Zwiększenie produkcji artykułów masowego spożycia, wytwarzanych przez uspołecznione zakłady drobnej wytwórczości.

Monitor Polski

M.P.1950.A-123.1529

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1953 r.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 8 listopada 1950 r.
w sprawie zwiększenia produkcji artykułów masowego spożycia, wytwarzanych przez uspołecznione zakłady drobnej wytwórczości.

W celu lepszego i pełniejszego zaspokojenia rosnących potrzeb ludności, właściwego wykorzystania surowców odpadkowych i miejscowych, aktywizacji zaniedbanych gospodarczo miast i miasteczek, drogą rozwoju uspołecznionych zakładów drobnej wytwórczości, których zadaniem jest:
1)
produkowanie artykułów masowego spożycia niewytwarzanych przez przemysł kluczowy, artykułów dotychczas importowanych, artykułów luksusowych i służących do zaspokojenia indywidualnych potrzeb i życzeń konsumentów, wynikających ze wzrastającej stopy życiowej ludności;
2)
zorganizowanie szerokiej sieci spółdzielczych punktów usługowych dla zaspakajania bezpośrednich potrzeb ludności, -

Prezydium Rządu uchwala, co następuje:

Zadania produkcyjne.

§  1.
Należy podjąć lub zwiększyć produkcję w zakresie: drobnych przedmiotów codziennego użytku, artykułów gospodarstwa domowego, urządzeń placówek socjalnych i punktów żywienia zbiorowego, podniesienia estetyki wnętrz zarówno mieszkań prywatnych, jak i pomieszczeń zbiorowych oraz artykułów wyrażających troskę państwa socjalistycznego o dziecko.
§  2.
W wykonaniu zadań, określonych w § 1:
1)
wojewódzkie rady narodowe (WRN) zapewnią jak najbardziej korzystne warunki dla stałego rozwoju i produkcji artykułów masowego spożycia w państwowym przemyśle miejscowym i spółdzielczości pracy oraz opracują, w oparciu o istniejący potencjał zakładów drobnej wytwórczości i posiadane na danym terenie surowce, listy artykułów nowych oraz tych artykułów, których produkcja może być powiększona. Listy te powinny być opracowane do końca b. r. i przesłane do Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości (CUDW);
2)
Prezes CUDW w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Ministrem Handlu Zagranicznego ustali w ciągu dwóch miesięcy listę artykułów dotychczas nieprodukowanych lub importowanych, o których mowa w paragrafie poprzedzającym. Lista ta będzie rewidowaną w razie potrzeby, nie rzadziej jednak niż w czerwcu i grudniu każdego roku.
§  3.
Prezes CUDW zwróci specjalną uwagę, aby produkcja nowopowstających uspołecznionych zakładów drobnej wytwórczości uwzględniała przede wszystkim artykuły masowego spożycia i nie dublowała produkcji przemysłu kluczowego.

Wykorzystanie zakładów nieczynnych.

§  4.
1.
Przy tworzeniu nowych uspołecznionych zakładów drobnej wytwórczości należy przede wszystkim wykorzystać dla ich potrzeb zakłady nieczynne.
2.
W tym celu:
1)
prezydia wojewódzkich rad narodowych w ciągu 3-ch miesięcy sporządzą i prześlą do CUDW wykazy znajdujących się na ich terenie nieczynnych zakładów przemysłowych, z projektem wykorzystania ich przez zakłady drobnej wytwórczości do produkcji artykułów masowego spożycia;
2)
Prezes CUDW w okresie do 2-ch miesięcy powiadomi prezydia wojewódzkich rad narodowych o zamierzonym wykorzystaniu nieczynnych zakładów.

Wykorzystanie maszyn.

§  5.
1.
Wzrost produkcji artykułów masowego spożycia powinien opierać się przede wszystkim na wykorzystaniu przez zakłady drobnej wytwórczości maszyn:
1)
znajdujących się w ich posiadaniu,
2)
nieczynnych maszyn postawionych do dyspozycji CUDW przez Centralne Biuro Obrotu Maszynami (CBOM),
3)
znajdujących się w przemyśle kluczowym,
4)
zajętych przez Skarb Państwa w postępowaniu egzekucyjnym, oraz
5)
nabytych w trybie, przewidzianym w przepisach ustawy z dnia 20 lipca 1950 r. o rejestracji maszyn i przymusowym wykupie nieczynnych maszyn przemysłowych (Dz. U. R. P Nr 31, poz. 285).
2.
Przejęcie lub nabycie maszyn, o których mowa w ust. 1 pkt 1)-4), powinno następować sukcesywnie w latach 1950-1951.
§  6.
1.
Właściwi ministrowie umożliwią w ciągu 3-ch miesięcy Centralnemu Urzędowi Drobnej Wytwórczości wgląd w inwentaryzację nieczynnych maszyn oraz narzędzi, przeprowadzoną w podległych im przedsiębiorstwach.
2.
Minister Finansów zarządzi:
1)
dokonanie w porozumieniu z Prezesem CUDW w ciągu 3-ch miesięcy spisu maszyn, zajętych przez Skarb Państwa w postępowaniu egzekucyjnym, a znajdujących się w dyspozycji i władaniu władz skarbowych lub oddanych pod nadzór dłużnika oraz bieżące zawiadamianie Prezesa CUDW raz w miesiącu przez wydziały finansowe WRN o tych maszynach, jak również ustali zasady nabywania tych maszyn przez uspołecznione zakłady drobnej wytwórczości;
2)
sporządzenie wykazów maszyn, urządzeń i narzędzi pochodzących ze zdemontowanych przez urzędy likwidacyjne zakładów i warsztatów i postawienie ich do dyspozycji Prezesa CUDW.
3.
CBOM w ciągu 2-ch miesięcy przedstawi Prezesowi CUDW aktualne wykazy maszyn, które mogą być wykorzystane przez uspołecznione zakłady drobnej wytwórczości.
§  7.
Prezes CUDW:
1)
zarządzi zbadanie w uspołecznionych zakładach drobnej wytwórczości stopnia wykorzystania maszyn, przyczyn niepełnego ich wykorzystania, a w następstwie poleci pełne wykorzystanie mocy produkcyjnej tych maszyn;
2)
ustali w porozumieniu z właściwymi ministrami listy maszyn, urządzeń i narzędzi, które mogą być przejęte przez zakłady uspołecznione drobnej wytwórczości dla ich właściwego wykorzystania;
3)
poleci podległym sobie jednostkom organizacyjnym opracowanie wykazów maszyn, potrzebnych dla produkcji artykułów masowego spożycia, na podstawie rejestru maszyn nieczynnych i niewykorzystanych, sporządzonego przez wojewódzkie rady narodowe w wyniku przeprowadzonej rejestracji maszyn przemysłowych;
4)
przedstawi w ciągu 3-ch miesięcy Ministrowi Handlu Zagranicznego wykazy maszyn nieprodukowanych lub nie znajdujących się w kraju, a nieodzownych do rozwoju produkcji artykułów masowego spożycia;
5)
przedstawi w porozumieniu z Ministrem Finansów Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (PKPG) wnioski o dodatkowe kredyty inwestycyjne dla sfinansowania importu maszyn, potrzebnych dla rozwinięcia produkcji artykułów masowego spożycia oraz dla zainstalowania tych maszyn w poszczególnych zakładach produkcyjnych;
6)
zarządzi w ciągu 6-ciu miesięcy od daty otrzymania wykazów, o których mowa w § 6 ust. 2 pkt 2), przydzielenie odnośnego sprzętu uspołecznionym zakładom drobnej wytwórczości lub zgłosi brak zainteresowania.

(uchylona).

§  8-17. 2
(uchylony).

Zaopatrzcie surowcowe.

§  18.
Uspołecznione zakłady drobnej wytwórczości powinny do zwiększonej produkcji (§ 1) wykorzystać w przeważnej mierze surowce odpadkowe i miejscowe.
§  19.
Przewodniczący PKPG spowoduje utworzenie w ciągu 3-ch miesięcy przy wojewódzkich komisjach planowania gospodarczego odpowiednich komórek, których zadaniem będzie opracowywanie bilansów surowca odpadkowego danego terenu, przygotowywanie rozdzielników surowców odpadkowych i przekazywanie go wydziałom przemysłu wojewódzkich rad narodowych do wykonania.
§  20.
Ministrowie Przemysłu Lekkiego i Przemysłu Ciężkiego w porozumieniu z Prezesem CUDW ustalą sposób sortowania, klasyfikowania, wyceny i transportu przez Centralę Odpadków Użytkowych i Centralę Złomu odpadków, przeznaczonych dla drobnej wytwórczości.
§  21.
Ministrowie Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Komunikacji zapewnią dla zakładów przemysłu ludowego i artystycznego stałą bazę surowcową w dziedzinie wikliniarstwa drogą intensyfikacji plantacji wiklinowych, zgodnie z założeniami planu 6-letniego.
§  22.
Prezes CUDW:
1)
ustali dodatkową listę i ilości artykułów masowego spożycia i wskaże równocześnie w oparciu o wnioski własne i wojewódzkich rad narodowych odpowiednie pokrycie surowcowe;
2)
ustali w ciągu 3-ch miesięcy w oparciu o sporządzone przez PKPG bilanse odpadków przemysłu kluczowego, sposób przeróbki odpadków przemysłu skórzanego, a w późniejszym okresie - innych przemysłów, a w szczególności: tekstylnego, metalowego, drzewnego, chemicznego;
3)
przedstawi w porozumieniu z właściwymi ministrami w ciągu 3-ch miesięcy Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego projekt zasad odbioru surowca odpadkowego przez uspołecznione zakłady drobnej wytwórczości.

Ulgi podatkowej kredytowe.

§  23.
W celu zachęcenia uspołecznionych zakładów drobnej wytwórczości do przestawienia produkcji i oparcia jej na surowcach odpadkowych:
1)
nowozorganizowane spółdzielnie pracy, produkujące wyłącznie z surowca odpadkowego, zwolnione będą od podatku dochodowego na okres 2-ch lat od chwili rozpoczęcia produkcji; ulgi te przysługiwać będą również istniejącym spółdzielniom w odniesieniu do nowozorganizowanych działów, których produkcja oparta jest wyłącznie na surowcach odpadkowych;
2)
dla kredytów inwestycyjnych i obrotowych, zaciąganych przez uspołecznione zakłady drobnej wytwórczości, produkujących wyłącznie w oparciu o surowce odpadkowe, wprowadza się zniżoną o 50% stopę procentową w stosunku do obowiązującej powszechnie stopy procentowej. Obniżka ta obowiązywać będzie na okres 2-letni od chwili rozpoczęcia przez zakłady produkcji, opartej na surowcach odpadkowych.
§  24.
Zobowiązuje się Ministra Finansów do wydania w ciągu 3-ch miesięcy zarządzeń i instrukcji, niezbędnych do wprowadzenia w życie postanowień, zawartych w § 23.

Postanowienia ogólne.

§  25.
W celu uzyskania właściwych podstaw dla rozwoju produkcji nowych artykułów, wzbogacenia asortymentu i ustalenia prototypów zobowiązuje się Prezesa CUDW do:
1)
utworzenia do końca 1950 r. wzorcowni artykułów masowego spożycia, nieprodukowanych dotychczas w kraju;
2)
przedstawienia właściwym władzom w ciągu jednego miesiąca projektów organizacji i budżetów wzorcowni:
3)
powołania do końca 1950 r. biura studiów dla przemysłu zabawkarskiego;
4)
przedstawienia właściwym władzom w ciągu jednego miesiąca projektów dotyczących organizacji i budżetów tego biura studiów;
5)
powołania do końca 1950 r. 7-miu biur konstrukcyjnych w składzie od 5 do 10 osób każde w celu opracowania produkcji artykułów masowego spożycia.
§  26.
Zobowiązuje się Prezesa CUDW do:
1)
opracowania w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego programów i sieci kursów dla wyszkolenia i przeszkolenia fachowców i pracowników w dziedzinie przeróbki surowca odpadkowego;
2)
opracowania w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych w terminie do dnia 1 kwietnia 1951 r. projektów regulaminów: współzawodnictwa, premiowania i systemów płac w uspołecznionych zakładach drobnej wytwórczości, jako też premiowania pracowników wydziałów przemysłu WRN oraz zakładów spółdzielczych i państwowego przemysłu miejscowego, wykazujących inicjatywę w. dziedzinie organizacji i zwiększania oraz poprawy jakości produkcji artykułów masowego spożycia, wytwarzanych przez drobną wytwórczość uspołecznioną;
3)
przedstawienia Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w ciągu 2-ch miesięcy projektów, dotyczących zmian organizacyjnych Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości oraz wydziałów przemysłu wojewódzkich rad narodowych, uwzględniając zwiększenie zadań tych organów oraz uspołecznionych zakładów drobnej wytwórczości.
§  27.
Zobowiązuje się rady narodowe do:
1)
otoczenia drobnej wytwórczości specjalną opieką przez częste stawianie na posiedzeniach prezydiów rad narodowych zagadnień związanych z drobną wytwórczością oraz przez uwzględnianie tych zagadnień w planach i pracy rad narodowych;
2)
przydzielania uspołecznionym zakładom drobnej wytwórczości odpowiednich pomieszczeń;
3)
przedstawienia w ciągu 3-ch miesięcy projektów w sprawie dodatkowych etatów dla wydziałów przemysłu wojewódzkich rad narodowych.

Postanowienia końcowe.

§  28.
Bieg terminów, wskazanych w niniejszej uchwale, liczy się, jeśli poszczególne postanowienia nie stanowią inaczej, od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały.
§  29.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.
1 Część IV uchylona przez § 13 pkt 1 uchwały nr 246 z dnia 4 kwietnia 1953 r. w sprawie inwestycji pozalimitowych (M.P.53.A-36.452) z dniem 1 stycznia 1953 r.
2 § 8-17 uchylone przez § 13 pkt 1 uchwały nr 246 z dnia 4 kwietnia 1953 r. w sprawie inwestycji pozalimitowych (M.P.53.A-36.452) z dniem 1 stycznia 1953 r.