Zm.: zarządzenie z dnia 25 lutego 1954 r. w sprawie prowadzenia rejestru rowerów i warunków sprawdzania znajomości przepisów o ruchu drogowym.

Monitor Polski

M.P.1959.27.127

Akt jednorazowy
Wersja od: 4 kwietnia 1959 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 21 marca 1959 r.
o zmianie zarządzenia z dnia 25 lutego 1954 r. w sprawie prowadzenia rejestru rowerów i warunków sprawdzania znajomości przepisów o ruchu drogowym.

Na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 15 grudnia 1953 r. w sprawie ruchu rowerów na drogach publicznych (Dz. U. z 1954 r. Nr 3, poz. 7) zarządza się, co następuje:
W zarządzeniu Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 25 lutego 1954 r. w sprawie prowadzenia rejestru rowerów i warunków sprawdzania znajomości przepisów o ruchu drogowym (Monitor Polski Nr A-23, poz. 384) wprowadza się następujące zmiany:
1)
po § 6 dodaje się nowe §§ 7, 8 i 9 w brzmieniu:

"§ 7. 1. Niezależnie od indywidualnych sprawdzeń znajomości przepisów określonych w § 6, właściwy do spraw komunikacji organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może - w razie stwierdzenia wzmożenia się liczby wypadków drogowych, w których uczestniczą rowery - zarządzić sprawdzenie na obszarze całego województwa znajomości przez osoby kierujące rowerami przepisów o ruchu na drogach publicznych. Sprawdzenie może dotyczyć wszystkich osób kierujących lub tylko niektórymi rodzajami rowerów.

2. Sprawdzenia znajomości przepisów określonych w ust. 1 dokonuje upoważniony przez właściwy do spraw komunikacji organ prezydium miejskiej lub powiatowej rady narodowej, członek komisji egzaminacyjnej dla kierowców lub inna upoważniona osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje.

3. Sprawdzenie znajomości przepisów określonych w ust. 1 dokonywane będzie:

1) u osób zgłaszających rowery do rejestracji - przed wpisaniem roweru do rejestru;

2) u osób posiadających już karty rowerowe:

a) w razie wezwania ich w tym celu przez organ określony w ust. 2 albo

b) w razie skierowania ich przez biuro gromadzkiej rady narodowej albo przez właściwy organ prezydium rady narodowej osiedla.

4. W razie stwierdzenia nieznajomości przepisów określonych w ust. 1 stosuje się przepis § 6 ust. 2.

5. Okoliczność sprawdzenia znajomości przepisów ruchu na drogach publicznych organ określony w § 1 ust. 1 potwierdzi wydaniem osobie zainteresowanej zaświadczenia według wzoru stanowiącego załącznik nr 4, a ponadto posiadaczom motocykla z silnikiem o pojemności skokowej do 50 cm3 (motoroweru) lub roweru albo wózka poruszanego silnikiem pomocniczym o takiej pojemności oraz wózka poruszanego siłą nóg - również tabliczki rowerowej, według wzoru stanowiącego załącznik nr 5.

6. Okoliczność sprawdzenia znajomości przepisów określonych w ust. 1 oraz wydania osobie zainteresowanej odpowiedniego zaświadczenia i tabliczki rowerowej (ust. 5) powinna być odnotowana w rejestrze rowerów w rubryce "uwagi". Okoliczność wydania tabliczki rowerowej powinna być odnotowana (z oznaczeniem jej numeru) również w karcie rowerowej (§ 3).

7. Za sprawdzenie znajomości przepisów określonych w ust. 1 nie pobiera się opłat.

8. Tabliczki określone w ust. 5 wydawane będą zainteresowanym osobom za zwrotem kosztów w wysokości ustalonej przez właściwy do spraw komunikacji organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).

9. Zaświadczenie określone w ust. 5 wydaje się również osobom wezwanym w celu sprawdzenia znajomości przepisów o ruchu na drogach publicznych w trybie określonym w § 6.

10. Zaświadczenie wymienione w ust. 5 osoba kierująca rowerem obowiązana jest posiadać przy sobie i okazywać na żądanie organów kontroli drogowej łącznie z kartą rowerową.

§ 8. 1. Treść napisu na tabliczce rowerowej wymienionej w § 7 ust. 5 składa się:

1) z dwóch dużych liter,

2) z czterocyfrowej liczby kolejnej.

2. Początkowe litery w napisie na tabliczce rowerowej określonej w ust. 1 odpowiadają literom początkowym w znaku rejestracyjnym i w znaku próbnym samochodu lub motocykla, wyznaczonym dla oznaczenia poszczególnych województw (miast wyłączonych z województw) zarządzeniem Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 19 czerwca 1956 r. w sprawie wymiarów i wyglądu tablic rejestracyjnych oraz tablic ze znakami próbnymi dla pojazdów mechanicznych (Monitor Polski z 1956 r. Nr 70, poz. 858 i z 1958 r. Nr 56, poz. 325). Drugie litery w napisie na tabliczce rowerowej właściwy do spraw komunikacji organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) wyznacza, z wyjątkiem liter D, J, Ł, U, Ż, jako serie dla poszczególnych powiatów, miast i dzielnic miast, jeżeli ilość rowerów to uzasadnia.

3. Dla każdego województwa (miasta wyłączonego z województwa) wyznacza się liczby do oznaczenia nimi poszczególnych motocykli z silnikami o pojemności skokowej do 50 cm3 (motorowerów), rowerów poruszanych silnikami pomocniczymi o takiej pojemności i wózków wymienionych w § 7 ust. 5 od 0001 do 9999.

§ 9. 1. Tabliczka rowerowa wymieniona w § 7 ust. 5 powinna być przymocowana do motocykla z silnikiem o pojemności skokowej do 50 cm3 (motoroweru) i roweru poruszanego silnikiem pomocniczym o takiej pojemności - z tyłu za siodełkiem, prostopadle do osi podłużnej pojazdu, a do wózków poruszanych silnikiem pomocniczym o pojemności skokowej do 50 cm3 lub siłą nóg - z tyłu za siodełkiem lub z tyłu po lewej stronie wózka w taki sposób, by była dobrze widoczna. Tabliczka powinna być utrzymywana w stanie pozwalającym na łatwe jej odczytanie.

2. Od zmroku do świtu tabliczka umieszczona na motocyklu z silnikiem o pojemności skokowej do 50 cm3 (motorowerze) oraz na rowerze i wózku poruszanym silnikiem pomocniczym o takiej pojemności powinna być dokładnie oświetlona.

3. W razie zniszczenia albo zagubienia tabliczki rowerowej lub zaświadczenia określonego w § 7 ust. 5 stosuje się przepisy § 5.";

2)
dotychczasowy § 7 otrzymuje kolejną numerację § 10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

..................... dnia .................... 19... r.

.................... (pieczęć nagłówkowa)

ZAŚWIADCZENIE Nr ..........

Wydział Komunikacji Prezydium .................... Rady Narodowej w .................... stwierdza, że Ob. .................... posiadacz roweru, wózka poruszanego siłą nóg, motocykla z silnikiem o pojemności skokowej do 50 cm3 (motoroweru), roweru, wózka poruszanego silnikiem pomocniczym o pojemności skokowej do 50 cm3 oraz karty rowerowej nr .......... poddał się sprawdzeniu znajomości przepisów o ruchu na drogach publicznych i wykazał dostateczną znajomość tych przepisów.

.................... (podpis)

m. p.

Uwaga: Kierujący rowerem obowiązany jest posiadać zaświadczenie przy sobie i okazywać na żądanie organów kontroli drogowej łącznie z kartą rowerową.

*) Niepotrzebne skreślić.

Uwaga: Formularz zaświadczenia powinien być wykonany z papieru trwałego.

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................