Aplikanci i asesorzy sądowi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1952.38.265

Akt utracił moc
Wersja od: 13 września 1952 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 26 sierpnia 1952 r.
o aplikantach i asesorach sądowych.

Na podstawie art. 151 prawa o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 1950 r. Nr 39, poz. 360) zarządza się, co następuje:
Aplikanci sądowi.

Objęcie i zmiana stanowiska.

§  1.
Liczbę stanowisk aplikantów sądowych dla poszczególnych okręgów sądów wojewódzkich oznacza Minister Sprawiedliwości.
§  2.
1.
Przyjęcie na aplikację sądową następuje na skutek uwzględnionego podania kandydata. Podanie składa się do Ministerstwa Sprawiedliwości.
2.
Kandydat na aplikanta sądowego składa: życiorys, zaświadczenie lekarza urzędowego o stanie zdrowia oraz dokumenty stwierdzające obywatelstwo polskie i ukończenie studiów prawniczych z przepisanymi egzaminami.
§  3.
1.
Stosunek służbowy zawiązuje się z chwilą doręczenia urzędowego zawiadomienia o mianowaniu.
2.
Równocześnie z mianowaniem Minister Sprawiedliwości wyznaczy aplikantowi sądowemu sąd wojewódzki, w którego okręgu będzie odbywał aplikację sądową, uwzględniając w miarę możności wyrażone przez aplikanta życzenie.
§  4.
1.
W celu objęcia stanowiska aplikant sądowy powinien zgłosić się u prezesa sądu wojewódzkiego, do którego został wyznaczony, w ciągu czternastu dni od dnia doręczenia urzędowego zawiadomienia o mianowaniu.
2.
Osoba, która przechodzi na stanowisko aplikanta z innego stanowiska w służbie państwowej, powinna zgłosić się w ciągu czternastu dni od zwolnienia z poprzedniej służby.
§  5.
1.
Obejmując stanowisko aplikant sądowy składa wobec prezesa sądu wojewódzkiego ślubowanie służbowe w formie przepisanej dla pracowników państwowych.
2.
Osoba przechodząca na stanowisko aplikanta z innego stanowiska w służbie państwowej ponownego ślubowania nie składa.
§  6.
Prezes sądu wojewódzkiego prowadzi dla każdego aplikanta sądowego osobny wykaz służbowy, zawierający istotne dane, dotyczące jego stosunków służbowych i osobistych.
§  7.
Minister Sprawiedliwości może przenieść aplikanta sądowego do okręgu innego sądu wojewódzkiego, bądź delegować go do pełnienia czynności w Ministerstwie Sprawiedliwości.
§  8.
1.
W razie powołania aplikanta sądowego do odbycia czynnej służby wojskowej prawa i obowiązki jego ulegają zawieszeniu na czas trwania tej służby.
2.
Czasu służby wojskowej nie wlicza się do okresu aplikacji. Należne w tym czasie uposażenie regulują osobne przepisy.

Prawa i obowiązki aplikantów.

§  9.
Do praw i obowiązków aplikantów sądowych stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o państwowej służbie cywilnej.

Przebieg aplikacji.

§  10.
Prezes sądu wojewódzkiego obowiązany jest osobiście roztoczyć opiekę nad aplikantami sądowymi w podległym mu okręgu, czuwać nad przebiegiem aplikacji, szkoleniem politycznym i zawodowym oraz troszczyć się o zabezpieczenie warunków życiowych aplikantów.
§  11.
Przebiegiem aplikacji sądowej kieruje prezes sądu, do którego aplikant został przydzielony.
§  12.
Okres przewidzianej aplikacji sądowej należy rozłożyć na aplikację w zakresie orzecznictwa karnego i cywilnego.
§  13.
1.
Aplikantów sądowych przydziela się do sędziów, którzy z uwagi na poziom kwalifikacji politycznych i zawodowych dają rękojmię należytego przygotowania aplikanta do wypełniania obowiązków sędziego.
2.
Sędziowie ci mają obowiązek zaznajomienia aplikantów z praktyką wymiaru sprawiedliwości, z wytycznymi polityki sądowej w zakresie orzecznictwa oraz udzielania im pomocy w szkoleniu politycznym i zawodowym.
§  14.
Sędzia, do którego przydzielono aplikanta sądowego, informuje prezesa sądu o postępach i sprawowaniu się aplikanta.
§  15.
1.
W sądach będzie prowadzone obowiązkowe seminarium dla aplikantów sądowych zgodnie z programem ustalonym przez Ministra Sprawiedliwości.
2.
Grupa seminaryjna powinna liczyć co najmniej pięciu aplikantów.
3.
W przypadku mniejszej liczby aplikantów w poszczególnych sądach seminaria będą prowadzone w jednym lub w razie potrzeby w kilku sądach danego okręgu, które wskaże prezes sądu wojewódzkiego.
§  16.
Zadaniem seminarium jest wszechstronne wyszkolenie aplikantów sądowych przez praktyczne przysposobienie do pełnienia obowiązków sędziego, zaznajomienie z zadaniami wymiaru sprawiedliwości w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i z podstawowymi zagadnieniami orzecznictwa sądowego oraz polityki sądów w sprawach karnych i cywilnych.
§  17.
Prezes sądu wojewódzkiego wyznaczy na kierownika seminarium sędziego wojewódzkiego lub powiatowego, który posiada odpowiednie ku temu kwalifikacje.
§  18.
Do obowiązków kierownika seminarium należy w szczególności organizowanie wykładów i ćwiczeń oraz sprawdzanie postępów uczestników.

Odpowiedzialność służbowa.

§  19.
Za przewinienia służbowe i uchybienia godności urzędu aplikanci sądowi podlegają karze dyscyplinarnej niezależnie od odpowiedzialności karnej.
§  20.
1.
Do odpowiedzialności dyscyplinarnej aplikantów sądowych stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o państwowej służbie cywilnej.
2.
Do postępowania dyscyplinarnego w sprawach aplikantów sądowych mają odpowiednie zastosowanie przepisy o organizacji komisji dyscyplinarnych i postępowaniu dyscyplinarnym przeciwko funkcjonariuszom państwowym.
Asesorzy sądowi.
§  21.
1.
Aplikanta sądowego, który ukończył aplikację, Minister Sprawiedliwości może po rozważeniu wniosku prezesa sądu wojewódzkiego mianować asesorem sądowym.
2.
Równocześnie z mianowaniem Minister Sprawiedliwości wyznaczy asesora sądowego do jednego z okręgów sądów wojewódzkich.
§  22.
1.
Przydzielenie asesora sądowego do jednego z sądów w okręgu danego sądu wojewódzkiego zarządza prezes sądu wojewódzkiego.
2.
Minister Sprawiedliwości może przenieść asesora do okręgu innego sądu wojewódzkiego bądź delegować go do pełnienia czynności w Ministerstwie Sprawiedliwości.
§  23.
Minister Sprawiedliwości może zwolnić asesora sądowego jeżeli:
1)
nie zostanie powołany na stanowisko sędziowskie;
2)
zachodzą przypadki przewidziane w art. 71 prawa o ustroju sądów powszechnych.
§  24.
Jeżeli przepisy prawa o ustroju sądów powszechnych i niniejszego rozporządzenia nie stanowią inaczej, do praw i obowiązków asesorów sądowych stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o państwowej służbie cywilnej.
§  25.
Przepisy regulujące odpowiedzialność dyscyplinarną pracowników państwowych, określone w § 20, stosuje się do asesorów sądowych ze zmianami przewidzianymi w rozdziale niniejszym.
§  26.
Kary dyscyplinarne są następujące:
1)
nagana,
2)
przeniesienie na inne miejsce służbowe na koszt skazanego,
3)
zwolnienie,
4)
wydalenie ze służby.
§  27.
1.
Władzą dyscyplinarną dla asesora sądowego, który dopuścił się występku służbowego w czasie, kiedy zostało mu powierzone pełnienie czynności sędziowskich, są sądy dyscyplinarne dla sędziów.
2.
W sprawach właściwości i postępowania przed tymi sądami stosuje się odpowiednio przepisy dyscyplinarne dla sędziów sądów powszechnych.
§  28.
Wykonanie wyroku co do kary nagany należy do prezesa właściwego sądu wojewódzkiego, co do pozostałych kar – do Ministra Sprawiedliwości.
§  29.
Przepisów o odpowiedzialności porządkowej nie stosuje się względem asesorów sądowych, którym powierzone zostało pełnienie czynności sędziowskich.
Przepisy przejściowe i końcowe.
§  30.
Sprawy dyscyplinarne aplikantów i asesorów sądowych, wszczęte przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, prowadzi się w dalszym ciągu na podstawie przepisów rozporządzenia.
§  31.
Traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 października 1932 r. o aplikantach i asesorach sądowych (Dz. U. z 1932 r. Nr 95, poz. 825, z 1935 r. Nr 24, poz. 168 i z 1946 r. Nr 35, poz. 220).
§  32.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.