Zatwierdzenie statutu Banku Rolnego.

Monitor Polski

M.P.1961.9.50

Akt utracił moc
Wersja od: 10 listopada 1969 r.

UCHWAŁA Nr 10
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 stycznia 1961 r.
w sprawie zatwierdzenia statutu Banku Rolnego.

Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o prawie bankowym (Dz. U. Nr 20, poz. 121) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Zatwierdza się statut Banku Rolnego w brzmieniu podanym w załączniku do niniejszej uchwały.
Tracą moc w stosunku do Banku Rolnego przepisy sprzeczne ze statutem, a w szczególności przepisy uchwały nr 7 Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 1951 r. w sprawie zasad systemu finansowego banków państwowych (Monitor Polski Nr A-4, poz. 44 wraz z późniejszymi zmianami).
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT BANKU ROLNEGO

Rozdział I

Postanowienia ogólne.

§  1.
1.
Bank Rolny działający na podstawie art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o prawie bankowym (Dz. U. Nr 20, poz. 121) i przepisów niniejszego statutu jest bankiem państwowym.
2.
W dalszych przepisach statutu Bank Rolny zwany jest "Bankiem".
§  2.
Bank posiada osobowość prawną. Bank używa pieczęci z wizerunkiem orła, ustalonym dla godła Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, i napisem "Bank Rolny".
§  3.
Bank działa na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Siedzibą Banku jest m. st. Warszawa.
§  4.
Nadzór nad działalnością Banku sprawuje Minister Finansów.

Rozdział  II

Podstawowe czynności Banku.

§  5.
Do podstawowych czynności Banku należy:
1)
gromadzenie środków pieniężnych na finansowanie gospodarczych potrzeb rolnictwa i leśnictwa oraz administrowanie specjalnymi funduszami przeznaczonymi na rozwój rolnictwa i leśnictwa,
2)
kredytowanie środków obrotowych gospodarstw i przedsiębiorstw rolnych oraz finansowanie i kredytowanie inwestycji i kapitalnych remontów gospodarstw, przedsiębiorstw oraz zjednoczeń przedsiębiorstw rolnych,
3)
kredytowanie środków obrotowych gospodarstw i przedsiębiorstw leśnych oraz finansowanie i kredytowanie inwestycji i kapitalnych remontów gospodarstw i przedsiębiorstw leśnych,
4)
finansowanie i kredytowanie inwestycji centralnych i inwestycji zjednoczeń jednostek w zakresie leśnictwa i przemysłu drzewnego,
5)
finansowanie i kredytowanie środków obrotowych oraz inwestycji i kapitalnych remontów przedsiębiorstw melioracyjnych, elektryfikacyjnych, hydrogeologicznych, przedsiębiorstw budownictwa terenowego oraz ich zjednoczeń,
6)
finansowanie i kredytowanie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, kółek rolniczych, spółek wodnych i innych zrzeszeń chłopskich w zakresie produkcji i inwestycji oraz kredytowanie ludności wiejskiej w zakresie inwestycji,
7)
refinansowanie spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych oraz sprawowanie kontroli nad ich działalnością pożyczkową w zakresie udzielonych kredytów,
8)
kontrolowanie działalności finansowej jednostek gospodarki narodowej obsługiwanych przez Bank oraz oddziaływanie na prawidłowe gospodarowanie tych jednostek,
9)
przeprowadzanie rozliczeń pieniężnych jednostek gospodarczych obsługiwanych przez Bank i kontrola tych rozliczeń,
10)
wykonywanie innych czynności określonych szczególnymi przepisami.
§  6.
Minister Finansów w drodze zarządzenia może zlecać Bankowi wykonywanie czynności nie przewidzianych w ustawie o prawie bankowym lub niniejszym statucie oraz powierzać mu administrację wszelkiego rodzaju funduszów związanych z gospodarką rolną i leśną.
§  7.
Szczegółowy zakres działalności Banku ustala w ramach statutu Minister Finansów w drodze zarządzenia.

Rozdział  III

Organizacja Banku.

§  8.
1.
Zadania Banku wykonuje centrala oraz jednostki organizacyjne Banku w terenie.
2.
Podstawowymi komórkami organizacyjnymi centrali Banku są departamenty i inne jednostki równorzędne.
3.
Jednostkami organizacyjnymi Banku w terenie są:
1)
oddziały wojewódzkie,
2)
oddziały powiatowe.
4.
Jeżeli utworzenie oddziału powiatowego nie jest uzasadnione, może być utworzona placówka powiatowa o ograniczonym zakresie działania (oddział kredytowy, placówka pełnomocnika).
5.
Dyrektor oddziału wojewódzkiego nadzoruje i koordynuje działalność oddziałów powiatowych i innych placówek powiatowych przy pomocy komórek organizacyjnych oddziału wojewódzkiego, który ponadto wykonuje funkcje oddziału powiatowego na obszarze określonym przez naczelnego dyrektora.
6.
Oddziały powiatowe i placówki powiatowe realizują zadania Banku według swej właściwości.
§  9.
1.
Naczelny dyrektor w ramach zatwierdzonych przez Ministra Finansów podstawowych wskaźników planu dochodów i kosztów Banku zarządza powołanie i zamknięcie jednostek organizacyjnych w terenie oraz ustala ich siedzibę i zakres właściwości rzeczowej i miejscowej.
2.
Organizację wewnętrzną centrali Banku i jednostek organizacyjnych w terenie, jak również ich szczegółowy zakres działania ustala naczelny dyrektor.
3.
Zasady powoływania i zamykania jednostek organizacyjnych w terenie oraz tworzenie podstawowych komórek organizacyjnych centrali zatwierdza Minister Finansów.
§  10.
1.
Działalnością Banku kieruje naczelny dyrektor zgodnie z wytycznymi Ministra Finansów i na podstawie uchwał dyrekcji Banku.
2.
Naczelnego dyrektora powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Finansów.
3.
Naczelny dyrektor jest odpowiedzialny za działalność Banku i reprezentuje Bank na zewnątrz.
§  11.
1.
W szczególności do naczelnego dyrektora należy:
1)
ogólne kierownictwo działalnością Banku oraz czuwanie nad prawidłową realizacją podstawowych zadań Banku,
2)
kierowanie pracami dyrekcji Banku i przewodniczenie na posiedzeniach dyrekcji,
3)
powoływanie i odwoływanie dyrektorów departamentów i jednostek równorzędnych, dyrektorów oddziałów wojewódzkich i innych pracowników na stanowiska kierownicze, których obsadę zastrzegł do swej dyspozycji,
4)
udzielanie pełnomocnictw oraz ustalanie sposobu podpisywania za Bank,
5)
ustalanie etatów osobowych w jednostkach Banku w ramach zatwierdzonego przez Ministra Finansów planu dochodów i kosztów,
6)
wydawanie zarządzeń wewnętrznych, instrukcji i innych przepisów w zakresie działalności Banku.
2.
Naczelny dyrektor jest przełożonym wszystkich pracowników Banku i wydaje w porozumieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego regulamin pracy.
§  12.
1.
W skład dyrekcji Banku wchodzą naczelny dyrektor, zastępcy naczelnego dyrektora oraz inni członkowie dyrekcji.
2.
Zastępców naczelnego dyrektora oraz innych członków dyrekcji powołuje i odwołuje Minister Finansów na wniosek naczelnego dyrektora.
3.
Naczelny dyrektor wyznacza jednego z zastępców do zastępowania go na okres swej nieobecności.
§  13.
1.
Dyrekcja Banku podejmuje uchwały niezbędne dla wykonywania zadań Banku oraz rozpatruje główne zagadnienia z zakresu działalności Banku. W szczególności do dyrekcji Banku należą sprawy:
1)
planów kredytowych oraz planów spłat należności Banku,
2)
zasad systemu kredytowego dotyczącego finansowania środków obrotowych przedsiębiorstw państwowych i gospodarki chłopskiej oraz oceny funkcjonowania tego systemu,
3)
zasad systemu kredytowania i finansowania inwestycji i kapitalnych remontów w przedsiębiorstwach państwowych i gospodarce chłopskiej oraz oceny funkcjonowania tego systemu,
4)
rocznych planów dochodów i kosztów oraz bilansów i rocznych sprawozdań Banku,
5)
projektów taryf odsetek, prowizji i opłat bankowych,
6)
zasad organizacji Banku, rachunkowości oraz kontroli wewnętrznej,
7)
sieci terenowej oraz otwierania i zamykania oddziałów i placówek,
8)
zasad polityki etatowej i kadrowej oraz płac i nagród,
9)
projektów podstawowych aktów normatywnych, dotyczących działalności Banku.
2.
Dyrekcja Banku działa na podstawie regulaminu uchwalonego przez dyrekcję Banku i zatwierdzonego przez Ministra Finansów na wniosek naczelnego dyrektora.

Rozdział  IV

Gospodarka finansowa Banku.

§  14.
Bank działa na zasadach rozrachunku gospodarczego.
§  15.
Własne środki finansowe Banku składają się z funduszów statutowego, rezerwowego oraz funduszów specjalnych.
§  16. 1
Fundusz statutowy Banku wynosi 3.000.000.000 złotych.
§  17.
1.
Fundusz rezerwowy tworzy się z części zysku Banku i jest przeznaczony na pokrycie mogących powstać strat bilansowych Banku.
2. 2
Odpisów z zysku na fundusz rezerwowy dokonuje się w wysokości nie przekraczającej corocznie 10% zysku aż do osiągnięcia przez ten fundusz wysokości funduszu statutowego. Dalsze odpisy z zysku mogą być zaliczane na fundusz rezerwowy tylko wówczas, gdy fundusz rezerwowy został w całości lub w części zużyty na pokrycie strat.
§  18.
1.
Funduszami specjalnymi są:
1)
fundusz inwestycyjno-remontowy,
2)
fundusz socjalny.
2.
Inne fundusze specjalne Bank może tworzyć z części zysku za zgodą Ministra Finansów.
§  19.
1.
Fundusz inwestycyjno-remontowy tworzy się na zasadach przewidzianych w przepisach ogólnych.
2.
Środki funduszu inwestycyjno-remontowego są przeznaczone na finansowanie wszelkich nakładów Banku na inwestycje i kapitalne remonty.
§  20.
1.
Fundusz socjalny tworzy się z części zysku w wysokości 2% rocznego funduszu płac.
2.
Minister Finansów na wniosek naczelnego dyrektora uzgodniony z zarządem głównym właściwego związku zawodowego ustala przeznaczenie i zasady wykorzystywania tego funduszu.
§  21.
Bank prowadzi wyodrębniony rachunek środków trwałych, który stanowi pokrycie wartości środków trwałych Banku, pomniejszonej o wartość ich zużycia. Zwiększenie lub zmniejszenie wysokości tego rachunku następuje w wyniku zmiany wartości rzeczywistej środków trwałych.
§  22.
1.
Zysk bilansowy Banku podlega podziałowi w sposób następujący:
1)
50% zysku przeznacza się na wpłaty do budżetu Państwa,
2)
pozostałą część zysku przeznacza się na zasilenie funduszów statutowego i rezerwowego oraz funduszów specjalnych, a jeśli fundusze te osiągnęły określoną dla nich wysokość - na wpłatę do budżetu Państwa.
2.
Tryb i terminy wpłaty do budżetu części zysku określają odrębne przepisy.
§  23.
Bank prowadzi wewnętrzną gospodarkę finansową na podstawie planów dochodów i kosztów, dla których podstawowe wskaźniki określa Minister Finansów.

Rozdział  V

Rachunkowość Banku.

§  24.
Organizację i technikę księgowości Banku ustala naczelny dyrektor.
§  25.
Bank prowadzi księgowość opierając się na planie kont zatwierdzonym przez naczelnego dyrektora.
§  26.
Zasady działalności głównych księgowych w Banku normuje Minister Finansów na wniosek naczelnego dyrektora.
§  27.
Bilans roczny Banku i roczne sprawozdanie wraz z wnioskiem co do podziału zysków przedstawia naczelny dyrektor do zatwierdzenia Ministrowi Finansów do dnia 10 marca roku następnego po okresie sprawozdawczym.
1 Załącznik § 16 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 199 z dnia 23 października 1969 r. (M.P.69.48.371) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 listopada 1969 r.
2 § 17 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 199 z dnia 23 października 1969 r. (M.P.69.48.371) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 listopada 1969 r.