Art. 6. - Ocena zgodności z wymogami akredytacyjnymi - Decyzja EBC/2020/24 (2020/637) w sprawie procedur akredytacji dla producentów zabezpieczonych elementów banknotów euro i elementów banknotów euro (EBC/2020/24) (wersja przekształcona)

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2020.149.12

Akt obowiązujący
Wersja od: 16 listopada 2022 r.
Artykuł  6

Ocena zgodności z wymogami akredytacyjnymi

1. 
EBC może odrzucić wniosek o akredytację przed dokonaniem oceny spełnienia przez producenta wymogów akredytacyjnych zgodnie z niniejszym artykułem, jeżeli EBC stwierdzi, że działalność w zakresie zabezpieczonych elementów banknotów euro lub działalność w zakresie elementów banknotów euro, której dotyczy wniosek o akredytację, miałyby negatywny wpływ na integralność i łańcuch dostaw banknotów euro.
2.  27
 EBC ocenia, czy producent spełnia wymogi określone w art. 3 ust. 1 lit. b)-e) i art. 3 ust. 3 na podstawie dokumentacji dostarczonej zgodnie z art. 5 niniejszej decyzji.
3. 
W wyjątkowych przypadkach EBC może przyznać odstępstwo od obowiązku spełnienia wymogów określonych w art. 4, jeżeli stwierdzi, że naruszenie tych wymogów nie ma znaczącego wpływu na przestrzeganie przez producenta wymogów akredytacyjnych, integralność banknotów euro lub reputację EBC.
4.  28
 Jeżeli producent spełnia wymogi określone w art. 3 ust. 1 lit. b)-e) lub zgodnie z art. 3 ust. 4 uzyskał zwolnienie z wymogów określonych w art. 3 ust. 1 lit. c), EBC dostarcza producentowi dokumentację zawierającą wymogi akredytacji, o których mowa w art. 3 ust. 1 lit. a). EBC dostarcza również producentowi kwestionariusze, które producent wypełnia, wskazując, w jaki sposób spełnia on wymogi akredytacyjne. Producent wypełnia i zwraca EBC wypełnione kwestionariusze w rozsądnym terminie określonym przez EBC. Producent wskazuje, w jaki sposób stosowane przez niego środki są zgodne z odpowiednimi wymogami akredytacyjnymi oraz ujawnia wszelkie ograniczenia, które mogą uniemożliwiać mu spełnienie wymogów akredytacyjnych, w szczególności w zakresie przepisów krajowych dotyczących korzystania ze specjalistycznych urządzeń niszczących, jeżeli urządzenia takie nie są dostępne w zakładzie produkcyjnym.
5. 
W ramach oceny spełniania przez producenta odpowiednich wymogów akredytacyjnych zgodnie z art. 3 ust. 1 lit. a) EBC sprawdza w pierwszej kolejności, czy producent spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa określone w odrębnej decyzji. Po zweryfikowaniu, czy producent spełnia wymogi bezpieczeństwa, EBC sprawdza, czy producent przestrzega innych wymogów akredytacyjnych określonych zgodnie z art. 3 ust. 1 lit. a). Procedury oceny mogą mieć formę inspekcji na miejscu lub inspekcji zdalnych, zgodnie z art. 11.
6. 
W razie konieczności EBC może zwrócić się do producenta o przedłożenie, wyjaśnienie lub uzupełnienie w rozsądnym terminie określonym przez EBC:
a)
dokumentacji podlegającej przedłożeniu zgodnie z art. 5;
b)
dokumentacji podlegającej wypełnieniu zgodnie z ust. 4;
c)
informacji podlegających przekazaniu zgodnie z ust. 5.
7. 
EBC odrzuca wniosek o akredytację, który jest niekompletny lub błędny albo nie został uzupełniony w terminie po zwróceniu się przez EBC o przedłożenie, wyjaśnienie lub uzupełnienie informacji zgodnie z ust. 6. EBC odrzuca również wniosek o akredytację, jeżeli wniosek i dokumentacja, które należy przedłożyć, są kompletne, ale wniosek wskazuje, że producent nie spełnia wymogów akredytacyjnych określonych w art. 3 i art. 4.
27 Art. 6 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. a decyzji nr EBC/2022/35 (2022/2063) z dnia 13 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.276.142) zmieniającej nin. decyzję z dniem 16 listopada 2022 r.
28 Art. 6 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. b decyzji nr EBC/2022/35 (2022/2063) z dnia 13 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.276.142) zmieniającej nin. decyzję z dniem 16 listopada 2022 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.