Zasady zgłaszania radom narodowym kandydatów na ławników ludowych.

Monitor Polski

M.P.1986.8.54

Akt utracił moc
Wersja od: 24 marca 1986 r.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 12 marca 1986 r.
w sprawie zasad zgłaszania radom narodowym kandydatów na ławników ludowych.

Na podstawie art. 143 § 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 31, poz. 137) Rada Państwa uchwala, co następuje:
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej do dnia 30 kwietnia ostatniego roku kadencji ławników zawiadamia prezydia rad narodowych stopnia podstawowego o ustalonych w trybie art. 141 § 3 i art. 142 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 31, poz. 137), zwanej dalej "ustawą" liczbach ławników wybieranych do sądu wojewódzkiego oraz właściwych miejscowo sądów rejonowych.
2.
Prezydium rady narodowej stopnia podstawowego zawiadamia w sposób zwyczajowo przyjęty na danym terenie organizacje i organy, o których mowa w art. 143 ustawy, mające siedzibę na obszarze działania tej rady, o trybie i terminie nadsyłania zgłoszeń kandydatów na ławników do sądu wojewódzkiego i rejonowego, a także kandydatów na ławników do orzekania w tych sądach w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Organizacje uprawnione do zgłaszania kandydatów mogą ustalić wewnątrzorganizacyjny tryb ich wysuwania i opiniowania, a także porozumieć się w sprawie dokonania wspólnego zgłoszenia. Kandydatów wysuniętych przez zebrania mieszkańców zgłaszają organy samorządu mieszkańców miast i wsi.
Zgłoszenia kandydatów na ławników do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych przedstawiają właściwej radzie narodowej:
1)
odpowiedni terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej, a inne organy administracji państwowej - za pośrednictwem tego organu,
2)
związki zawodowe lub terytorialne porozumienia związków mające siedzibę na obszarze działania tej rady.
1.
Rada narodowa zgodnie z art. 144 § 2 ustawy powołuje zespół w trybie określonym w art. 114 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 1983 r. o systemie rad narodowych i samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 41, poz. 185 i Nr 62, poz. 286, z 1984 r. Nr 21, poz. 100 i Nr 31, poz. 173 oraz z 1985 r. Nr 14, poz. 60 i Nr 50, poz. 262) do dnia 15 maja ostatniego roku kadencji ławników. Powołując zespół rada narodowa określa zakres zadań, które mu powierza w związku z wyborami ławników.
2.
Przyjmowanie i rozpatrywanie zgłoszeń oraz ustalanie listy kandydatów na ławników w liczbie o 1/4 większej niż przewidziana dla wyboru przez daną radę narodową powierza się zespołowi, o którym mowa w ust. 1. W razie gdy 1/4 od ustalonej liczby wybieranych ławników nie stanowi liczby całkowitej, należy ją zaokrąglić w górę do liczby całkowitej, a w stosunku do kandydatów na ławników do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych - ponadto do liczby parzystej.
Zgłoszenie powinno zawierać następujące dane o kandydatach: imię i nazwisko, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkania, miejsce pracy, zawód lub charakter wykonywanej pracy, okres zatrudnienia lub zamieszkania w miejscu kandydowania, przynależność do organizacji społecznych i politycznych. Zgłoszenie podpisuje przedstawiciel statutowych władz zgłaszającej organizacji, organ administracji państwowej lub przewodniczący zebrania mieszkańców. Do zgłoszenia należy dołączyć pisemne oświadczenie każdego z kandydatów, stwierdzające jego zgodę na kandydowanie.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.