Zniesienie kontroli wewnętrznej oraz powołanie inspekcji resortowej i księgowych-rewidentów.

Monitor Polski

M.P.1952.A-106.1640

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 1959 r.

UCHWAŁA NR 1192
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 grudnia 1952 r.
w sprawie zniesienia kontroli wewnętrznej oraz powołania inspekcji resortowej i księgowych-rewidentów. *

Znosi się departamenty, biura, wydziały kontroli, główne inspektoraty oraz inspektoraty kontroli wewnętrznej (resortowej), działające na podstawie uchwały Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1948 r.
1.
Ministrowie powołają w ministerstwach, w ramach przyznanych etatów, inspektorów podległych bezpośrednio ministrowi jako inspekcję resortową.
2.
Zadaniem inspekcji resortowej jest doraźne sprawdzanie wykonania w resorcie uchwał Rządu oraz zarządzeń i instrukcji ministra, sprawdzanie w terenie otrzymanych przez ministra skarg i zażaleń ludności oraz sygnałów prasowych, jak również przeprowadzanie inspekcji w ramach zleconych przez ministra.
3.
Postanowienia ust. 1-2 stosuje się odpowiednio do określonych przez Prezesa Rady Ministrów komisji i komitetów oraz centralnych urzędów, sprawujących funkcje naczelnych organów administracji państwowej.
1.
W ministerstwach oraz komisjach, komitetach i urzędach centralnych sprawujących funkcje naczelnych organów administracji państwowej powołuje się księgowych-rewidentów.
2.
Księgowi-rewidenci (ust. 1) podlegają dyrektorowi departamentu księgowości (lub kierownikowi innej komórki organizacyjnej, do której zakresu działania wchodzą zagadnienia księgowości), a w centralnych zarządach i jednostkach organizacyjnych równorzędnych - głównemu księgowemu.
3.
Właściwy minister (kierownik komisji, komitetu, centralnego urzędu) może w ramach przyznanych etatów i zatwierdzonych planów zatrudnienia powołać księgowych-rewidentów również w jednostkach podległych organom, o których mowa w ust. 1 i 2, o ile wymaga tego wielkość tej jednostki oraz struktura organizacyjna danej gałęzi gospodarki lub administracji państwowej.
Prezes Państwowej Komisji Etatów dokona zmian w zatwierdzonych planach etatów w związku ze zniesieniem kontroli wewnętrznej i powołaniem inspekcji resortowej oraz księgowych-rewidentów na wniosek właściwego ministra lub kierownika centralnego urzędu.
Zadaniem resortowych księgowych-rewidentów (§ 3) jest wykonywanie rewizji księgowo-finansowej w podległych jednostkach organizacyjnych, a w szczególności:
1)
badanie legalności wszelkich operacji finansowych i gospodarczych;
2)
walka z nadużyciami i nielegalnym wydatkowaniem środków pieniężnych i materiałowych;
3)
badanie prawidłowości:
a)
prowadzenia rachunkowości i sprawozdawczości finansowej i budżetowej,
b)
opracowania dokumentacji rachunkowej, finansowej i budżetowej,
c)
księgowania,
d)
ewidencjonowania środków obrotowych i majątku trwałego.
Każda podległa jednostka organizacyjna powinna być co najmniej raz w roku poddana szczegółowej dokumentalnej rewizji księgowo-finansowej przez księgowych-rewidentów jednostki nadrzędnej.
Z wyników dokonanej rewizji finansowej sporządza się protokół. Protokół podpisują: księgowy-rewident, który prowadził rewizję, oraz kierownik i główny księgowy jednostki organizacyjnej, w której dokonano rewizji finansowej.
Na podstawie wyników dokonanej rewizji finansowej organ nadrzędny nad jednostką zrewidowaną wydaje zarządzenie porewizyjne, przy czym obowiązany jest podjąć środki mające na celu usunięcie uchybień i niedociągnięć stwierdzonych w działalności tej jednostki organizacyjnej, a w przypadku stwierdzenia w toku rewizji nadużyć i innych przestępstw - spowodować pociągnięcie winnych do odpowiedzialności karnej.
1.
Szczegółowy zakres i tryb działania księgowych-rewidentów ustali instrukcja Ministra Finansów, wydana w porozumieniu z Ministrem Kontroli Państwowej za zgodą Prezesa Rady Ministrów.
2.
Minister Finansów za zgodą Prezesa Rady Ministrów ustali zasady współdziałania z księgowymi-rewidentami podległych mu organów kontroli i rewizji finansowej, działających na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie organizacji i zakresu działania organów kontroli i rewizji finansowej (Dz. U. Nr 8, poz. 61).
Inspekcję resortową (§ 2) oraz księgowych-rewidentów (§ 3) w resortach Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego powołuje Minister Obrony Narodowej bądź Minister Bezpieczeństwa Publicznego, którzy ustalą etaty tych organów oraz określą w porozumieniu z Ministrem Kontroli Państwowej za zgodą Prezesa Rady Ministrów ich szczegółowy zakres i tryb działania.
Terminy zniesienia organów kontroli wewnętrznej w poszczególnych resortach ustali Minister Kontroli Państwowej w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami, z tym że ostateczny termin zniesienia kontroli wewnętrznej powinien nastąpić nie później niż do dnia 30 czerwca 1953 r.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i wszystkim ministrom.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 30 czerwca 1959 r. nin. uchwała traci moc w części dotyczącej księgowych rewidentów i rewizji finansowo-księgowej, zgodnie z § 62 ust. 1 pkt 3 uchwały nr 187 z dnia 12 maja 1959 r. w sprawie rewizji finansowo-księgowej państwowych jednostek organizacyjnych (M.P.59.58.278).