Oddział 4 - Organizacja kontroli zagrożenia metanowego - Bezpieczeństwo i higiena pracy, prowadzenie ruchu oraz specjalistyczne zabezpieczenie przeciwpożarowe w podziemnych zakładach górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.67.342

Akt utracił moc
Wersja od: 15 marca 2001 r.

4.

Organizacja kontroli zagrożenia metanowego

§  323.
1.
W zakładzie górniczym eksploatującym złoża (pokłady) metanowe powinni być wyznaczeni metaniarze oraz osoba wyższego dozoru ruchu w dziale wentylacji, odpowiedzialna za przeszkolenie i prawidłową pracę metaniarzy oraz za stan i gospodarkę metanomierzami przenośnymi.
2.
W zakładzie górniczym eksploatującym złoża (pokłady) zaliczone do drugiej, trzeciej lub czwartej kategorii zagrożenia metanowego, niezależnie od postanowień ust. 1, należy:
1)
wyznaczyć dyspozytora metanometrii,
2)
zorganizować służbę dla zapewnienia konserwacji i kontroli urządzeń metanometrii automatycznej oraz konserwacji i kontroli metanomierzy przenośnych,
3)
wyznaczyć osobę wyższego dozoru ruchu w dziale energomechanicznym, odpowiedzialną za stan urządzeń metanometrii automatycznej i gospodarkę nimi.
3.
W zakładach górniczych, stosujących mniej niż 20 metanomierzy automatycznych, dopuszcza się pełnienie obowiązków dyspozytora metanometrii przez dyspozytora ruchu.
4.
Obowiązki dyspozytora metanometrii, jego kwalifikacje oraz zasady współdziałania z dozorem ruchu i odpowiednimi służbami ustala kierownik ruchu zakładu górniczego.
§  324.
Wyniki pomiarów metanometrii automatycznej powinny być na bieżąco obserwowane, analizowane i dokumentowane.
§  325.
1.
Prawidłowość zabudowy czujników metanometrii automatycznej powinni kontrolować:
1)
w oddziałach górniczych - osoby dozoru ruchu oddziałowego, co najmniej raz na zmianę,
2)
we wszystkich wyrobiskach i w pomieszczeniach na powierzchni, w których może gromadzić się metan - metaniarze, co najmniej raz na dobę w dniach pracy,
3)
we wszystkich miejscach, gdzie są zabudowane czujniki metanometrii automatycznej - konserwatorzy metanomierzy automatycznych z częstotliwością ustaloną przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
2.
Prawidłowość wskazań i działania metanomierzy automatycznych należy kontrolować za pomocą mieszanek wzorcowych.
§  326.
W pobliżu każdego przodka oraz w miejscach wyznaczonych przez osobę dozoru ruchu działu wentylacji należy umieścić tablicę kontroli metanu.
§  327.
Wyniki pomiarów zawartości metanu wpisują:
1)
przodowi - na tablicy kontroli metanu,
2)
strzałowi - w dzienniczkach strzałowych,
3)
metaniarze - na tablicy kontroli metanu, w dzienniku metaniarza i książce metaniarza,
4)
osoby dozoru ruchu - na tablicy kontroli metanu, w notesach oraz w książce raportowej.
§  328.
1.
Kierownik działu wentylacji lub wyznaczona osoba wyższego dozoru ruchu działu wentylacji zobowiązani są, raz na dobę, zapoznać się z:
1)
zapisami metanometrii automatycznej,
2)
wynikami pomiarów zawartości metanu zapisywanymi w książce metaniarza.
2.
W razie wzrostu zagrożenia metanowego kierownik działu wentylacji obowiązany jest opracować program profilaktyki metanowej i przedstawić kierownikowi ruchu zakładu górniczego celem zatwierdzenia.