Zasady, zakres i tryb współdziałania Centralnego Związku Rzemiosła i Izb Rzemieślniczych z organami administracji państwowej i Naczelną Radą Spółdzielczą.

Monitor Polski

M.P.1972.56.299

Akt utracił moc
Wersja od: 28 grudnia 1972 r.

UCHWAŁA Nr 315
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 grudnia 1972 r.
w sprawie zasad, zakresu i trybu współdziałania Centralnego Związku Rzemiosła i Izb Rzemieślniczych z organami administracji państwowej i Naczelną Radą Spółdzielczą.

Na podstawie art. 41 ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. Nr 23, poz. 164) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Centralny Związek Rzemiosła współdziała w sprawach dotyczących wykonywania i organizacji rzemiosła z naczelnymi i centralnymi organami administracji państwowej, prezydiami wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i ich organami na zasadach oraz w zakresie i trybie ustalonych uchwałą.
1.
Centralny Związek Rzemiosła opracowuje i przedstawia Ministrowi Handlu Wewnętrznego i Usług:
1)
propozycje dotyczące określania zadań rzemiosła w planach gospodarczych i środków na ich wykonanie,
2)
projekty planów gospodarczych organizacji rzemieślniczych przygotowane zgodnie z wytycznymi Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług,
3)
wnioski dotyczące metod planowania działalności gospodarczej rzemiosła i organizacji rzemieślniczych oraz form i sposobów wiązania tej działalności z potrzebami gospodarki narodowej,
4)
wnioski w sprawie zasad podejmowania i realizacji inwestycji przez cechy i spółdzielnie rzemieślnicze,
5)
wnioski w przedmiocie wydania lub zmiany przepisów dotyczących wykonywania rzemiosła i zapewnienia warunków do prawidłowego rozwoju jego działalności.
2.
Centralny Związek Rzemiosła uzgadnia z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług:
1)
projekt regulaminu ustalającego zasady powoływania komisji egzaminacyjnych izb rzemieślniczych, zasady działania tych komisji i wysokość opłat egzaminacyjnych,
2)
projekty zasad, jakim powinny odpowiadać statuty izb rzemieślniczych, statuty cechów oraz statuty spółdzielni rzemieślniczych.
3.
Centralny Związek Rzemiosła przedstawia Ministrowi Handlu Wewnętrznego i Usług sprawozdania z wykonania zadań gospodarczych rzemiosła oraz organizacji rzemieślniczych.
4.
Centralny Związek Rzemiosła uzgadnia z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług i Ministrem Finansów powoływanie własnych wyodrębnionych organizacyjnie zakładów oraz projekty wytycznych w zakresie powoływania i prowadzenia zakładów przez izby rzemieślnicze.
Centralny Związek Rzemiosła przedstawia informacje, opinie i wnioski:
1)
Ministrowi Finansów w sprawach gospodarki finansowej organizacji rzemieślniczych w zakresie określonym odrębnymi przepisami, opodatkowania i kredytowania działalności gospodarczej rzemiosła i organizacji rzemieślniczych,
2)
Ministrowi Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska w sprawach zasad przydziału terenów pod budowę lokali dla rzemieślników i organizacji rzemieślniczych, przydzielania lokali użytkowych dla rzemieślników i organizacji rzemieślniczych oraz w sprawach ustalania wysokości czynszów za te lokale,
3)
Ministrowi Oświaty i Wychowania oraz Ministrowi Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w sprawach dotyczących zasad i zakresu kształcenia w rzemieślniczych zakładach pracy oraz doskonalenia zawodowego,
4)
Ministrowi Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w sprawach dotyczących świadczeń socjalnych oraz warunków pracy w zakładach rzemieślniczych i w organizacjach rzemieślniczych,
5)
Państwowej Komisji Cen w sprawach zasad ustalania cen na usługi i wyroby rzemieślnicze,
6)
Głównemu Urzędowi Statycznemu w sprawach badań statystycznych prowadzonych przez organizacje rzemieślnicze.
Centralny Związek Rzemiosła uzgadnia z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych zasady wynagradzania pracowników organizacji rzemieślniczych, pracowników i uczniów zatrudnionych w zakładach rzemieślniczych oraz projekty układów zbiorowych pracy i protokołów dodatkowych do tych układów.
1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) przesyłają Centralnemu Związkowi Rzemiosła do zaopiniowania projekty aktów prawnych w sprawach dotyczących działalności rzemiosła i jego organizacji.
2.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) rozstrzygają w sprawach określonych w § 3 i 4 po uzgodnieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług.
Centralny Związek Rzemiosła przedstawia zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych), prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) do zaopiniowania projekty ogólnokrajowych wytycznych w sprawie rozwoju rzemiosła w skali kraju.
Centralny Związek Rzemiosła współdziała z prezydiami wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i ich organami w zakresie zapewnienia wykonania zadań planowych ustalonych dla rzemiosła przez prezydia rad narodowych.
Centralny Związek Rzemiosła współdziała w sprawach dotyczących spółdzielni rzemieślniczych z Naczelną Radą Spółdzielczą na zasadach określonych przepisami ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o spółdzielniach i ich związkach (Dz. U. Nr 12, poz. 61) z uwzględnieniem przepisów ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. Nr 23, poz. 164).
1.
Izby rzemieślnicze współdziałają z prezydiami wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) lub ich organami w sprawach:
1)
określania zadań rzemiosła i organizacji rzemieślniczych w terenowych programach i planach gospodarczych oraz środków niezbędnych do wykonania tych zadań,
2)
zaopatrzenia materiałowo-technicznego,
3)
ustalania cen na wyroby i usługi rzemieślnicze,
4)
polityki podatkowej w dziedzinie stosowania ulg i wymiaru podatków,
5)
przydziału lokali i terenów pod budowę pawilonów rzemieślniczych i innych obiektów przeznaczonych na potrzeby rzemiosła,
6)
zatrudniania w rzemieślniczych zakładach pracy młodocianych w celu nauki zawodu oraz ich szkolenia teoretycznego w szkołach zawodowych i ośrodkach dokształcania zawodowego,
7)
organizacji cechów i nadzoru nad ich działalnością,
8)
sprawowania nadzoru nad prawidłowością działania zakładów rzemieślniczych.
2.
W sprawach, o których mowa w ust. 1, oraz w innych sprawach dotyczących wykorzystania możliwości gospodarczych rzemiosła i zapewnienia warunków jego prawidłowego rozwoju izby rzemieślnicze przedstawiają opinie i wnioski prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) lub ich organom.
3.
Izby rzemieślnicze składają prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) lub ich organom projekty rocznych planów gospodarczych, sprawozdania i analizy dotyczące gospodarczej działalności rzemiosła.
4.
Prezydia rad narodowych zapewnią udział przedstawicieli organizacji rzemieślniczych w komisjach podatkowych i innych, zajmujących się sprawami rzemiosła.
5.
Przedstawiciele izb rzemieślniczych wchodzą w skład kolegiów wojewódzkich komisji cen.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1973 r.