Oddział 2 - Systemy ścianowe - Bezpieczeństwo i higiena pracy, prowadzenie ruchu oraz specjalistyczne zabezpieczenie przeciwpożarowe w podziemnych zakładach górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.67.342

Akt utracił moc
Wersja od: 15 marca 2001 r.

2.

Systemy ścianowe

§  103.
Przy wybieraniu sąsiednich pokładów odległość pozioma pomiędzy przodkami wybierkowymi w poszczególnych pokładach powinna być większa niż dwukrotna odległość między nimi, przy czym nie mniejsza niż 30 m.
§  104.
1.
Przy wybieraniu pokładu warstwami pozioma odległość pomiędzy przodkami wybierkowymi w poszczególnych warstwach nie może być mniejsza niż 30 m.
2.
Kierownik ruchu zakładu górniczego może zezwolić na zmniejszenie odległości, o której mowa w ust. 1.
§  105.
Każda ściana powinna mieć co najmniej dwa wyjścia do wyrobisk przyścianowych, którymi powinno być zapewnione przejście ludzi do czynnych wyrobisk.
§  106.
W razie zatrzymania ściany przez ponad dwie doby lub w okresie krótszym, gdy pogorszyły się warunki bezpieczeństwa, kierownik działu robót górniczych powinien ustalić sposób zabezpieczenia ściany na ten okres oraz warunki ponownego jej uruchomienia.
§  107.
1.
W ścianie o nachyleniu podłużnym powyżej 18o powinny być stosowane zabezpieczenia ludzi przed staczającym się urobkiem lub innymi przedmiotami i materiałami.
2.
W ścianie, o której mowa w ust. 1, dolne wnęki powinny wyprzedzać front ściany na odległość zabezpieczającą ludzi.
§  108.
1.
Urabianie całym frontem w ścianie prowadzonej po wzniosie, o nachyleniu poprzecznym powyżej 20o, można wykonywać tylko za zgodą właściwego organu państwowego nadzoru górniczego.
2.
Ścianę o nachyleniu poprzecznym powyżej 10o można prowadzić na upad tylko na warunkach zatwierdzonych przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
§  109.
Ściana z zawałem stropu i obudową indywidualną powinna być tak prowadzona, aby odległość pomiędzy ociosem węglowym a linią pełnego zawału nie przekraczała 6 m, a we wnękach ścianowych odległość ta nie była większa niż 9 m.
§  110.
W ścianie o nachyleniu podłużnym powyżej 15o rabowanie obudowy indywidualnej należy prowadzić z dołu do góry.
§  111.
1.
Niedopuszczalne jest rabowanie obudowy indywidualnej w miejscach, w których brak jest obudowy ostatecznej, oraz w odległości mniejszej niż 30 m od pracującego kombajnu.
2.
Kierownik ruchu zakładu górniczego może zezwolić na zmniejszenie odległości, o której mowa w ust. 1.
§  112.
1.
W ścianie z pasami podsadzki i obudową indywidualną odległość frontu ściany od pasów podsadzkowych nie może przekraczać 6 m, a we wnękach ścianowych odległość ta nie może być większa niż 9 m.
2.
Rabowanie ślepych chodników między pasami podsadzkowymi oraz urabianie kamienia do podsadzki powinno być wykonywane z opóźnieniem o szerokości jednego pola roboczego ściany w stosunku do układania pasów podsadzkowych.
3.
W ścianie o nachyleniu podłużnym powyżej 15o pasy podsadzkowe powinny być zabezpieczone przed ich obsunięciem.
§  113.
W ścianie z podsadzką hydrauliczną odległość frontu ściany od linii szczelnej podsadzki nie może być większa niż 10 m przy stosowaniu obudowy indywidualnej lub 12 m przy stosowaniu obudowy zmechanizowanej.
§  114.
1.
W ścianie z podsadzką suchą odległość frontu ściany od linii pełnej podsadzki nie może przekraczać:
1)
8 m w ścianach o wysokości do 1,5 m,
2)
6 m w pozostałych ścianach.
2.
Wnęki ścianowe nie mogą wyprzedzać frontu ściany więcej niż o 3 m.
3.
Przy stosowaniu obudowy zmechanizowanej odległości, o których mowa w ust. 1, mogą być zwiększone za zgodą właściwego organu państwowego nadzoru górniczego, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem zastosowanej obudowy.
§  115.
1.
Ściany z ugięciem stropu wolno prowadzić w pokładach o grubości nie większej niż 1,2 m.
2.
Ściana z obudową indywidualną powinna być odpowiednio zabezpieczona obudową wzmacniającą od strony uginającego się stropu.
3.
Odległość ociosu ściany od linii obudowy wzmacniającej nie może przekraczać 6 m, a wnęki ścianowe nie mogą wyprzedzać frontu ściany więcej niż o 3 m.
4.
Z przestrzeni wybranej, spod uginającego się stropu, nie wolno usuwać obudowy drewnianej, z wyjątkiem obudowy wzmacniającej.
§  116.
Uruchomienie ściany prowadzonej w warunkach specjalnych, tj.:
1)
wyposażonej w obudowę indywidualną i posiadającą nachylenie większe niż 35o lub wysokość większą niż 3 m,
2)
prowadzonej z ugięciem stropu,
3)
prowadzonej w warunkach zagrożenia:
a)
tąpaniami trzeciego stopnia,
b)
metanowego czwartej kategorii,
c)
wodnego trzeciego stopnia,
d)
wyrzutami gazów i skał,
4)
zaprojektowanej z zastosowaniem systemu wybierania dotychczas nie stosowanego w danym zakładzie górniczym,
5)
w strefie oddziaływania eksploatacji prowadzonej w sąsiednim zakładzie górniczym,
6)
w sąsiedztwie pola pożarowego,
7)
po powstaniu w ścianie zawału, tąpnięcia, pożaru, wybuchu pyłu węglowego, wybuchu metanu, wyrzutu gazów i skał oraz wdarcia wody,

– wymaga zezwolenia właściwego organu państwowego nadzoru górniczego.