Dział 2 - Aplikanci i asesorzy sądowi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1952.38.265

Akt utracił moc
Wersja od: 13 września 1952 r.

Dział  II.

Asesorzy sądowi.
§  21.
1.
Aplikanta sądowego, który ukończył aplikację, Minister Sprawiedliwości może po rozważeniu wniosku prezesa sądu wojewódzkiego mianować asesorem sądowym.
2.
Równocześnie z mianowaniem Minister Sprawiedliwości wyznaczy asesora sądowego do jednego z okręgów sądów wojewódzkich.
§  22.
1.
Przydzielenie asesora sądowego do jednego z sądów w okręgu danego sądu wojewódzkiego zarządza prezes sądu wojewódzkiego.
2.
Minister Sprawiedliwości może przenieść asesora do okręgu innego sądu wojewódzkiego bądź delegować go do pełnienia czynności w Ministerstwie Sprawiedliwości.
§  23.
Minister Sprawiedliwości może zwolnić asesora sądowego jeżeli:
1)
nie zostanie powołany na stanowisko sędziowskie;
2)
zachodzą przypadki przewidziane w art. 71 prawa o ustroju sądów powszechnych.
§  24.
Jeżeli przepisy prawa o ustroju sądów powszechnych i niniejszego rozporządzenia nie stanowią inaczej, do praw i obowiązków asesorów sądowych stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o państwowej służbie cywilnej.
§  25.
Przepisy regulujące odpowiedzialność dyscyplinarną pracowników państwowych, określone w § 20, stosuje się do asesorów sądowych ze zmianami przewidzianymi w rozdziale niniejszym.
§  26.
Kary dyscyplinarne są następujące:
1)
nagana,
2)
przeniesienie na inne miejsce służbowe na koszt skazanego,
3)
zwolnienie,
4)
wydalenie ze służby.
§  27.
1.
Władzą dyscyplinarną dla asesora sądowego, który dopuścił się występku służbowego w czasie, kiedy zostało mu powierzone pełnienie czynności sędziowskich, są sądy dyscyplinarne dla sędziów.
2.
W sprawach właściwości i postępowania przed tymi sądami stosuje się odpowiednio przepisy dyscyplinarne dla sędziów sądów powszechnych.
§  28.
Wykonanie wyroku co do kary nagany należy do prezesa właściwego sądu wojewódzkiego, co do pozostałych kar – do Ministra Sprawiedliwości.
§  29.
Przepisów o odpowiedzialności porządkowej nie stosuje się względem asesorów sądowych, którym powierzone zostało pełnienie czynności sędziowskich.