejszymi zmianami i uzupełnieniami, zgodnie z art. 5 lit. b) przywołanej umowy.