Zezwolenie na wykorzystywanie w eksporcie wewnętrznym zagranicznych środków płatniczych uzyskanych z niektórych tytułów.

Monitor Polski

M.P.1959.60.295

Akt utracił moc
Wersja od: 7 lipca 1959 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 24 czerwca 1959 r.
w sprawie zezwolenia na wykorzystywanie w eksporcie wewnętrznym zagranicznych środków płatniczych uzyskanych z niektórych tytułów.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 19 ust. 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) i na podstawie art. 2 ust. 2 dekretu z dnia 27 lipca 1949 r. o zaciąganiu nowych i określaniu wysokości nie umorzonych zobowiązań pieniężnych (Dz. U. Nr 45, poz. 332) zarządza się, co następuje:
1.
Zezwala się:
1)
obywatelom polskim będącym krajowcami dewizowymi,
2)
repatriantom powracającym do Polski

na wykorzystywanie w eksporcie wewnętrznym zagranicznych środków płatniczych przyjmowanych w tym eksporcie, otrzymywanych z zagranicy z następujących tytułów:

a)
darowizn, nie obciążonych warunkami dokonania jakichkolwiek świadczeń przez obdarowywanych, oraz alimentów,
b)
spadków zagranicznych, zapisów oraz realizacji mienia posiadanego za granicą,
c)
odszkodowań uzyskanych z tytułu prześladowania przez reżim hitlerowski, w tym również odszkodowań za prace przymusowe,
d)
odpraw demobilizacyjnych i należności za prace w obozach jenieckich.
2.
Osoby wymienione w ust. 1 pkt 1 mogą również wykorzystywać w eksporcie wewnętrznym zagraniczne środki płatnicze przyjmowane w tym eksporcie, posiadane z tytułu oszczędności z diet zagranicznych lub z tytułu wynagrodzeń, otrzymywanych w zagranicznych środkach płatniczych od instytucji i jednostek wymienionych w art. 14 ustawy dewizowej.
3.
Zezwala się osobom, o których mowa w ust. 1, na wykorzystywanie w eksporcie wewnętrznym posiadanych w kraju i będących ich własnością zagranicznych środków płatniczych przyjmowanych w tym eksporcie.
Rodzaje i postacie zagranicznych środków płatniczych, jakie mogą być przyjmowane na zapłatę w eksporcie wewnętrznym ustala Bank Polska Kasa Opieki.
Bank Polska Kasa Opieki może w przypadkach nasuwających się wątpliwości uzależnić wykorzystanie zagranicznych środków płatniczych w eksporcie wewnętrznym od udowodnienia przez zainteresowaną osobę istnienia tytułów i okoliczności wymienionych w § 1.
Osoby prawne oraz instytucje i organizacje nie posiadające osobowości prawnej, jak również osoby fizyczne nie wymienione w § 1 ust. 1, mogą wykorzystywać w eksporcie wewnętrznym przekazywane na ich rzecz z zagranicy zagraniczne środki płatnicze przyjmowane w eksporcie wewnętrznym tylko po uzyskaniu na to indywidualnego zezwolenia dewizowego i na warunkach w tym zezwoleniu określonych.
Zezwolenie na wykorzystanie zagranicznych środków płatniczych w eksporcie wewnętrznym (§ 1 ust. 1):
1)
nie zwalnia od obowiązku:
a)
uzyskania wymaganego przepisami zezwolenia dewizowego na zawarcie umowy, gdy umowa ta ma być źródłem uzyskania tych środków płatniczych - z wyjątkiem przyjęcia (akceptowania) darowizny lub zapomogi bezzwrotnej,
b)
pobrania przypadających od zagranicy należności pieniężnych i sprowadzenia ich do kraju,
2)
nie ogranicza możności zapisania sum przekazów w zagranicznych środkach płatniczych na bankowe rachunki walutowe w kraju do ewentualnego późniejszego wykorzystania.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.