Zezwolenie na niektóre czynności obrotu dewizowego w zakresie międzynarodowej pomocy samochodowej.

Monitor Polski

M.P.1986.17.106

Akt utracił moc
Wersja od: 24 czerwca 1986 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 maja 1986 r.
w sprawie zezwolenia na niektóre czynności obrotu dewizowego w zakresie międzynarodowej pomocy samochodowej.

Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288) zarządza się, co następuje:
Zezwala się osobom krajowym, o których mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288), wyjeżdżającym prywatnie posiadanymi samochodami osobowymi do państw, w których działa Międzynarodowa Pomoc Samochodowa, lub mającym przejeżdżać przez terytorium takich państw, na zaciąganie w imieniu Polskiego Związku Motorowego kredytu u osób zagranicznych za granicą na podstawie książeczki międzynarodowej pomocy samochodowej, wystawionej przez Polski Związek Motorowy, oraz na dokonywanie rozliczeń z tytułu usług objętych tą pomocą za pośrednictwem Polskiego Związku Motorowego - na warunkach określonych w niniejszym zarządzeniu.
1.
Posiadacz samochodu może dysponować tylko jedną książeczką międzynarodowej pomocy samochodowej bez względu na liczbę wyjeżdżających z nim osób.
2.
Małżonkowie wyjeżdżający za granicę jednym samochodem mogą korzystać tylko z książeczki międzynarodowej pomocy samochodowej, wystawionej na jednego z małżonków.
3.
Posiadacz samochodu nie może korzystać z książeczki międzynarodowej pomocy samochodowej innej osoby lub wystawionej na inny samochód.
Posiadacz książeczki międzynarodowej pomocy samochodowej może korzystać, w razie powstania awarii eksploatacyjnej, z następujących usług:
1)
pomocy technicznej w razie unieruchomienia samochodu,
2)
holowania samochodu do najbliższego warsztatu naprawczego,
3)
naprawy samochodu, łącznie z dostarczeniem niezbędnych części zamiennych,
4)
pierwszej pomocy lekarskiej (łącznie z kosztami ambulansu) w nagłych i koniecznych wypadkach,
5)
pomocy prawnej i ekspertyz technicznych samochodu,
6)
przewozu samochodu do Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, jeżeli jego naprawa za granicą nie jest ekonomicznie uzasadniona lub gdy przewóz jest uzasadniony z innych przyczyn,
7)
przewozu do kraju osób w wypadkach, o których mowa w pkt 6.
Posiadacz książeczki międzynarodowej pomocy samochodowej w ciągu roku od daty jej wystawienia może korzystać z usług wymienionych w § 3:
1)
w państwach, z którymi Polska Rzeczpospolita Ludowa rozlicza się na podstawie umów o płatnościach niehandlowych, określonych w § 28 pkt 3 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 10 marca 1984 r. w sprawie zezwolenia na niektóre czynności obrotu dewizowego (Monitor Polski Nr 7, poz. 52) - w kwocie nie przekraczającej równowartości 300 rubli,
2)
w innych państwach - w kwocie nie przekraczającej równowartości 300 franków szwajcarskich.
1.
Polski Związek Motorowy przekazuje za granicę należność za świadczone usługi na podstawie rachunku wystawionego przez zagraniczny klub motorowy.
2.
Posiadacz samochodu jest obowiązany zwrócić Polskiemu Związkowi Motorowemu w walucie polskiej kwotę zapłaconego rachunku, obliczoną według zasad stosowanych przy sprzedaży walut obcych na cele prywatne.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.