Zm.: zarządzenie Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 23 października 1956 r. w sprawie warunków używania samochodów ciężarowych i ciągników (przyczep ciężarowych) do przewozu osób.

Monitor Polski

M.P.1960.85.390

Akt jednorazowy
Wersja od: 21 listopada 1960 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 9 listopada 1960 r.
zmieniające zarządzenie Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 23 października 1956 r. w sprawie warunków używania samochodów ciężarowych i ciągników (przyczep ciężarowych) do przewozu osób.

Na podstawie § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1955 r. w sprawie używania niektórych pojazdów mechanicznych (Dz. U. z 1955 r. Nr 36, poz. 225 i z 1957 r. Nr 21, poz. 104 oraz Nr 49, poz. 239) zarządza się, co następuje:
W zarządzeniu Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 23 października 1956 r. w sprawie warunków używania samochodów ciężarowych i ciągników (przyczep ciężarowych) do przewozu osób (Monitor Polski z 1956 r. Nr 93, poz. 1044 i z 1957 r. Nr 14, poz. 110) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 4:
a)
ust. 1 pkt 1 po wyrazie "wycieczka" dodaje się wyrazy "przewóz pracowników do pracy i z pracy";
b)
po ust. 1 dodaje się nowy ust. 2 w brzmieniu:

"2. Sposób wypełniania kart drogowych i miesięcznych kart eksploatacyjnych samochodów ciężarowych używanych do przewozów wymienionych w ust. 1 określony jest w instrukcji stanowiącej załącznik do niniejszego zarządzenia.";

c)
dotychczasowe ust. 2, 3 i 4 otrzymują kolejną numerację 3, 4 i 5;

4) wprowadza się załącznik do zarządzenia w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszego zarządzenia.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1961 r.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA W SPRAWIE WYPEŁNIANIA KART DROGOWYCH I MIESIĘCZNYCH KART EKSPLOATACYJNYCH SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH UŻYWANYCH DO PRZEWOZU OSÓB

1.
Kartę drogową ciężarowego samochodu używanego do przewozu osób, określonego w § 4 ust. 1 zarządzenia, w części "B - wykonanie zadania" należy wypełniać w sposób następujący:
1)
w rubryce 4 (nazwa ładunku i opakowania) wpisać rodzaj przewozu oraz liczbę osób przewiezionych w danej jeździe ładownej bez względu na to, ile z nich wysiadło lub wsiadło po drodze (np. przewóz do pracy 25 osób);
2)
w rubryce 18, 19 i 20 wpisać ilość ton, wynikającą z pomnożenia liczby przewożonych osób przez średnią wagę 1 osoby 75 kg (np. 25 osób × 75 kg = 1,9 t);
3)
pozostałe rubryki wypełniać, jak przy przewozie ładunków;
4)
w jeździe bez ładunku wykonanej w związku z przewozem osób (np. z powrotem do garażu po ich odwiezieniu z miejsca pracy lub odwrotnie w jeździe z garażu w celu ich przewiezienia do miejsca pracy) wpisać w rubryce 4 "jazda bez ładunku w związku z przewozem osób".
2.
W razie wykonywania przewozu osób wymienionego w § 4 ust. 1 zarządzenia samochodem ciężarowym używanym również do przewozu ładunków należy sporządzać dla niego dwie miesięczne karty eksploatacyjne w następujący sposób:
1)
na jednym formularzu miesięcznej karty eksploatacyjnej należy wpisywać z kart drogowych wszystkie wymagane według odpowiednich rubryk wyniki pracy przewozowej pojazdu, tak jakby przewożono nim wyłącznie ładunki;
2)
na drugim formularzu miesięcznej karty eksploatacyjnej należy w jej tytule dodać wyrazy "przewóz osób" oraz wpisywać do niej z kart drogowych zsumowane dane tych pozycji karty drogowej, które odnoszą się do przewozu osób (jazdy bez ładunku i z ładunkiem - zgodnie z przepisami ust. 1 instrukcji), z tym że oprócz danych przewidzianych rubrykami należy wpisać na marginesie karty eksploatacyjnej łączną liczbę osób przewiezionych podczas jazd objętych daną kartą drogową.
3.
W razie wykonywania samochodami ciężarowymi tylko przewozu osób należy sporządzać jedną miesięczną kartę eksploatacyjną tak jak dla przewozu ładunków, uzupełniając ją tylko w tytule wyrazami "przewóz osób" i wyszczególniając ponadto liczbę przewiezionych osób zgodnie z przepisem ust. 2 pkt 2 instrukcji.