§ 9. - Zasady, zakres i tryb współdziałania Centralnego Związku Rzemiosła i Izb Rzemieślniczych z organami administracji państwowej i Naczelną Radą Spółdzielczą.

Monitor Polski

M.P.1972.56.299

Akt utracił moc
Wersja od: 28 grudnia 1972 r.
§  9.
1.
Izby rzemieślnicze współdziałają z prezydiami wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) lub ich organami w sprawach:
1)
określania zadań rzemiosła i organizacji rzemieślniczych w terenowych programach i planach gospodarczych oraz środków niezbędnych do wykonania tych zadań,
2)
zaopatrzenia materiałowo-technicznego,
3)
ustalania cen na wyroby i usługi rzemieślnicze,
4)
polityki podatkowej w dziedzinie stosowania ulg i wymiaru podatków,
5)
przydziału lokali i terenów pod budowę pawilonów rzemieślniczych i innych obiektów przeznaczonych na potrzeby rzemiosła,
6)
zatrudniania w rzemieślniczych zakładach pracy młodocianych w celu nauki zawodu oraz ich szkolenia teoretycznego w szkołach zawodowych i ośrodkach dokształcania zawodowego,
7)
organizacji cechów i nadzoru nad ich działalnością,
8)
sprawowania nadzoru nad prawidłowością działania zakładów rzemieślniczych.
2.
W sprawach, o których mowa w ust. 1, oraz w innych sprawach dotyczących wykorzystania możliwości gospodarczych rzemiosła i zapewnienia warunków jego prawidłowego rozwoju izby rzemieślnicze przedstawiają opinie i wnioski prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) lub ich organom.
3.
Izby rzemieślnicze składają prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) lub ich organom projekty rocznych planów gospodarczych, sprawozdania i analizy dotyczące gospodarczej działalności rzemiosła.
4.
Prezydia rad narodowych zapewnią udział przedstawicieli organizacji rzemieślniczych w komisjach podatkowych i innych, zajmujących się sprawami rzemiosła.
5.
Przedstawiciele izb rzemieślniczych wchodzą w skład kolegiów wojewódzkich komisji cen.