Aplikanci i asesorzy sądowi.
Dz.U.1932.95.825
Akt utracił mocROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 25 października 1932 r.
o aplikantach i asesorach sądowych.
Postanowienia ogólne.
Postanowienia ogólne.
Na podstawie zarządzenia Ministra Sprawiedliwości, prezes sądu apelacyjnego oznacza liczbę stanowisk aplikantów w poszczególnych sądach okręgowych i przeznacza odpowiednią ilość aplikantów do każdego z tych sądów.
Objęcie stanowiska.
Objęcie stanowiska.
Do podania należy dołączyć życiorys oraz dokumenty, stwierdzające, iż kandydat odpowiada warunkom, określonym w art. 256 prawa o ustroju sądów powszechnych.
W podaniu wskazać należy sąd okręgowy, w którego obrębie kandydat pragnie odbywać aplikację.
Aplikant powinien się zgłosić w celu objęcia stanowiska u prezesa sądu okręgowego, w którym ma odbywać aplikację, w ciągu czternastu dni od dnia otrzymania urzędowego zawiadomienia o mianowaniu, jeżeli władza nie oznaczyła terminu krótszego. Osoba, która przechodzi z innego stanowiska w służbie państwowej na stanowisko aplikanta, powinna zgłosić się w ciągu czternastu dni od zwolnienia od obowiązków poprzedniej służby.
Nieusprawiedliwione niezgłoszenie się najpóźniej dnia czternastego po otrzymaniu zawiadomienia o mianowaniu lub po zwolnieniu od poprzedniej służby daje władzy mianującej prawo unieważnienia nominacji.
Aplikant, przechodzący z innego stanowiska w służbie państwowej na stanowisko aplikanta, ponownej przysięgi nie składa.
Zmiana i zrzeczenie się stanowiska.
Zmiana i zrzeczenie się stanowiska.
Przeniesienie w obrębie okręgu sądu apelacyjnego zarządza prezes sądu apelacyjnego, przeniesienie zaś cło okręgu innego sądu apelacyjnego oraz delegację do Ministerstwa - Minister Sprawiedliwości.
Czasu obowiązkowej służby wojskowej nie wlicza się do okresu aplikacji. Należne w tym czasie uposażenie określają osobne przepisy.
Obowiązki i prawa aplikantów.
Obowiązki i prawa aplikantów.
W razie koniecznej potrzeby, powinien aplikant spełniać czasowo zlecone mu czynności urzędowe, choćby nawet nie należały do zakresu jego służby.
Obowiązek zachowania tajemnicy ustaje, gdy aplikant składa zeznanie jako świadek przed sądem, chyba że ujawnienie tajemnicy zagraża dobru Państwa albo takiemu ważnemu interesowi prywatnemu, który nie jest sprzeczny z celami wymiaru sprawiedliwości.
Od obowiązku zachowania tajemnicy może zwolnić aplikanta tylko prezes sądu apelacyjnego.
Obowiązek zachowania tajemnicy trwa także po opuszczeniu służby.
Aplikant nie powinien należeć do zrzeszenia, ani brać udziału w wystąpieniu, jeżeli mogłoby to przynieść ujmę jego stanowisku albo zakłócić należyty bieg zarządu państwowego lub tok urzędowania.
Jeżeli aplikant nie może pełnić swych obowiązków z powodu choroby lub innej uzasadnionej przyczyny, powinien o tem bezzwłocznie zawiadomić kierownika sądu, prokuratury lub urzędu, w którym pełni służbę, a na ich żądanie złożyć odpowiednie dowody i wyjaśnienia.
Na wyjątek od powyższej zasady może wyrazić zgodę prezes sądu apelacyjnego.
Terminy wypoczynku oznacza oraz zwolnienia od zająć udziela prezes sądu okręgowego lub apelacyjnego, stosownie do tego, w którym z tych sądów aplikant pełni służbę.
Zwolnienia od zajęć, trwającego w ciągu roku ogółem ponad sześć tygodni, nie wlicza się do okresu aplikacji.
Przebieg aplikacji.
Przebieg aplikacji.
Podczas aplikacji w zakresie sądownictwa karnego aplikant winien być zatrudniony co najmniej cztery miesiące w prokuraturze, jak również może być w tym czasie delegowany do urzędów władzy administracji ogólnej.
W razie skrócenia okresu aplikacji, należy zaś pozostały do odbycia aplikacji rozłożyć w ten sposób, aby zachowany został stosunek, określony dla poszczególnych działów praktyki aplikanta.
W razie wyznaczenia aplikanta do sądu, położonego poza siedzibą sądu okręgowego, należy mu się zwrot kosztów przejazdu i diety za czas przejazdu.
Nadzór nad przebiegiem aplikacji wykonywa prezes sądu apelacyjnego, który określa zarażeni ilość aplikantów, jaką prezesi sądów okręgowych, powinni wyznaczać do sądu apelacyjnego. Do sądu apelacyjnego wyznacza się, w miarę możności, aplikantów, odbywających aplikację w siedzibie tego sądu.
Z postępów, zdolności i sprawowania się aplikanta osoby te powinny sporządzać sprawozdania i przesyłać je prezesowi sądu okręgowego bezzwłocznie po ukończeniu przez aplikanta pracy w danym dziale.
Zadaniem seminarjum jest wszechstronne wyszkolenie aplikantów przez wykłady teoretyczne z różnych dziedzin prawa, ćwiczenia praktyczne i omawianie orzecznictwa Sądu Najwyższego.
Egzamin sędziowski.
Egzamin sędziowski.
W razie niepomyślnego wyniku pierwszego egzaminu, aplikant może przystąpić do ponownego egzaminu dopiero po upływie trzech miesięcy. Gdyby wynik powtórnego egzaminu był również niedostateczny, wówczas dopuszczenie do egzaminu po raz trzeci zależeć będzie od zezwolenia komisji egzaminacyjnej, przed którą aplikant składał drugi egzamin.
Skład komisji egzaminacyjnej wyznacza się na każdy rok kalendarzowy.
Minister Sprawiedliwości może delegować do komisji egzaminacyjnej swego przedstawiciela.
Na opracowanie zadania udziela się zdającemu osiem godzin.
Zdający może przy opracowaniu posługiwać się tekstami odnośnych ustaw, komentarzami i zbiorami orzeczeń. Wszelka inna pomoc, jako też porozumiewanie się zdających ze sobą lub z innemi osobami są zabronione.
Jeżeli nadzorujący członek komisji stwierdzi nadużycie ze strony zdającego, wówczas spisze o tera protokół i przedstawi go przewodniczącemu.
Odpowiedzialność służbowa.
Odpowiedzialność służbowa.
Obwiniony może przybrać obrońcę z pośród sędziów, prokuratorów, asesorów lub aplikantów.
Kar porządkowych nie wciąga się do wykazu służbowego.
W czasie pełnienia służby w sądzie apelacyjnym kary porządkowe wymierza prezes sądu apelacyjnego.
Przed nałożeniem kary porządkowej należy dać obwinionemu możność złożenia wyjaśnień.
Obwiniony może zaskarżyć decyzję prezesa sądu okręgowego w ciągu trzech dni od doręczenia. Skargę rozstrzyga ostatecznie prezes sądu apelacyjnego.
Decyzje prezesa sądu apelacyjnego nie podlegają zaskarżeniu.
Asesorowie sądowi.
Asesorowie sądowi.
Jeżeli dobro służby tego wymaga, można przenieść asesora do okręgu innego sądu apelacyjnego. Przeniesienie zarządza Minister Sprawiedliwości.
Asesora, wyznaczonego do prokuratury, prokurator apelacyjny przeznacza do jednej z podległych mu prokuratur.
Władzą służbową asesora, wyznaczonego do prokuratury, jest właściwy prokurator,
Aplikanci Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.
Aplikanci Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.
Przepis § 2 mniejszego rozporządzenia nie stanowi przeszkody do przyjęcia aplikanta Prokuratorji Generalnej na roczną aplikację sądową.
O ukaraniu w trybie porządkowym zawiadamia się władzę służbową aplikanta.
O tej decyzji prezes sądu apelacyjnego zawiadomi równocześnie prezesa lub przełożonego oddziału Prokuratorji Generalnej.
Od decyzji prezesa służy aplikantowi odwołanie do Ministra Sprawiedliwości.
Przepisy przejściowe i końcowe.
Przepisy przejściowe i końcowe.
Wszelkie inne sprawy, dotyczące aplikantów i asesorów, załatwione będą według przepisów niniejszego rozporządzenia, bez względu na chwilę ich wpłynięcia.
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »