§ 5. - Zasady wynagradzania pracowników inżynieryjno-technicznych i administracyjno-biurowych zatrudnionych w budownictwie.

Monitor Polski

M.P.1956.34.414

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1956 r.
§  5.
1.
Następujący pracownicy: dyrektor i jego zastępcy, główny dyspozytor, główny technolog, kierownik oddziału projektowania organizacji robót, kierownik działu lub samodzielnej sekcji, samodzielne stanowisko pracy-starszy (główny) inżynier lub samodzielny ekonomista do spraw..., zastępca kierownika działu, kierownik komórki kadr, kierownik zarządu budowlano-montażowego i jego zastępcy, dyspozytor w zarządzie budowlano-montażowym, kierownik samodzielnej sekcji i samodzielne stanowisko pracy-starszy inżynier lub samodzielny ekonomista do spraw... w zarządzie budowlano-montażowym, kierownik jednostki wykonawstwa podległy bezpośrednio dyrektorowi przedsiębiorstwa lub kierujący bezpośrednio pracą majstrów i jego zastępca, kierownik działu (biura); produkcji pomocniczej, zaopatrzenia, transportu i jego zastępca, kierownik bazy sprzętu lub transportu i jego zastępca, kierownik: zakładu produkcji pomocniczej, warsztatów, stacji obsługi i jego zastępca, kierownik laboratorium oraz kierownik hotelu robotniczego-są pracownikami o nie normowanym czasie pracy i nie przysługuje im wynagrodzenie z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.
2.
Przepisy regulujące wynagrodzenie pracowników o nie normowanym czasie pracy za pracę w dni ustawowo wolne od pracy oraz przy pracy na budowie prowadzonej na dwie lub trzy zmiany pozostają nadal w mocy.
3.
W stosunku do pracowników magazynowych w zakresie wynagrodzenia za godziny nadliczbowe obowiązują zasady ustalone w uchwale nr 903 Prezydium Rządu z dnia 12 listopada 1955 r. w sprawie wynagradzania pracowników magazynowych (Monitor Polski Nr 109, poz. 1438).
4.
Majstrowie są pracownikami o nie normowanym czasie pracy w zakresie przygotowania, zakończenia lub przekazania zmiany. W razie gdy czas pracy majstra zostaje przedłużony na skutek konieczności nadzorowania pracy brygad roboczych, majstrowi przysługuje wynagrodzenie za godziny nadliczbowe zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami. Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe przysługuje wyłącznie w przypadkach, gdy praca brygad roboczych w godzinach nadliczbowych została zlecona zgodnie z obowiązującymi przepisami i nie wynika z winy majstra bądź w przypadkach zlecenia majstrowi nadzorowania pracy brygad roboczych pracujących na drugiej lub trzeciej zmianie.