Dział 2 - PROCEDURA AKREDYTACJI - Decyzja EBC/2020/24 (2020/637) w sprawie procedur akredytacji dla producentów zabezpieczonych elementów banknotów euro i elementów banknotów euro (EBC/2020/24) (wersja przekształcona)

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2020.149.12

Akt obowiązujący
Wersja od: 16 listopada 2022 r.

DZIAŁ  II

PROCEDURA AKREDYTACJI

Wniosek o akredytację

1. 
Producent ubiegający się o akredytację w celu prowadzenia działalności w zakresie zabezpieczonych elementów banknotów euro lub działalności w zakresie elementów banknotów euro w konkretnym zakładzie produkcyjnym składa do EBC pisemny wniosek o wszczęcie procedury akredytacyjnej. Dotyczy to również producentów zaangażowanych w produkcję farby drukarskiej zgodnie z definicją zawartą w art. 1 pkt 29.
2. 
Pisemny wniosek o akredytację obejmuje:
a)
opis działalności w zakresie zabezpieczonych elementów banknotów euro oraz zabezpieczonych elementów banknotów euro lub działalności w zakresie elementów banknotów euro oraz elementów banknotów euro;
b)
nazwę producenta oraz, w stosownych przypadkach, podmiotu prawnego występującego z wnioskiem o akredytację w imieniu producenta i jego LEI, jeżeli jest dostępny;
c)
dokładne położenie i adres zakładu produkcyjnego, w którym producent zamierza prowadzić działalność w zakresie zabezpieczonych elementów banknotów euro lub działalność w zakresie elementów banknotów euro;
d)
pisemne oświadczenie podpisane przez przedstawicieli prawnych producenta, potwierdzające, że producent zachowa poufność wymogów akredytacyjnych;
e)
opis działalności producenta obejmujący listę jego podmiotów kontrolujących i ich lokalizację;
f) 25
 wypełniony formularz oświadczenia własnego, którego wzór jest dostępny w ekstranecie EBC dotyczącym banknotów, podpisany przez przedstawicieli prawnych producenta, potwierdzający, że producent spełnia wszystkie wymogi określone w art. 3 ust. 1 lit. b), d) i e) niniejszej decyzji;
g) 26
 pisemne oświadczenie wydane i podpisane przez niezależnego biegłego rewidenta lub certyfikacja wdrożenia i funkcjonowania programu zgodności z przepisami, o którym mowa w art. 4 ust. 2 i 3;
h)
kopie świadectw, o których mowa w art. 3 ust. 1 lit. d);
i)
opis podmiotów zależnych producenta lub jego spółek powiązanych, które zamierza zaangażować w prowadzenie działalności w zakresie zabezpieczonych elementów banknotów euro lub działalności w zakresie elementów banknotów euro;
j)
opis podmiotów trzecich, w tym podmiotów zależnych producenta lub jego spółek powiązanych, którym producent zamierza zlecać podwykonawstwo prowadzenia działalności w zakresie zabezpieczonych elementów banknotów euro lub działalności w zakresie elementów banknotów euro albo które producent zamierza zaangażować w prowadzenie takiej działalności;
k)
streszczenie motywów wystąpienia przez producenta o akredytację oraz potencjalnych korzyści dla Eurosystemu w przypadku udzielenia akredytacji.
3. 
Akredytowany producent, który zwraca się o akredytację w odniesieniu do jakiejkolwiek innej działalności w zakresie zabezpieczonych elementów banknotów euro lub działalności w zakresie elementów banknotów euro, składa pisemny wniosek do EBC. EBC informuje akredytowanego producenta o dokumentacji wyszczególnionej w ust. 2, którą należy przedłożyć dla każdego konkretnego przypadku.

Ocena zgodności z wymogami akredytacyjnymi

1. 
EBC może odrzucić wniosek o akredytację przed dokonaniem oceny spełnienia przez producenta wymogów akredytacyjnych zgodnie z niniejszym artykułem, jeżeli EBC stwierdzi, że działalność w zakresie zabezpieczonych elementów banknotów euro lub działalność w zakresie elementów banknotów euro, której dotyczy wniosek o akredytację, miałyby negatywny wpływ na integralność i łańcuch dostaw banknotów euro.
2.  27
 EBC ocenia, czy producent spełnia wymogi określone w art. 3 ust. 1 lit. b)-e) i art. 3 ust. 3 na podstawie dokumentacji dostarczonej zgodnie z art. 5 niniejszej decyzji.
3. 
W wyjątkowych przypadkach EBC może przyznać odstępstwo od obowiązku spełnienia wymogów określonych w art. 4, jeżeli stwierdzi, że naruszenie tych wymogów nie ma znaczącego wpływu na przestrzeganie przez producenta wymogów akredytacyjnych, integralność banknotów euro lub reputację EBC.
4.  28
 Jeżeli producent spełnia wymogi określone w art. 3 ust. 1 lit. b)-e) lub zgodnie z art. 3 ust. 4 uzyskał zwolnienie z wymogów określonych w art. 3 ust. 1 lit. c), EBC dostarcza producentowi dokumentację zawierającą wymogi akredytacji, o których mowa w art. 3 ust. 1 lit. a). EBC dostarcza również producentowi kwestionariusze, które producent wypełnia, wskazując, w jaki sposób spełnia on wymogi akredytacyjne. Producent wypełnia i zwraca EBC wypełnione kwestionariusze w rozsądnym terminie określonym przez EBC. Producent wskazuje, w jaki sposób stosowane przez niego środki są zgodne z odpowiednimi wymogami akredytacyjnymi oraz ujawnia wszelkie ograniczenia, które mogą uniemożliwiać mu spełnienie wymogów akredytacyjnych, w szczególności w zakresie przepisów krajowych dotyczących korzystania ze specjalistycznych urządzeń niszczących, jeżeli urządzenia takie nie są dostępne w zakładzie produkcyjnym.
5. 
W ramach oceny spełniania przez producenta odpowiednich wymogów akredytacyjnych zgodnie z art. 3 ust. 1 lit. a) EBC sprawdza w pierwszej kolejności, czy producent spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa określone w odrębnej decyzji. Po zweryfikowaniu, czy producent spełnia wymogi bezpieczeństwa, EBC sprawdza, czy producent przestrzega innych wymogów akredytacyjnych określonych zgodnie z art. 3 ust. 1 lit. a). Procedury oceny mogą mieć formę inspekcji na miejscu lub inspekcji zdalnych, zgodnie z art. 11.
6. 
W razie konieczności EBC może zwrócić się do producenta o przedłożenie, wyjaśnienie lub uzupełnienie w rozsądnym terminie określonym przez EBC:
a)
dokumentacji podlegającej przedłożeniu zgodnie z art. 5;
b)
dokumentacji podlegającej wypełnieniu zgodnie z ust. 4;
c)
informacji podlegających przekazaniu zgodnie z ust. 5.
7. 
EBC odrzuca wniosek o akredytację, który jest niekompletny lub błędny albo nie został uzupełniony w terminie po zwróceniu się przez EBC o przedłożenie, wyjaśnienie lub uzupełnienie informacji zgodnie z ust. 6. EBC odrzuca również wniosek o akredytację, jeżeli wniosek i dokumentacja, które należy przedłożyć, są kompletne, ale wniosek wskazuje, że producent nie spełnia wymogów akredytacyjnych określonych w art. 3 i art. 4.

Przyznanie akredytacji

1. 
EBC może przyznać producentowi akredytację dla wnioskowanej działalności w zakresie zabezpieczonych elementów banknotów euro lub działalności w zakresie elementów banknotów euro w danym zakładzie produkcyjnym, jeżeli producent wykazał zgodność z wymogami akredytacyjnymi określonymi w art. 3 i art. 4 lub jeżeli EBC przyznał odstępstwo zgodnie z art. 6 ust. 3.
2. 
EBC przyznaje akredytację w formie decyzji określającej podmiot prawny, zakład produkcyjny oraz działalność w zakresie zabezpieczonych elementów banknotów euro lub działalność w zakresie elementów banknotów euro, dla której przyznano akredytację.
3. 
Po otrzymaniu powiadomienia o udzieleniu akredytacji akredytowany producent informuje EBC w odpowiednim czasie przed rozpoczęciem odpowiedniej działalności w zakresie zabezpieczonych elementów banknotów euro lub działalności w zakresie elementów banknotów euro, tak aby umożliwić EBC wykonywanie inspekcji w trakcie wykonywania tych działalności.

Rejestr akredytacji EBC

1. 
EBC prowadzi rejestr akredytacji, który jest udostępniany KBC i przyszłym KBC Eurosystemu oraz akredytowanym producentom za pośrednictwem ekstranetu informacji o banknotach. Rejestr akredytacji zawiera:
a)
wykaz producentów, którym przyznano akredytację;
b)
w odniesieniu do każdego akredytowanego producenta:
(i)
wskazanie działalności w zakresie zabezpieczonych elementów banknotów euro lub działalności w zakresie elementów banknotów euro, w odniesieniu do której przyznano akredytację;
(ii)
zakład produkcyjny, dla którego przyznano akredytację na wykonywanie danej działalności w zakresie zabezpieczonych elementów banknotów euro lub działalności w zakresie elementów banknotów euro;
(iii)
informacje na temat zabezpieczonych elementów banknotów euro lub elementów banknotów euro wytwarzanych w danym zakładzie produkcyjnym.
2. 
EBC regularnie aktualizuje zawarte w rejestrze akredytacji informacje o statusie akredytacji akredytowanych producentów oraz informacje przekazywane przez akredytowanych producentów na mocy niniejszej decyzji. Na potrzeby przeprowadzania regularnych aktualizacji rejestru akredytacji EBC może zbierać od akredytowanych producentów, KBC i przyszłych KBC Eurosystemu inne odpowiednie informacje, które EBC uzna za konieczne dla zachowania dokładności i poprawności danych zawartych w rejestrze akredytacji.
3. 
Po przyjęciu decyzji o zawieszeniu akredytacji zgodnie z art. 17 oraz powiadomieniu o tej decyzji akredytowanego producenta EBC niezwłocznie wpisuje do rejestru akredytacji następujące informacje:
a)
zakres i czas trwania zawieszenia;
b)
wszelkie zmiany, które mają wpływ na status akredytowanego producenta, dotyczące:
(i)
nazwy producenta;
(ii)
właściwego zakładu produkcyjnego;
(iii)
zabezpieczonych elementów banknotów euro lub elementów banknotów euro oraz działalności w zakresie zabezpieczonych elementów banknotów euro lub działalności w zakresie elementów banknotów euro, których dotyczy zawieszenie, zgodnie z ustaleniami decyzji o zawieszeniu akredytacji.
4. 
Po przyjęciu decyzji o cofnięciu akredytacji zgodnie z art. 18 oraz powiadomieniu o tej decyzji akredytowanego producenta EBC niezwłocznie usuwa z rejestru akredytacji, zgodnie z ustaleniami decyzji o cofnięciu akredytacji, informacje dotyczące:
a)
nazwy akredytowanego producenta;
b)
zakładu produkcyjnego;
c)
zabezpieczonych elementów banknotów euro lub działalności w zakresie zabezpieczonych elementów banknotów euro;
d)
elementów banknotów euro lub działalności w zakresie elementów banknotów euro.
5. 
Akredytowany producent informuje EBC, jeżeli informacje dotyczące tego producenta, zawarte w rejestrze akredytacji, są niekompletne lub błędne. Jeżeli EBC stwierdzi, że takie informacje są niekompletne lub błędne, wprowadza zmiany do rejestru akredytacji.

Obowiązki akredytowanych producentów w zakresie utrzymania akredytacji

Aby utrzymać akredytację przyznaną dla danego zakładu produkcyjnego, akredytowany producent jest zobowiązany do:

1)
zachowania poufności wymogów akredytacyjnych oraz przestrzegania klauzul poufności EBC w odniesieniu do wszystkich dokumentów, zgodnie z informacjami zawartymi w ekstranecie informacji o banknotach;
2)
informowania EBC na piśmie o każdorazowym odnowieniu lub zmianie któregokolwiek ze świadectw, o których mowa w art. 3 ust. 1 lit. d), przekazując za każdym razem, w terminie trzech miesięcy od daty odnowienia lub zmiany, kopię nowego lub zmienionego świadectwa;
3) 29
 niezwłocznego informowania EBC na piśmie w przypadku cofnięcia któregokolwiek ze świadectw dotyczących wymogów akredytacyjnych, o których mowa w art. 3 ust. 1 lit. d), lub, w stosownych przypadkach, w art. 4 ust. 2 i 3;
4) 30
 przedstawiania co roku, w terminie dwóch miesięcy od końca roku kalendarzowego, następujących dokumentów:
a)
wypełnionego formularza oświadczenia własnego, którego wzór jest dostępny w ekstranecie EBC dotyczącym banknotów, podpisanego przez przedstawicieli prawnych producenta, potwierdzający, że producent i jego podmioty kontrolujące spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 1 lit. a) i b);
b)
pisemnego oświadczenia wydanego i podpisanego przez niezależnego biegłego rewidenta lub certyfikacji wdrożenia i funkcjonowania przez pełny rok kalendarzowy programu zgodności z przepisami, o którym mowa w art. 4 ust. 2 i 3.

Akredytowani producenci przedstawiają pierwsze oświadczenie własne, zgodnie z wymogiem określonym w lit. a), oraz pierwsze pisemne oświadczenie wydane i podpisane przez niezależnego biegłego rewidenta lub certyfikację, zgodnie z wymogiem określonym w lit. b), do końca lutego 2024 r., w obydwu przypadkach obejmujące cały rok kalendarzowy 2023;

5)
niezwłocznego informowania EBC na piśmie o upływie nieprzerwanego okresu 36 miesięcy, w którym akredytowany producent nie prowadził działalności w zakresie elementów banknotów euro, z wyjątkiem niszczenia, składowania, analizy lub przemieszczania wewnętrznego zabezpieczonych elementów banknotów euro w ramach zakładu produkcyjnego, lub działalności w zakresie zabezpieczonych elementów banknotów euro;
6)
informowania EBC na piśmie, przy prowadzeniu danej działalności w zakresie zabezpieczonych elementów banknotów euro, zgodnie z wymogami bezpieczeństwa, o wszelkich rozbieżnościach w ilości zabezpieczonych elementów banknotów euro zidentyfikowanych podczas prowadzenia działalności w zakresie zabezpieczonych elementów banknotów euro w swoim akredytowanym zakładzie produkcyjnym;
7)
niezwłocznego informowania EBC i wystąpienia o jego uprzednią pisemną zgodę, jeżeli akredytowany producent zamierza:
a)
wprowadzić zmiany w środkach stosowanych w danym zakładzie produkcyjnym, które w jakikolwiek sposób wpływają lub mogą mieć wpływ na zgodność z odpowiednimi wymogami akredytacyjnymi;
b)
zmienić struktury własnościową;
c)
spowodować wszczęcia procedury likwidacji akredytowanego producenta lub podobnej procedury;
d)
przeprowadzić reorganizację swojej działalności lub struktury w sposób mogący mieć wpływ na działalność, w odniesieniu do której przyznano akredytację;
e)
zlecać podwykonawstwo lub zaangażować podmioty trzecie, w tym podmioty zależne lub spółki powiązane producenta, w prowadzenie działalności w zakresie zabezpieczonych elementów banknotów euro lub działalności w zakresie elementów banknotów euro, dla której producent posiada akredytację, niezależnie od tego, czy działania podwykonawcy lub podmiotów trzecich w ramach działalności w zakresie zabezpieczonych elementów banknotów euro lub działalności w zakresie elementów banknotów euro mają mieć miejsce na terenie odpowiedniego zakładu produkcyjnego, czy w innej lokalizacji;
8)
niezwłocznego informowania odpowiedniego KBC na piśmie o wystąpieniu którejkolwiek z sytuacji wymienionych w pkt 7) lit. e);
9) 31
 niezwłocznie informuje EBC na piśmie o:
a)
braku spełniania przez akredytowanego producenta lub którykolwiek z jego podmiotów kontrolujących warunków wymienionych w art. 4 ust. 1 lit. b);
b)
podleganiu przez akredytowanego producenta lub którykolwiek z jego podmiotów kontrolujących dochodzeniu karnemu lub administracyjnemu dotyczącemu działań, o których mowa w art. 4 ust. 1 lit. a), lub niespełniania wymogów, o których mowa w art. 4 ust. 1 lit. b);
c)
skazaniu akredytowanego producenta lub któregokolwiek z jego podmiotów kontrolujących prawomocnym wyrokiem za działalność, o której mowa w art. 4 ust. 1 lit. a);
10)
niezwłocznego powiadomienia EBC na piśmie o zamiarze rozpoczęcia procesu kwalifikacji, określonego odrębnie przez EBC w odpowiednich wymogach dotyczących jakości, dla każdego zabezpieczonego elementu banknotów euro lub elementu banknotów euro. Powiadomienie takie zawiera informacje o planowanym terminie rozpoczęcia i zakończenia procesu kwalifikacji;
11)
ustanowienia wymaganych procedur w celu zapewnienia, aby najbardziej aktualne wersje wszystkich odpowiednich dokumentów dostępnych dla akredytowanych producentów za pośrednictwem ekstranetu informacji o banknotach były rozprowadzane w odpowiedni sposób w akredytowanym zakładzie produkcyjnym.

Uprzednia pisemna zgoda EBC

1. 
EBC udziela w rozsądnym terminie uprzedniej pisemnej zgody na działania wymienione w art. 9 pkt 7, jeżeli wnioskujący akredytowany producent przestrzega wszystkich odpowiednich wymogów akredytacyjnych i wszystkich stosownych zobowiązań.
2. 
EBC może udzielić uprzedniej pisemnej zgody pod warunkiem przestrzegania przez akredytowanego producenta wszelkich nałożonych na niego przez EBC ograniczeń lub obowiązków.
3. 
EBC może odmówić udzielenia uprzedniej pisemnej zgody, jeżeli uzna, że zdolność danego producenta do spełnienia wymogów akredytacyjnych lub obowiązków będzie zagrożona, jeżeli akredytowany producent będzie prowadził dowolny z rodzajów działalności wymienionych w art. 9 pkt 7.

Inspekcje

1. 
EBC ocenia, czy akredytowany producent spełnia wymogi akredytacyjne, przeprowadzając inspekcje na miejscu lub inspekcje zdalne.
2. 
EBC przeprowadza kontrole zdalne w odniesieniu do wymaganej przez siebie dokumentacji, która jest istotna dla oceny spełniania przez akredytowanego producenta odpowiednich wymogów akredytacyjnych. Wnioski o dokumentację kierowane przez EBC do akredytowanego producenta stanowią inspekcję zdalną, tylko jeżeli dany wniosek w sposób wyraźny odnosi się do inspekcji zdalnej.
3. 
EBC może przeprowadzać inspekcje na miejscu w sposób zapowiedziany lub niezapowiedziany.
4. 
W trakcie inspekcji na miejscu EBC ocenia zgodność akredytowanego producenta z odpowiednimi wymogami akredytacyjnymi w danym zakładzie produkcyjnym.
5. 
EBC rozpoczyna zapowiedziane inspekcje na miejscu w dniu uzgodnionym z wyprzedzeniem z akredytowanym producentem. Akredytowany producent zapewnia, aby podczas inspekcji w danym zakładzie produkcyjnym była wykonywana odpowiednia działalność w zakresie zabezpieczonych elementów banknotów euro lub działalność w zakresie elementów banknotów euro.
6. 
EBC podejmuje decyzję w sprawie czasu trwania zapowiedzianej lub niezapowiedzianej inspekcji na miejscu, tak aby zapewnić uzyskanie wystarczających informacji w celu oceny spełniania przez akredytowanego producenta wszystkich wymogów akredytacyjnych. EBC może wstrzymać trwającą inspekcję na miejscu, aby umożliwić akredytowanym producentowi przedstawienie dowodów na zgodność z odpowiednimi wymogami akredytacyjnymi.
7. 
Akredytowany producent udziela EBC dostępu do wszystkich części zakładu produkcyjnego oraz do wszystkich dokumentów, które EBC uważa za istotne dla inspekcji.
8. 
Akredytowany producent zwraca EBC wszelką dokumentację wymaganą do przeprowadzenia inspekcji, taką jak wypełniony kwestionariusz z inspekcji dostępny w ekstranecie informacji o banknotach, lub inne dokumenty przekazane mu przez EBC przed inspekcją, co najmniej dziesięć dni roboczych przed planowaną datą rozpoczęcia inspekcji na miejscu lub w innym terminie określonym przez EBC.

Naruszenia

1. 
Za naruszenie uznaje się następujące działania lub zaniechania akredytowanego producenta:
a)
niespełnienie któregokolwiek z wymogów akredytacyjnych wymienionych w art. 3 ust. 1;
b)
w odniesieniu do uprzednio określonych przypadków naruszenia - niewprowadzenie działań naprawczych w terminie uzgodnionym z EBC;
c)
niespełnienie któregokolwiek z obowiązków wymienionych w art. 9;
d)
odmowa udzielenia EBC natychmiastowego dostępu do zakładu produkcyjnego lub do dokumentów, które EBC uzna za konieczne do przeprowadzenia inspekcji;
e)
rozbieżności w rejestrach zabezpieczonych elementów banknotów euro związane z naruszeniem przez akredytowanego producenta wymogów bezpieczeństwa;
f)
złożenie EBC lub, w odpowiednich przypadkach, KBC udowodnionego nieprawdziwego lub wprowadzającego w błąd oświadczenia lub udowodnionego podrobionego dokumentu w ramach jakiejkolwiek procedury określonej w niniejszej decyzji;
g)
naruszenia obowiązku przestrzegania obowiązującej w EBC klasyfikacji poufności dokumentów związanych z niniejszą decyzją.
2. 
EBC powiadamia akredytowanego producenta o każdym przypadku naruszenia odpowiednich wymogów akredytacyjnych wymienionych w art. 3 i art. 4 lub obowiązków określonych w art. 9 w rozsądnym terminie po stwierdzeniu przez EBC takiego naruszenia.
3. 
Akredytowany producent usuwa każdy przypadek naruszenia w terminie uzgodnionym z EBC zgodnie z art. 13 ust. 3.

Wynik inspekcji

1. 
EBC przesyła akredytowanemu producentowi wstępne sprawozdanie z inspekcji, określające każdy przypadek naruszenia wymogów akredytacyjnych wykryty podczas inspekcji, w jednym z następujących terminów:
a)
30 dni roboczych od dnia zakończenia danej inspekcji na miejscu;
b)
40 dni roboczych od otrzymania przez EBC odpowiedniej dokumentacji w ramach inspekcji zdalnej, w szczególności w związku z obowiązkami określonymi w art. 9.
2. 
We wstępnym sprawozdaniu z inspekcji EBC może zawrzeć zalecenia dla akredytowanego producenta. Zalecenia te stanowią sugestie dotyczące udoskonalenia środka spełniającego wymogi akredytacyjne.
3. 
Akredytowany producent w terminie 15 dni roboczych od dnia otrzymania wstępnego sprawozdania z inspekcji przekazuje EBC na piśmie swoje ustalenia dotyczące przypadków naruszeń stwierdzonych podczas inspekcji i zaleceń wydanych zgodnie z ust. 2. Akredytowany producent przedstawia szczegółowe informacje dotyczące środków, jakie zamierza wprowadzić w związku ze stwierdzonymi przypadkami naruszeń, w tym proponowane terminy wdrożenia tych środków. EBC ocenia propozycje akredytowanego producenta i wyznacza odpowiednie terminy, proporcjonalnie do wagi naruszenia.
4. 
EBC przekazuje akredytowanemu producentowi sprawozdanie z inspekcji w ciągu 40 dni roboczych od jednego z następujących zdarzeń:
a)
otrzymania przez EBC pisemnych uwag akredytowanego producenta na temat wstępnego sprawozdania z inspekcji oraz wszelkich innych istotnych informacji, o które EBC zwrócił się w celu zakończenia oceny;
b)
upływu terminów składania pisemnych uwag do wstępnego sprawozdania z inspekcji - w przypadku, gdy nie otrzymano takich uwag.
5. 
Przedstawione przez EBC sprawozdanie z inspekcji obejmuje ustalenia inspekcji, odpowiednią dokumentację inspekcji, uwagi otrzymane od akredytowanego producenta, ocenę czynności, środków lub działań naprawczych, które akredytowany producent zamierza wprowadzić w życie, oraz związane z nimi terminy wdrożenia. W oparciu o wynik inspekcji w sprawozdaniu z inspekcji należy przedstawić wnioski co do tego, czy akredytowany producent spełnia, lub może spełnić w proponowanych terminach, wymogami akredytacyjne, oraz czy EBC powinien podjąć jedną z decyzji, o których mowa w art. 16-18.
6. 
W ciągu 15 dni roboczych od otrzymania sprawozdania z inspekcji, o którym mowa w ust. 4, akredytowany producent może przedstawić EBC pisemne uwagi dotyczące treści tego sprawozdania.
7. 
EBC rozpatruje uwagi otrzymane od akredytowanego producenta i finalizuje inspekcję poprzez wdrożenie wniosków zawartych w sprawozdaniu z inspekcji i poinformowanie o tym akredytowanego producenta oraz, w stosownych przypadkach, innych akredytowanych producentów.
8. 
W celu sprawdzenia, czy środki wskazane w sprawozdaniu z inspekcji zostały skutecznie wdrożone i są zgodne z odpowiednimi wymogami akredytacyjnymi, możliwe jest przeprowadzenie inspekcji następczych, które zgodnie z art. 11 ust. 1 mogą być inspekcjami na miejscu lub inspekcjami zdalnymi.
9. 
W razie poważnych naruszeń wymogów akredytacyjnych, które wymagają pilnej decyzji EBC i mogą być uznane za uzasadniające decyzję o zawieszeniu akredytacji zgodnie z art. 17 albo decyzję o cofnięciu akredytacji zgodnie z art. 18, EBC może podjąć decyzję o skróceniu procedury opisanej w ust. 1, 2 i 3 i wyznaczyć akredytowanemu producentowi maksymalny termin pięciu dni roboczych na przedstawienie uwag dotyczących danego poważnego naruszenia. EBC uzasadnia uznanie danego przypadku za pilny.
10. 
EBC może podjąć decyzję o przedłużeniu terminów, o których mowa w niniejszym artykule.

Decyzja o natychmiastowym wstrzymaniu działalności w zakresie zabezpieczonych elementów banknotów euro

1. 
W przypadku stwierdzenia przez EBC poważnego naruszenia, które - o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania zaradcze - mogłoby skutkować utratą lub kradzieżą zabezpieczonych elementów banknotów euro lub nieuprawnionym ujawnieniem informacji dotyczących zabezpieczonych elementów banknotów euro, mogącym zagrozić wiarygodności banknotów euro jako środka płatniczego, EBC może zobowiązać akredytowanego producenta do wstrzymania wykonywania danej działalności w zakresie zabezpieczonych elementów banknotów euro ze skutkiem natychmiastowym do czasu usunięcia naruszenia. W takim przypadku producent nie może wznowić takiej działalności bez uprzedniej pisemnej zgody EBC.
2. 
Akredytowany producent zobowiązany do wstrzymania ze skutkiem natychmiastowym wykonywania działalności w zakresie zabezpieczonych elementów banknotów euro przekazuje EBC informacje dotyczące innych akredytowanych producentów, którzy - jako jego klienci lub dostawcy - mogą być pośrednio dotknięci wstrzymaniem wykonywania takiej działalności. EBC może również zobowiązać akredytowanego producenta do przyjęcia środków, o których mowa w art. 18 ust. 5, w celu zapewnienia, aby nie posiadał on wskazanych zabezpieczonych elementów banknotów euro w okresie wstrzymania wykonywania działalności w zakresie zabezpieczonych elementów banknotów euro.
3. 
EBC informuje każdego potencjalnie dotkniętego akredytowanego producenta, o którym mowa w ust. 2, o wstrzymaniu określonej działalności w zakresie zabezpieczonych elementów banknotów euro zgodnie z ust. 1. W takim przypadku EBC powiadamia takich akredytowanych producentów w przypadku zmiany statusu akredytowanego producenta, którego działalność w zakresie zabezpieczonych elementów banknotów euro została wstrzymana na podstawie ust. 1.
4. 
Z zastrzeżeniem decyzji przyjmowanych na podstawie art. 16-18 EBC niezwłocznie zezwala na wznowienie wykonywania działalności w zakresie zabezpieczonych elementów banknotów euro, jeżeli inspekcja przeprowadzona zgodnie z art. 11 wykaże usunięcie wszystkich istotnych przypadków naruszeń, o których mowa w ust. 1.
25 Art. 5 ust. 2 lit. f) zmieniona przez art. 1 pkt 4 lit. a decyzji nr EBC/2022/35 (2022/2063) z dnia 13 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.276.142) zmieniającej nin. decyzję z dniem 16 listopada 2022 r.
26 Art. 5 ust. 2 lit. g) zmieniona przez art. 1 pkt 4 lit. b decyzji nr EBC/2022/35 (2022/2063) z dnia 13 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.276.142) zmieniającej nin. decyzję z dniem 16 listopada 2022 r.
27 Art. 6 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. a decyzji nr EBC/2022/35 (2022/2063) z dnia 13 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.276.142) zmieniającej nin. decyzję z dniem 16 listopada 2022 r.
28 Art. 6 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. b decyzji nr EBC/2022/35 (2022/2063) z dnia 13 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.276.142) zmieniającej nin. decyzję z dniem 16 listopada 2022 r.
29 Art. 9 pkt 3 zmieniony przez art. 1 pkt 6 lit. a decyzji nr EBC/2022/35 (2022/2063) z dnia 13 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.276.142) zmieniającej nin. decyzję z dniem 16 listopada 2022 r.
30 Art. 9 pkt 4 zmieniony przez art. 1 pkt 6 lit. b decyzji nr EBC/2022/35 (2022/2063) z dnia 13 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.276.142) zmieniającej nin. decyzję z dniem 16 listopada 2022 r.
31 Art. 9 pkt 9 zmieniony przez art. 1 pkt 6 lit. c decyzji nr EBC/2022/35 (2022/2063) z dnia 13 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.276.142) zmieniającej nin. decyzję z dniem 16 listopada 2022 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.