Aparaty kontrolne w gorzelniach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.46.413

Akt utracił moc
Wersja od: 28 maja 1927 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 14 maja 1927 r.
w sprawie aparatów w kontrolnych w gorzelniach.

Na mocy art. 43 i 95 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 marca 1927 r. o monopolu spirytusowym (Dz. U. R. P. № 32, poz. 289) zarządzam co następuje:
Do kontrolowania produkcji spirytusu przeznacza się aparat kontrolny systemu Siemensa (alkoholomierz samoczynny), zalegalizowany w sposób przepisany.

Będące w użyciu na podstawie dotychczasowych przepisów aparaty kontrolne innych systemów, jak Beschornera, Pricka, Bobera i Dolaińskiego, będą wymienione na aparaty kontrolne systemu Siemensa, których wraz z filtrami dostarczy gorzelniom Dyrekcja Państwowego Monopolu Spirytusowego.

Przedsiębiorca gorzelni obowiązany jest swoim kosztem odebrać dostarczony aparat z filtrem z najbliższej stacji kolejowej, ustawić go w gorzelni, tudzież wykonać urządzenia i roboty, potrzebne do urzędowego zabezpieczenia. Wszelkich napraw aparatu kontrolnego i filtru, celem utrzymania ich w stanie używalności, przedsiębiorca dokonywa swoim kosztem pod nadzorem władzy skarbowej, ponosząc koszty przesyłki przyrządów do wskazanej przez władze skarbowe wytwórni i zpowrotem.

Warunki, na jakich Dyrekcja Państwowego Monopolu Spirytusowego odkupi od przedsiębiorców aparaty kontrolne systemu Siemensa, będące ich własnością, a uznane za odpowiednie do dalszego użytku urzędowego w gorzelni, zostaną osobno ustalone.

Kolejność, w jakiej aparaty kontrolne innych systemów, znajdujące się w gorzelniach, będą zamieniane na aparaty systemu Siemensa ustali Ministerstwo Skarbu.

Do czasu ustawienia aparatów systemu Siemensa, pozostają w gorzelniach obecnie znajdujące się tam aparaty innych systemów, a w gorzelniach, w których za zezwoleniem Ministra Skarbu produkcja spirytusu odbywa się bez aparatu mierniczego, rzeczywistą ilość wypędzonego spirytusu oblicza się w magazynie gorzelni, pozostającym stale pod urzędowem zamknięciem.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Równocześnie tracą moc obowiązującą §§ 79 i 80 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 10 marca 1925 r. w celu wykonania ustawy o monopolu spirytusowym (Dz. U. R. P. № 31, poz. 218).