§ 2. - Zasady, zakres i tryb współdziałania Centralnego Związku Rzemiosła i Izb Rzemieślniczych z organami administracji państwowej i Naczelną Radą Spółdzielczą.

Monitor Polski

M.P.1972.56.299

Akt utracił moc
Wersja od: 28 grudnia 1972 r.
§  2.
1.
Centralny Związek Rzemiosła opracowuje i przedstawia Ministrowi Handlu Wewnętrznego i Usług:
1)
propozycje dotyczące określania zadań rzemiosła w planach gospodarczych i środków na ich wykonanie,
2)
projekty planów gospodarczych organizacji rzemieślniczych przygotowane zgodnie z wytycznymi Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług,
3)
wnioski dotyczące metod planowania działalności gospodarczej rzemiosła i organizacji rzemieślniczych oraz form i sposobów wiązania tej działalności z potrzebami gospodarki narodowej,
4)
wnioski w sprawie zasad podejmowania i realizacji inwestycji przez cechy i spółdzielnie rzemieślnicze,
5)
wnioski w przedmiocie wydania lub zmiany przepisów dotyczących wykonywania rzemiosła i zapewnienia warunków do prawidłowego rozwoju jego działalności.
2.
Centralny Związek Rzemiosła uzgadnia z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług:
1)
projekt regulaminu ustalającego zasady powoływania komisji egzaminacyjnych izb rzemieślniczych, zasady działania tych komisji i wysokość opłat egzaminacyjnych,
2)
projekty zasad, jakim powinny odpowiadać statuty izb rzemieślniczych, statuty cechów oraz statuty spółdzielni rzemieślniczych.
3.
Centralny Związek Rzemiosła przedstawia Ministrowi Handlu Wewnętrznego i Usług sprawozdania z wykonania zadań gospodarczych rzemiosła oraz organizacji rzemieślniczych.
4.
Centralny Związek Rzemiosła uzgadnia z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług i Ministrem Finansów powoływanie własnych wyodrębnionych organizacyjnie zakładów oraz projekty wytycznych w zakresie powoływania i prowadzenia zakładów przez izby rzemieślnicze.