Oddział 1 - Postanowienia wstępne - Bezpieczeństwo i higiena pracy, prowadzenie ruchu oraz specjalistyczne zabezpieczenie przeciwpożarowe w podziemnych zakładach górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.67.342

Akt utracił moc
Wersja od: 15 marca 2001 r.

1.

Postanowienia wstępne

§  617.
Urządzenia i układy transportu w wyrobiskach poziomych oraz o nachyleniu do 45o należy budować i obsługiwać zgodnie z wymaganiami określonymi w załączniku nr 18 do rozporządzenia.
§  618.
1.
Układ transportowy, przeznaczony do transportu urobku, materiałów i urządzeń po zakończeniu jego budowy i rozruchu oraz po dokonaniu zmian w czynnym układzie transportowym, wymaga zezwolenia kierownika ruchu zakładu górniczego.
2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, wydaje się na podstawie dokumentacji układu transportowego i protokołu komisyjnego odbioru technicznego.
3. 57
 Skracanie lub wydłużanie, w układzie transportu, ciągów transportowych może być dokonywane na odrębnych zasadach ustalonych przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
§  619.
1.
Dokumentacja układu transportowego powinna zawierać:
1)
arkusz opisowy urządzenia,
2)
plan sytuacyjny wyrobisk transportowych z uwidocznieniem związanych z nim funkcjonalnie sąsiednich wyrobisk oraz podaniem nazw wyrobisk i oznaczeniem kierunku transportu, a także innych środków transportu znajdujących się w wyrobiskach,
3)
schematy dróg transportowych z oznaczeniem nachyleń, punktów charakterystycznych, takich jak stacje (pomosty) nadawczo-odbiorcze, rozjazdy itp.,
4)
charakterystykę techniczną urządzeń transportowych obejmującą:
a)
parametry eksploatacyjne,
b)
cechy charakteryzujące środki transportowe oraz trakcje,
5)
schematy zabezpieczeń ruchu, sygnalizacji i łączności,
6)
obliczenia trakcyjne:
a)
dróg hamowania,
b)
maksymalnych transportowanych ciężarów użytecznych,
c)
maksymalnych nachyleń,
7)
regulamin transportu.
2.
Dokumentacja, o której mowa w ust. 1, i karta zmian powinny być zatwierdzone przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
§  620.
1.
Środki transportowe powinny być zabezpieczone przed staczaniem się lub zsunięciem.
2.
Środki transportowe stanowiące skład pociągu powinny być ze sobą sprzęgnięte.
3.
Ręczne sprzęganie i rozprzęganie środków transportowych w czasie ruchu jest zabronione.
§  621.
Roboty na drogach przewozowych wolno wykonywać tylko po zabezpieczeniu i oznakowaniu miejsca pracy oraz uzyskaniu zgody dysponenta przewozu.
§  622.
Na stacjach osobowych, stanowiskach obsługi kołowrotów, stacjach załadowczych, rozładowczych i pośrednich oraz na drogach transportowych nie mogą być gromadzone przedmioty utrudniające transport i obsługę.
§  623.
Uruchomienie urządzenia transportowego powinno być poprzedzone ostrzegawczym sygnałem akustycznym.
§  624.
Ilość pracujących równocześnie w wyrobisku maszyn (pojazdów) z napędem spalinowym powinna być tak ustalona, aby zawartość szkodliwych gazów w powietrzu nie przekroczyła dopuszczalnych wartości określonych w § 215 ust. 2.
57 § 618 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 44 rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1997 r. (Dz.U.98.3.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 1998 r.