§ 1. - Zm.: uchwała w sprawie zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych w organizacjach społecznych.

Monitor Polski

M.P.1989.12.94

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 stycznia 1989 r.
§  1.
W uchwale nr 23 Rady Ministrów z dnia 6 lutego 1984 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych w organizacjach społecznych (Monitor Polski Nr 4, poz. 32, z 1985 r. Nr 20, poz. 155, z 1986 r. Nr 19, poz. 138, z 1987 r. Nr 24, poz. 192 oraz z 1988 r. Nr 16, poz. 133 i Nr 29, poz. 256) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 2 otrzymuje brzmienie:

"§ 2. 1. Ustala się:

1) tabelę miesięcznych stawek wynagrodzeń zasadniczych, stanowiącą załącznik nr 1 do uchwały, z zastrzeżeniem ust. 2,

2) tabelę procentowych stawek dodatku funkcyjnego, stanowiącą załącznik nr 2 do uchwały,

3) tabele stanowisk, kwalifikacji i zaszeregowań pracowników, stanowiące załącznik nr 3 do uchwały, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Organizacje społeczne nie dotowane z budżetu lub funduszy celowych mogą opracować tabelę miesięcznych kwot wynagrodzenia zasadniczego i taryfikatory kwalifikacyjne na podstawie przepisów w sprawie zasad wartościowania pracy.

3. Minister Pracy i Polityki Socjalnej może:

1) dokonywać zmian w tabeli miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego, stosując odpowiednio przepisy w sprawie zasad wartościowania pracy w sferze budżetowej,

2) uzupełniać tabele stanowiące załącznik nr 3 do uchwały nowymi stanowiskami i ustalać dla tych stanowisk kategorie zaszeregowania i stawki dodatku funkcyjnego w ramach kategorii i stawek przewidzianych tabelami stanowiącymi załączniki nr 1 i 2 do uchwały, a także wymagania kwalifikacyjne.";

2)
§ 3 otrzymuje brzmienie:

"§ 3. 1. Właściwy organ organizacji społecznej dokonuje przeszeregowania pracownika w ramach wynagrodzenia przewidzianego dla danego stanowiska, a także awansuje pracownika na stanowisko wyższe od zajmowanego.

2. Pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie uchwały nie mają wymaganych kwalifikacji w zakresie wykształcenia, mogą być przeszeregowani tylko w ramach zajmowanego stanowiska.

3. Pracownicy pełniący w organizacjach społecznych funkcje z wyboru na stanowiskach urzędujących członków zarządu są zwolnieni od wymagań kwalifikacyjnych przewidzianych dla tych stanowisk.";

3)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. 1. Pracownikom mogą być przyznane:

1) dodatki za znajomość języków obcych miesięcznie w wysokości:

a) do 10% najniższego wynagrodzenia pracowników uspołecznionych zakładów pracy, określonego przez Radę Ministrów na podstawie Kodeksu pracy, zwanego dalej "najniższym wynagrodzeniem" - za znajomość pierwszego języka obcego,

b) do 15% najniższego wynagrodzenia - za znajomość każdego następnego języka obcego,

2) dodatek kontrolerski w wysokości do 50% najniższego wynagrodzenia.

2. Pracownikom Polskiego Związku Głuchych posiadającym świadectwo kwalifikowanego tłumacza języka migowego lub tytuł eksperta może być przyznany dodatek za znajomość języka migowego miesięcznie w wysokości:

1) do 15% najniższego wynagrodzenia dla pracowników posiadających tytuł wykwalifikowanego tłumacza I stopnia,

2) do 20% najniższego wynagrodzenia dla pracowników posiadających tytuł eksperta lub wykwalifikowanego tłumacza II stopnia.

3. Pracownikom personelu lotniczo-technicznego Biura Zarządu Głównego Aeroklubu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej mogą być przyznane dodatki za uprawnienia lotnicze wpisane do licencji miesięcznie w wysokości:

1) dla personelu latającego do 20% najniższego wynagrodzenia,

2) dla personelu technicznego w wysokości do 30% najniższego wynagrodzenia.

4. Zasady przyznawania dodatków, o których mowa w ust. 1-3, określają załączniki nr 4-7 do uchwały.";

4)
§ 8a skreśla się;
5)
§ 11 otrzymuje brzmienie:

"§ 11. 1. W organizacjach społecznych może być utworzony, w ramach środków na wynagrodzenia, fundusz premiowy w wysokości do 40% wynagrodzeń osobowych.

2. Szczegółowe zasady przyznawania premii określa regulamin premiowania.";

6)
§ 13 otrzymuje brzmienie:

"§ 13. Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołem przysługuje dodatek funkcyjny. Dodatek ten może być przyznany również pracownikom zatrudnionym na stanowiskach nie związanych z kierowaniem zespołem, a koordynującym wykonywanie określonych zadań, z tym że maksymalna stawka tego dodatku nie może być wyższa od 2 stawki dodatku funkcyjnego.";

7)
załącznik nr 1 do uchwały zastępuje się załącznikiem nr 1 do niniejszej uchwały;
8)
dodaje się nowy załącznik nr 2 do uchwały w brzmieniu określonym w załączniku nr 2 do niniejszej uchwały;
9)
dotychczasowy załącznik nr 2 do uchwały otrzymuje oznaczenie załącznika nr 3 i brzmienie określone w załączniku nr 3 do niniejszej uchwały;
10)
dodaje się załączniki nr 4-7 do uchwały w brzmieniu określonym w załącznikach nr 4-7 do niniejszej uchwały.