Zm.: zarządzenie z dnia 5 kwietnia 1958 r. w sprawie mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności.

Monitor Polski

M.P.1958.73.424

Akt jednorazowy
Wersja od: 30 września 1958 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 19 września 1958 r.
zmieniające zarządzenie z dnia 5 kwietnia 1958 r. w sprawie mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności.

Na podstawie § 8 uchwały nr 65 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie zapewnienia realnej wartości wkładów na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych (Monitor Polski Nr 26, poz. 156 i Nr 70, poz. 407) zarządza się, co następuje:
W zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 5 kwietnia 1958 r. w sprawie mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 28, poz. 165) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 3 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 3. 1. Warunkiem uzyskania premii gwarancyjnej jest:

1) gromadzenie oraz utrzymywanie wkładu na mieszkaniowej książeczce oszczędnościowej przez okres co najmniej 2 lat,

2) przelanie wkładu w pełnej wysokości, po zakończeniu okresu oszczędzania, na cel, na który był on gromadzony - z zastrzeżeniem przepisów ust. 2 i 3.

2. Właściciele mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych, będący członkami spółdzielni mieszkaniowych typu lokatorskiego, budowlano-mieszkaniowych i spółdzielczych zrzeszeń budowy domów jednorodzinnych mogą zadysponować przed zakończeniem okresu oszczędzania częścią wkładów niezbędną na pokrycie wstępnych kosztów budowy (na nabycie działki, uzbrojenie, dokumentację) w drodze przelewu na rachunek spółdzielni lub spółdzielczego zrzeszenia budowy domów jednorodzinnych w Banku Inwestycyjnym, pod warunkiem przedłożenia przez nich zaświadczenia spółdzielni bądź spółdzielczego zrzeszenia o konieczności dokonania przelewu dla sfinansowania wyżej wymienionych celów.

3. Właściciele mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych mogą zadysponować częścią lub całością wkładów niezbędną na opłacenie kaucji mieszkaniowej oraz opłat za urządzenia kąpielowe (wanna z baterią i piec kąpielowy). Powszechna Kasa Oszczędności dokonuje przelewu w wysokości i na rachunek określone w żądaniu zapłaty.

4. Od kwot podjętych w przypadkach omówionych w ust. 2 i 3 premia gwarancyjna nie będzie obliczona.";

2)
§ 4 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 4. 1. Przy wystawianiu mieszkaniowej książeczki oszczędnościowej wkładca obowiązany jest:

1) zadeklarować wysokość wkładu i okres oszczędzania nie krótszy niż dwa lata; wysokość zadeklarowanego wkładu powinna odpowiadać co najmniej normom ustalonym w przepisach dotyczących wkładów własnych i świadczeń ludności w poszczególnych formach budownictwa mieszkaniowego,

2) wskazać jedną z wymienionych w § 5 form, w ramach której zamierza realizować budowę lub uzyskanie mieszkania.

2. W razie zadeklarowania formy wymienionej w § 5 pkt 1 i 2 zgłaszający obowiązany jest ponadto podać nazwę i siedzibę zakładu pracy lub spółdzielni. Nie podanie tych informacji przy wystawieniu mieszkaniowej książeczki oszczędnościowej nie stanowi przeszkody do jej otwarcia i gromadzenia oszczędności. Ustalenie to jednak powinno nastąpić najpóźniej na rok przed zakończeniem oszczędzania.

3. Jeśli zgłaszający się o wystawienie mieszkaniowej książeczki oszczędnościowej nie jest jeszcze zorientowany co do formy budownictwa i wielkości mieszkania, do którego uzyskania zmierza, nie jest on zobowiązany do zadeklarowania przy otwieraniu książeczki wysokości wkładu i okresu oszczędzania; w takim wypadku wkładca zobowiązany jest wskazać wstępnie tylko wysokość systematycznych wpłat miesięcznych. Zadeklarowanie wysokości wkładu i okresu oszczędzania powinno nastąpić najpóźniej na rok przed zadysponowaniem wkładem.";

3)
w § 10 ust. 4 dodaje się na końcu wyrazy "z wyjątkiem przypadków przewidzianych w § 3 ust. 2 i 3".
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.