Zezwolenie na wywóz i przywóz wartości dewizowych stanowiących zawartość kas okrętowych statków morskich bandery polskiej oraz posiadanych przez załogę tych statków.

Monitor Polski

M.P.1958.54.315

Akt utracił moc
Wersja od: 18 marca 1967 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 3 lipca 1958 r.
w sprawie zezwolenia na wywóz i przywóz wartości dewizowych stanowiących zawartość kas okrętowych statków morskich bandery polskiej oraz posiadanych przez załogę tych statków.

Na podstawie art. 9 ust. 1 i art. 10 ust. 1 w związku z art. 19 ust. 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) zarządza się, co następuje:
Wydatkowanie, wymiana i pozostawianie za granicą pieniędzy polskich, wywiezionych z kraju na podstawie niniejszego zarządzenia, jest zabronione.
1.
Zezwala się na wywóz z polskiego obszaru celnego przy wyjściu statku morskiego bandery polskiej do portu zagranicznego następujących środków płatniczych, stanowiących zawartość kasy okrętowej:
1) 1
pieniędzy polskich do kwoty zł 1.000 na osobę należącą do załogi statku,
2)
zagranicznych środków płatniczych (pieniędzy, czeków, weksli, akredytyw, poleceń wypłaty i przekazów), złożonych w czasie trwania rejsów w kasie okrętowej jako depozyty kapitana i innych członków załogi tego statku, jeżeli depozyty te zostały zgłoszone przy wejściu statku do portu polskiego polskiemu granicznemu urzędowi celnemu z zachowaniem postanowień § 3 pkt 2.
2.
Wywóz zagranicznych środków płatniczych, stanowiących zawartość kasy okrętowej, lecz nie objętych zezwoleniem wywozu przewidzianym w ust. 1 pkt 2, jest dopuszczalny po uzyskaniu na to osobnego zezwolenia dewizowego.
Zezwala się na przywóz do polskiego obszaru celnego następujących środków płatniczych stanowiących zawartość kasy okrętowej statku morskiego bandery polskiej:
1)
pieniędzy polskich, należących do członków załogi statku, do kwoty wywiezionej zgodnie z zezwoleniem przewidzianym w § 2 ust. 1 pkt 1, jak również zdeponowanych w kasie okrętowej przez pasażerów statku, a wywiezionych przez tych pasażerów zgodnie z zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 27 sierpnia 1956 r. w sprawie zezwolenia na wywóz za granicę i przywóz do kraju polskich pieniędzy w ruchu podróżnych (Monitor Polski Nr 79, poz. 959),
2)
zagranicznych środków płatniczych w każdej ilości - pod warunkiem pisemnego zgłoszenia granicznemu urzędowi celnemu przez kapitana statku przywozu zagranicznych środków płatniczych, stanowiących zawartość kasy okrętowej, z wymienieniem rodzaju i kwoty przywiezionych środków płatniczych i wskazaniem w osobnej rubryce kwot zdeponowanych przez poszczególnych członków załogi statku; zgłoszenie uważa się za dopełnione z chwilą potwierdzenia go przez graniczny urząd celny.
Kapitan i inni członkowie załogi statku powinni posiadane w czasie każdorazowego rejsu statku do kraju zagraniczne środki płatnicze deponować w kasie okrętowej przed wejściem statku do polskiego obszaru celnego. Wydanie deponentom zagranicznych środków płatniczych z kasy okrętowej nie wymaga zezwolenia dewizowego.
Zezwala się kapitanowi i innym członkom załogi statku na wywóz z polskiego obszaru celnego przy wyjściu statku do portu zagranicznego osobistej zarówno krajowej, jak i zagranicznej, książeczki oszczędnościowej.
Z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia przepisy zarządzenia nr 60 Komisji Dewizowej z dnia 9 listopada 1950 r. w sprawie przywozu do polskiego obszaru celnego i wywozu z tego obszaru polskich i zagranicznych środków płatniczych w ruchu statków morskich pływających pod banderą polską (Monitor Polski Nr A-128, poz. 1591) nie mają zastosowania.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 21 lutego 1967 r. (M.P.67.16.77) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 marca 1967 r.