Austria-Polska. IX Porozumienie wykonawcze o realizacji w latach 2002-2005 Umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Austrii o współpracy kulturalnej i naukowej, podpisanej w Wiedniu dnia 14 czerwca 1972 r. Warszawa.2002.09.13.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.63.581

Akt utracił moc
Wersja od: 1 listopada 2002 r.

IX POROZUMIENIE WYKONAWCZE
sporządzone w Warszawie dnia 13 września 2002 r.
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Austrii o realizacji w latach 2002-2005 Umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Austrii o współpracy kulturalnej i naukowej, podpisanej w Wiedniu dnia 14 czerwca 1972 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Austrii, zwane dalej "Stronami",

oceniając pozytywnie wyniki dotychczasowej współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty,

świadome dobrych kontaktów na szczeblu rządowym,

przyjmując z zadowoleniem rozszerzenie możliwości nawiązania i prowadzenia współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty na szczeblu województw, powiatów i gmin w Polsce oraz krajów związkowych i gmin w Republice Austrii,

świadome znaczenia, jakie dla lepszego poznania się, zbliżenia i porozumienia społeczeństw obu krajów posiada realizowana między nimi współpraca w dziedzinie kultury, nauki i oświaty,

uznając Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Republiki Austrii o ekwiwalencji w szkolnictwie wyższym, podpisaną w Wiedniu dnia 23 stycznia 1995 r., za ważny instrument stymulowania rozwoju dwustronnych kontaktów w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego,

podkreślając znaczenie prac Polsko-Austrackiej Grupy Roboczej do spraw Współpracy Naukowo-Technicznej dla rozwoju stosunków bilateralnych, również w kontekście integracji europejskiej w dziedzinie badań naukowych,

wyrażając zadowolenie ze współpracy w ramach Porozumienia pomiędzy Republiką Austrii, Republiką Bułgarii, Republiką Węgierską, Rzecząpospolitą Polską, Republiką Słowacką i Republiką Słowenii o współpracy w dziedzinie edukacji i kształcenia w ramach Środkowoeuropejskiego programu wymiany uniwersyteckiej (CEEPUS), sporządzonego w Budapeszcie dnia 8 grudnia 1993 r.,

z satysfakcją odnotowując współdziałanie w ramach programów edukacyjnych Unii Europejskiej,

w celu realizacji Umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Austrii o współpracy kulturalnej i naukowej, podpisanej w Wiedniu dnia 14 czerwca 1972 r., a w szczególności jej artykułu 19, postanowiły zawrzeć niniejsze Porozumienie wykonawcze

i uzgodniły, co następuje:

I.

Nauka i szkolnictwo wyższe

Obie Strony pozytywnie oceniły wyniki osiągnięte we współpracy naukowo-technicznej koordynowanej przez Komitet Badań Naukowych i Federalne Ministerstwo Edukacji, Nauki i Kultury w ramach Polsko-Austriackiej Grupy Roboczej do spraw Współpracy Naukowo-Technicznej. Strony uważają za celowe podjęcie działań prowadzących do podpisania Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Austrii o współpracy w dziedzinie nauki i techniki.

Obie Strony uzgodniły, że wspólne tematy badawcze będą ustalane w ramach Polsko-Austriackiej Grupy Roboczej do spraw Współpracy Naukowo-Technicznej.

W czasie V posiedzenia Polsko-Austriackiej Grupy Roboczej do spraw Współpracy Naukowo-Technicznej w marcu 2002 r. w Wiedniu podkreślono, że jednym z istotnych celów planowanej umowy o współpracy naukowo-technicznej jest dalszy rozwój partnerskich kontaktów służących realizacji konkretnych projektów. W przyszłości mają one prowadzić do wielostronnej współpracy w ramach programów badawczych Unii Europejskiej. Ustalono odbycie wspólnych warsztatów, w wyniku których opracowane zostaną wnioski w sprawie projektów badawczych przedłożone następnie Unii Europejskiej.

Polska Akademia Nauk i Austriacka Akademia Nauk będą kontynuowały współpracę na podstawie zawartych porozumień. Współpraca będzie się odbywać poprzez wspólne projekty naukowe, wymianę naukowców oraz organizację sympozjów poświęconych wspólnie uzgodnionym tematom. Obie Strony będą, w miarę możliwości, udzielały dalszego wszechstronnego poparcia działalności Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu.

Obie Strony opowiadają się za bezpośrednią współpracą między uniwersytetami, szkołami wyższymi i instytucjami badawczymi, która realizowana będzie zwłaszcza poprzez:

- wymianę nauczycieli akademickich,

- wymianę lektorów i wykładowców,

- zapraszanie profesorów uniwersyteckich i innych naukowców na wykłady i konferencje naukowe,

- uzgadnianie wspólnych tematów badawczych,

- wymianę publikacji i informacji,

- organizowanie konferencji, sympozjów i seminariów.

Obie Strony podkreślają istotne znaczenie, jakie zatrudniani w uczelniach kraju partnera lektorzy i wykładowcy wnoszą w upowszechnianie znajomości języka, literatury, kultury i wiedzy o kraju partnera.

Obie Strony wyrażają zadowolenie z wymiany polskich i austriackich studentów, absolwentów i naukowców w ramach unijnych programów SOKRATES i LEONARDO DA VINCI. Ponadto obie Strony wyrażają zadowolenie z przyznawania, w ramach programu CEEPUS, polskich stypendiów studentom austriackim oraz stypendiów austriackich studentom polskim.

Strona austriacka zaprasza polskich studentów, absolwentów i naukowców do ubiegania się o przyznanie stypendiów w ramach austriackich programów stypendialnych: Stypendium Austriackie, Stypendium im. Ernsta Macha, Stypendium im. Berthy von Suttner oraz Stypendium im. Franza Werfla. Przesłanki, jakie należy spełnić, aby ubiegać się o przyznanie tych stypendiów, warunki administracyjne i finansowe oraz formularze zgłoszeniowe można znaleźć na stronach internetowych właściwych instytucji.

Strona polska zaprasza od 1 stycznia 2003 r. austriackich studentów, absolwentów i naukowców do ubiegania się o stypendia rządu polskiego. Przesłanki, jakie należy spełnić dla ubiegania się o przyznanie tych stypendiów, warunki administracyjne i finansowe oraz formularze zgłoszeniowe można znaleźć na stronach internetowych właściwych instytucji.

Obie Strony traktują przyznawanie tych stypendiów jako wykonanie artykułu 4 Umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Austrii o współpracy kulturalnej i naukowej, podpisanej w Wiedniu dnia 14 czerwca 1972 r.

Obie Strony informują, że wyższe uczelnie same w ramach przysługującej im autonomii regulują wszelkie kwestie dotyczące doboru i zatrudnienia lektorów, wykładowców i profesorów drugiej Strony.

Obie Strony wyrażają zadowolenie z organizacji wspólnego letniego kolegium w Cieszynie w 2002 r., mającego na celu utrwalanie wśród studentów znajomości języków polskiego i niemieckiego. Warunki realizacji kolejnych edycji letniego kolegium zostaną ustalone drogą dyplomatyczną.

Obie Strony uzgadniają wymianę materiałów informacyjnych na temat możliwości podejmowania studiów na uniwersytetach i w szkołach wyższych oraz warunków przyjmowania na te studia.

Obie Strony wyrażają zadowolenie z wzajemnego zwolnienia z opłat za studia wyższe i powiadomią o tym uniwersytety i szkoły wyższe w swoim kraju.

Obie Strony wyrażają zadowolenie z wzajemnego uznawania tytułów i stopni naukowych w szkolnictwie wyższym na podstawie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Austrii o ekwiwalencji w szkolnictwie wyższym, podpisanej w Wiedniu dnia 23 stycznia 1995 r. Obie Strony wyrażają nadzieję na dalszą owocną pracę Stałej Komisji Ekspertów powołanej na podstawie artykułu 6 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Austrii o ekwiwalencji w szkolnictwie wyższym, sporządzonej w Wiedniu dnia 23 stycznia 1995 r.

Obie Strony będą zachęcały szkoły, uczelnie i uniwersytety artystyczne obu krajów do bezpośredniej współpracy.

II.

Oświata szkolna i pozaszkolna

Obie Strony uzgadniają wymianę ekspertów w dziedzinie szkolnictwa ogólnego i zawodowego łącznie w wymiarze do 15 dni dla każdej ze Stron, w okresie obowiązywania niniejszego Porozumienia wykonawczego.

Obie Strony wyrażają zadowolenie z działalności austriackiego Stowarzyszenia KulturKontakt, prowadzonej z ramienia Federalnego Ministerstwa Oświaty, Nauki i Kultury w dziedzinie współpracy oświatowej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii.

Obie Strony wyrażają zainteresowanie kontynuacją współpracy w dziedzinie kształcenia zawodowego, zarówno w dziedzinie turystyki, jak i w dziedzinie firm symulacyjnych w szkołach zawodowych.

Obie Strony opowiadają się za kontynuacją współpracy w dziedzinie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół ogólnokształcących i zawodowych na szczeblu krajowym i regionalnym.

Federalne Ministerstwo Oświaty, Nauki i Kultury Republiki Austrii udostępni co roku określoną liczbę miejsc stypendialnych dla polskich germanistów i nauczycieli języka niemieckiego w ramach seminariów dokształcających: "Język niemiecki jako język obcy".

Strona austriacka wyraża zadowolenie z zainteresowania, jakie polskie placówki oświatowe okazują Austriackiemu Dyplomowi Języka Niemieckiego OeSD, oraz informuje, że obecnie dostępne są także dwie klasy egzaminów OeSD dla dzieci i młodzieży powyżej 10 roku życia: KID 1 i KID 2. Bliższe informacje na ten temat można znaleźć na stronach internetowych właściwych instytucji.

W okresie obowiązywania niniejszego Porozumienia wykonawczego w celu nawiązania i rozwijania dwustronnych kontaktów w dziedzinie pedagogiki specjalnej oraz doskonalenia zawodowego i podnoszenia kwalifikacji nauczycieli obie Strony uzgadniają wymianę ekspertów łącznie w wymiarze do 10 dni dla każdej ze Stron.

Obie Strony wyrażają zadowolenie z rosnącej liczby partnerskich kontaktów pomiędzy szkołami. Strona austriacka informuje, że Ambasada Republiki Austrii i Austriackie Forum Kultury w Warszawie oraz Generalny Konsulat w Krakowie pośredniczą w nawiązywaniu nowych kontaktów partnerskich. Strona polska informuje, iż pomoc w nawiązywaniu nowych kontaktów partnerskich mogą okazywać właściwe terytorialnie kuratoria oświaty.

Ponadto obie Strony wyrażają zadowolenie z uczestnictwa ich krajów w programach współpracy Unii Europejskiej: SOKRATES, LEONARDO DA VINCI, MŁODZIEŻ.

Obie Strony podkreślają znaczenie podróżowania i poznawania regionów w obu krajach, w szczególności biorąc pod uwagę proces integracji europejskiej. Stosownie do możliwości finansowych Strona austriacka udostępni co roku polskim uczniom pulę wolnych miejsc w ramach akcji "Młodzież Europy poznaje Wiedeń". Nabór kandydatów prowadzić będzie Austriackie Forum Kultury w Warszawie.

Podobnie obie Strony wyrażają zadowolenie z indywidualnych inicjatyw podejmowanych przez takie instytucje, jak np. Towarzystwo Polsko-Austriackie i Towarzystwo Austriacko-Polskie, Instytut Polski w Wiedniu, Austriackie Forum Kultury w Warszawie i Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie.

Obie Strony wyrażają zadowolenie z konkursu dla uczniów, jaki we współpracy z Instytutem Polskim w Wiedniu odbędzie się z okazji "Polskiego Roku w Austrii" w okresie od 18 kwietnia do listopada 2002 r.

Obie Strony wyrażają gotowość przeprowadzania co roku Polsko-Austriackich Zawodów Matematycznych. Zawody odbywać się będą na przemian w każdym z krajów partnera.

Obie Strony wyrażają zadowolenie z owocnej pracy Wspólnej Komisji Ekspertów powołanej w celu obiektywnego i wszechstronnego przedstawienia w podręcznikach szkolnych drugiego kraju historii, geografii i kultury oraz zalecają jej kontynuowanie. Obie Strony opowiadają się za realizacją zaleceń zawartych w protokołach tej Komisji.

Spotkania Komisji organizowane będą raz w roku na przemian w każdym z krajów partnera. Delegacje obu Stron biorące udział w posiedzeniach Komisji liczyć będą nie więcej niż 5 ekspertów każda. Spotkania Komisji trwać będą nie dłużej niż 5 dni.

Obie Strony zachęcają do podejmowania współpracy w dziedzinie oświaty dorosłych, zwłaszcza między Związkiem Austriackich Ludowych Szkół Wyższych a odpowiednimi partnerami polskimi.

Obie Strony zachęcają przy tym do podejmowania współpracy w dziedzinie kształcenia ustawicznego, w tym w szczególności planowania i realizacji wspólnych projektów w formie seminariów, konferencji.

Obie Strony wyrażają zadowolenie z przyszłej współpracy w dziedzinie kształcenia na odległość, z uwzględnieniem nowych form i metod edukacyjnych. Współpraca będzie kształtowana stosownie do możliwości budżetowych.

W celu wymiany doświadczeń, w okresie obowiązywania niniejszego porozumienia, obie Strony uzgodniły wymianę ekspertów w łącznym wymiarze nieprzekraczającym 10 dni dla każdej ze Stron.

Obie Strony z zadowoleniem witają owocną współpracę między Polskim Komitetem i Austriacką Komisją Organizacji do spraw Edukacji, Nauki i Kultury Narodów Zjednoczonych (UNESCO) i zachęcają do dalszej intensyfikacji tej współpracy.

III.

Kultura i sztuka

Obie Strony przyjmują z zadowoleniem zarówno Festiwal "Wiedeń w Warszawie", który został zorganizowany przez Austriackie Forum Kultury w Warszawie, z pomocą Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz miast Warszawy i Wiednia, obejmujący między innymi obszerną wystawę "Spętani-Wyzwoleni - austriacka sztuka XX wieku" w "Zachęcie" - Państwowej Galerii Sztuki w Warszawie w okresie od października 2001 do stycznia 2002, jak również odbywający się w 2002 i 2003 r. w Austrii festiwal kultury i sztuki polskiej pod nazwą "Rok Polski w Austrii", w ramach którego prezentowane jest polskie dziedzictwo kulturowe, a w tym współczesna twórczość artystyczna, w takich dziedzinach jak: sztuki plastyczne, muzyka, teatr, film, literatura i fotografia.

Obie Strony dają wyraz przekonaniu, że "Rok Polski w Austrii" przyczynił się do nasilenia kontaktów między społeczeństwami, regionami i instytucjami obu krajów, przezwyciężenia istniejących uprzedzeń i negatywnych stereotypów, obudzenia zainteresowania dorobkiem cywilizacyjnym i kulturowym partnera i poszerzenia wiedzy o jego historii i teraźniejszości, a tym samym stworzenia warunków dla obustronnie korzystnej współpracy w ramach Unii Europejskiej.

Strona polska informuje, że w związku z powyższym odbywają się bądź są planowane w Austrii przedsięwzięcia, do których należą w szczególności:

- wystawa "Faras Pustynna Katedra. Chrześcijańskie freski z Nubii. Wielkie odkrycia polskiej misji archeologicznej" w Muzeum Sztuki w Wiedniu (Kunsthistorisches Museum Wien),

- wystawa "Thesauri Poloniae - Skarbiec Polski. Kolekcjonerstwo i zbiory dzieł sztuki dawnej w Polsce" w Muzeum Sztuki w Wiedniu (Kunsthistorisches Museum Wien),

- koncert galowy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Antoniego Witta z solistą Piotrem Palecznym,

- koncert w wykonaniu orkiestry Filharmonii Narodowej w ramach "Dni Warszawy w Wiedniu",

- cykl koncertów chopinowskich zorganizowanych przy udziale Międzynarodowego Towarzystwa Chopinowskiego w Wiedniu,

- prezentacja polskiego filmu fabularnego, dokumentalnego i animowanego,

- promocja polskiej literatury,

- udział Teatru Rozmaitości z Warszawy ze spektaklem "Uroczystość" w reżyserii Grzegorza Jarzyny w festiwalu Wiener Festwochen,

- wystawy polskiej sztuki współczesnej, realizowane w Wiedniu wspólnie przez Galerię Sztuki (Kunsthalle Wien), KulturKontakt, Muzeum Leopolda (Leopold Museum) i Muzeum Sztuki Współczesnej Fundacji Ludwiga (Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig),

- debata intelektualistów w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu.

Strona polska deklaruje chęć zorganizowania w Polsce w 2003 r. międzynarodowej konferencji, poświęconej procesowi jednoczenia się Europy, z udziałem austriackich przedstawicieli świata polityki, nauki i kultury.

Obie Strony będą zachęcały właściwe instytucje swych państw do przyjęcia do ich repertuaru dzieł autorów i kompozytorów drugiego państwa.

Obie Strony będą sprzyjały bezpośredniej współpracy polskich i austriackich teatrów.

Obie Strony opowiadają się za uczestnictwem ekspertów i obserwatorów w festiwalach o znaczeniu międzynarodowym oraz w międzynarodowych konkursach muzycznych organizowanych w kraju partnera. W okresie obowiązywania niniejszego porozumienia każdej ze Stron przysługuje 30 dni pobytu jej ekspertów i obserwatorów u Strony przyjmującej. Festiwalami i konkursami o największym znaczeniu są zwłaszcza:

w Polsce:

- Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień",

- Międzynarodowy Festiwal Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej "Wratislavia Cantans",

- Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki w Warszawie,

- Międzynarodowy Konkurs Dyrygencki im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach,

- Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2005 r.),

- Międzynarodowy Festiwal Teatralny DIALOG we Wrocławiu (2003 i 2005 r.),

- Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTAKT w Toruniu (impreza coroczna).

w Austrii:

- Wiedeńskie Tygodnie Kultury (Wiener Festwochen),

- Festiwal w Bregenz (Bregenzer Festspiele),

- Lato w Karyntii (Carinthischer Sommer),

- Festiwal Chopinowski w Gaming.

Obie Strony będą zachęcały solistów i zespoły artystyczne do udziału w najważniejszych festiwalach organizowanych w kraju partnera. Wymiana ta może się odbywać drogą bezpośrednich kontaktów, przede wszystkim jednak za pośrednictwem komercyjnych agencji artystycznych.

Obie Strony opowiadają się, w ramach możliwości finansowych, za współpracą w dziedzinie sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego polegającą na wymianie wystaw, publikacji oraz doświadczeń pomiędzy artystami i specjalistami. Strona austriacka zwraca uwagę, że za kulturę ludową odpowiadają przede wszystkim kraje związkowe.

Obie Strony będą popierały udział zespołów folklorystycznych w festiwalach i imprezach organizowanych w drugim kraju.

Obie Strony opowiadają się za ścisłą i bezpośrednią współpracą Międzynarodowego Towarzystwa Chopinowskiego w Wiedniu ze wszystkimi instytucjami w Polsce, których zadaniem jest ochrona spuścizny chopinowskiej.

Obie Strony będą zachęcały muzea do bezpośredniej współpracy. Współpraca ta ma polegać na wymianie wystaw, materiałów informacyjnych i katalogów. W okresie obowiązywania niniejszego porozumienia Strony uzgadniają wymianę ekspertów w dziedzinie muzealnictwa na łączny okres do 15 dni dla każdej ze Stron.

Obie Strony wyrażają zadowolenie z zaplanowanej na rok 2004 organizacji wystawy arcydzieł malarstwa z Muzeum Sztuki w Wiedniu (Kunsthistorisches Museum Wien) w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Ponadto Strona polska informuje, że Państwowa Galeria Sztuki "Zachęta" gotowa jest przygotować wystawę współczesnej sztuki polskiej w Austrii.

Obie Strony popierają kontakty Muzeów Etnograficznych obu krajów za pośrednictwem Międzynarodowego Towarzystwa Etnologicznego i Folklorystycznego (SIEF) oraz Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM).

Strona austriacka informuje, że na planowane w 2002 r. sympozjum "Twórczość ludowa w regionach Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej" zorganizowane przez Austriackie Muzeum Sztuki Ludowej zaproszeni zostaną między innymi przedstawiciele Polski.

Obie Strony będą zachęcały plastyków swego kraju do uczestnictwa w imprezach międzynarodowych organizowanych w kraju partnera.

Obie Strony będą popierały współpracę w dziedzinie konserwacji i odnawiania zabytków, dzieł sztuki i wykopalisk archeologicznych.

W okresie obowiązywania niniejszego porozumienia obie Strony wymienią ekspertów w tej dziedzinie na łączny okres do 15 dni dla każdej ze Stron.

Obie Strony opowiadają się za współpracą między wydawnictwami i księgarniami w dziedzinie wymiany informacji, wartościowych dzieł literackich, rekomendacji dzieł do tłumaczenia, wydawania antologii literackich. Obie Strony opowiadają się także za udziałem w międzynarodowych targach i wystawach książki.

Obie Strony w okresie obowiązywania niniejszego porozumienia wymienią po jednym tłumaczu literatury austriackiej i polskiej na zasadach delegowania lub zaproszenia na okres jednego miesiąca.

Obie Strony będą zachęcały do dalszej bezpośredniej współpracy oraz wymiany publikacji i informacji między Biblioteką Narodową w Warszawie i Austriacką Biblioteką Narodową w Wiedniu oraz między innymi bibliotekami obu państw. Obie Strony zainteresowane są współpracą między Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich a Stowarzyszeniem Bibliotekarek i Bibliotekarzy Austriackich.

W okresie obowiązywania niniejszego porozumienia obie Strony uzgadniają wymianę ekspertów w dziedzinie bibliotekarstwa na łączny okres do 10 dni dla każdej Strony.

Obie Strony będą popierały:

- bezpośrednią współpracę instytucji, organizacji i producentów filmowych obu krajów ze szczególnym uwzględnieniem realizacji wspólnych filmów i świadczenia wzajemnych usług filmowych,

- bezpośrednią współpracę stowarzyszeń filmowców i archiwów filmowych obu krajów,

- wymianę filmów na zasadach komercyjnych i niekomercyjnych,

- udział swoich przedstawicieli w krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych przeprowadzanych na terenie drugiej Strony, zgodnie z regulaminami tych imprez.

Obie Strony będą działały na rzecz współpracy w ramach europejskiego funduszu koprodukcji Eurimages.

Obie Strony będą sprzyjały wymianie doświadczeń na temat działalności domów kultury i ośrodków kulturalnych w dziedzinie wychowania artystycznego i animacji kulturalnej.

Obie Strony są zainteresowane współpracą odpowiednich instytucji w zakresie badań kulturoznawczych oraz zarządzania kulturą.

Obie Strony opowiadają się za bezpośrednimi kontaktami między kompozytorami, pisarzami i artystami plastykami oraz związkami twórców obu krajów.

Obie Strony w okresie obowiązywania niniejszego porozumienia dokonają wymiany twórców kultury i ekspertów w dziedzinie muzyki, teatru, tańca, filmu, sztuk plastycznych oraz animatorów życia kulturalnego na łączny okres do 50 dni dla każdej ze Stron.

Obie Strony uznały szczególne znaczenie współpracy w dziedzinie ochrony dóbr kultury i będą działać na rzecz nasilenia kontaktów oraz wymiany doświadczeń w tej dziedzinie. Strony będą ułatwiały współpracę przy identyfikacji, ewidencji, opracowaniu naukowym, zwrocie lub ochronie na miejscu dóbr kultury związanych z Polską, znajdujących się na terenie Austrii, oraz związanych z Austrią, a znajdujących się w Polsce. W okresie obowiązywania niniejszego porozumienia Strony dokonają wymiany ekspertów w dziedzinie ochrony dóbr kultury na łączny okres do 10 dni dla każdej ze Stron.

Obie Strony są zainteresowane rozwojem i pogłębianiem działalności kulturalnej, uzgodnionej w niniejszym porozumieniu, poprzez współpracę austriackich krajów związkowych z polskimi województwami oraz polskich i austriackich regionalnych organizacji kultury.

Obie Strony podkreślają znaczenie praw autorskich i opowiadają się za przestrzeganiem ustawodawstwa krajowego oraz obowiązujących konwencji międzynarodowych w tej dziedzinie. Obie Strony będą kontynuowały współpracę poprzez wymianę doświadczeń na szczeblu ekspertów.

Obie Strony udzielą niezbędnej pomocy Instytutowi Polskiemu w Wiedniu, Międzynarodowemu Centrum Kultury w Krakowie oraz Austriackiemu Forum Kultury w Warszawie i Konsulatowi Generalnemu Republiki Austrii w Krakowie w ich działalności w dziedzinie współpracy kulturalno-naukowej.

Obie Strony wyrażają zadowolenie z utworzenia Biblioteki Austriackiej w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie oraz będą wspierać rozwój Bibliotek Austriackich w Krakowie, Opolu, Poznaniu, Przemyślu i Wrocławiu.

Obie Strony wyrażają zadowolenie z działalności austriackiego stowarzyszenia KulturKontakt w zakresie współpracy kulturalnej między Rzecząpospolitą Polską i Republiką Austrii.

Obie Strony wyrażają zadowolenie z udziału w programie Unii Europejskiej Kultura 2000 i opowiadają się za kontynuacją współpracy polskiego i austriackiego Punktów Kontaktowych do spraw Kultury.

Obie Strony będą dążyły do zorganizowania w roku 2003 wspólnego, międzynarodowego seminarium informacyjnego polskich i austriackich Punktów Kontaktowych do spraw Kultury, przy udziale Austriackiego Forum Kultury w Warszawie.

IV.

Inne dziedziny współpracy

Obie Strony kontynuują współpracę w dziedzinie archiwistyki w oparciu o Porozumienie o współpracy między Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych Rzeczypospolitej Polskiej a Generalną Dyrekcją Archiwów Państwowych Republiki Austrii, podpisane w Warszawie dnia 23 października 1997 r.

Strona polska docenia udział Austrii w realizacji międzynarodowego programu Rady Europy "Odtwarzanie Pamięci Polski".

Obie Strony wyrażają zadowolenie z intensywnych kontaktów naukowych między Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu i Muzeum Instytutu Zoologicznego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz wspólnych projektów Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu i Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Obie Strony wyrażają zadowolenie ze współpracy w dziedzinie sportu, w szczególności bezpośrednich kontaktów między organizacjami sportowymi obu krajów. Obie Strony będą popierały wymianę materiałów informacyjnych i dokumentacji w dziedzinie sportu.

Polskie związki i stowarzyszenia sportowe są upoważnione do korzystania z austriackich federalnych urządzeń i obiektów sportowych, o ile dysponują one wolnymi miejscami. Sportowcom posiadającym pierwszą bądź drugą klasę mistrzowską będą oferowane zniżkowe taryfy opłat za korzystanie z tych obiektów i urządzeń.

Obie Strony popierają współpracę i wymianę młodzieży obu krajów. Opowiadają się za dalszym rozwojem tej współpracy.

Obie Strony wyrażają nadzieję na intensyfikację współpracy i wymiany młodzieży poprzez wykorzystanie możliwości, jakie stwarzają programy edukacyjne Unii Europejskiej, w tym szczególnie program MŁODZIEŻ.

Obie Strony będą popierały bezpośrednią współpracę Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie z Instytutem Europy Środkowej i Obszaru Dunaju w Wiedniu.

V.

Postanowienia ogólne i finansowe

Warunki delegowania ekspertów

1.
Strona delegująca przekazuje w stosownym czasie Stronie przyjmującej wszystkie wymagane dokumenty dotyczące delegowanych ekspertów, łącznie z danymi dotyczącymi programu wizyty, a następnie - po decyzji Strony przyjmującej o gotowości przyjęcia wskazanych ekspertów - informuje o dokładnej dacie ich przybycia. Strona delegująca ponosi koszty podróży do pierwszego i od ostatniego miejsca pobytu na terenie Strony przyjmującej. Strona przyjmująca ponosi pozostałe koszty podróży po kraju związane z programem wizyty.
2.
Strona austriacka zapewni polskim ekspertom bezpłatne zakwaterowanie i diety w wysokości 40 euro dziennie.
3.
Strona polska zapewni austriackim ekspertom zakwaterowanie i wypłaci diety zgodnie z obowiązującymi przepisami wewnętrznymi.
4.
Ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków.

Strona austriacka wychodzi z założenia, że eksperci delegowani w ramach niniejszego porozumienia są objęci stosownym ubezpieczeniem zdrowotnym.

O ile w szczególnych sytuacjach delegowani eksperci nie będą objęci ubezpieczeniem, Strona przyjmująca w przypadku nagłych zachorowań lub nieszczęśliwych wypadków zapewnia bezpłatną, niezbędną opiekę medyczną (z wyjątkiem usług protetycznych i leczenia przewlekłych chorób) lub zatroszczy się o zawarcie na czas pobytu ubezpieczenia, które pokryje koszty świadczeń. Opieka medyczna w Austrii jest udzielana w zakresie odpowiadającym świadczeniom obowiązkowym, w ramach obowiązkowego powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Stacjonarna opieka medyczna mieści się w ramach podstawowej taryfy świadczeń zdrowotnych.

Strona polska poinformuje drogą dyplomatyczną, w możliwie najkrótszym czasie, Stronę austriacką o regulacjach dotyczących ubezpieczenia zdrowotnego i następstw nieszczęśliwych wypadków.

Prawa i obowiązki lektorów oraz wykładowców zatrudnionych w szkołach wyższych każdej ze Stron regulują stosowne przepisy prawa wewnętrznego.

Warunki wymiany wystaw przeprowadzanych na podstawie artykułu 28 niniejszego porozumienia będą ustalane każdorazowo przez realizujące je muzea i galerie.

VI.

Postanowienia końcowe

Następne porozumienie wykonawcze zostanie opracowane przez Komisję Mieszaną w pierwszej połowie roku 2006 w Wiedniu, zgodnie z artykułem 19 Umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Austrii o współpracy kulturalnej i naukowej, podpisanej w Wiedniu dnia 14 czerwca 1972 r.

Niniejsze porozumienie wchodzi w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca po podpisaniu i pozostaje w mocy do dnia 31 grudnia 2005 r., chyba że za porozumieniem Stron zostanie przedłużone do 31 grudnia 2006 r.

Sporządzono w Warszawie, dnia 13 września 2002 r., w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim i niemieckim, przy czym oba teksty mają jednakową moc.