Zasady wykonywania przez pracowników nauki szkół wyższych, Polskiej Akademii Nauk i jej placówek naukowych dodatkowych stałych zajęć zarobkowych.

Monitor Polski

M.P.1961.73.312

Akt utracił moc
Wersja od: 7 marca 1973 r.

PISMO OKÓLNE Nr 194
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 13 września 1961 r.
w sprawie zasad wykonywania przez pracowników nauki szkół wyższych, Polskiej Akademii Nauk i jej placówek naukowych dodatkowych stałych zajęć zarobkowych. *

W celu unormowania trybu postępowania przy udzielaniu zezwoleń pracownikom nauki szkół wyższych, Polskiej Akademii Nauk, zwanej dalej w skróceniu "PAN", i jej placówek naukowych na wykonywanie dodatkowych stałych zajęć zarobkowych oraz zasad wykonywania tych zajęć wyjaśnia się i ustala, co następuje:
1.
Zajęciami zarobkowymi w rozumieniu przepisu art. 102 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336) są wszelkie zajęcia zarobkowe wynikające ze stosunku pracy opartego na umowie o pracę lub nominacji i stałe wykonywanie wolnego zawodu lekarza i adwokata.
2.
Pracownicy nauki zatrudnieni w szkołach wyższych, PAN i jej placówkach naukowych na podstawie nominacji mogą wykonywać dodatkowe stałe zajęcia zarobkowe tylko za zezwoleniem udzielonym w sposób określony ustawą o szkołach wyższych. Obciążenie pracownika nauki z tytułu dodatkowych zajęć nie może wynosić łącznie z zajęciami w szkole wyższej lub PAN i jej placówkach naukowych więcej niż:
1)
dla samodzielnego pracownika nauki - dwa pełne etaty,
2)
dla pomocniczego pracownika nauki - półtora etatu.
3.
Ministrowie, którym podlegają szkoły wyższe, oraz Sekretarz Naukowy PAN zalecą rektorom lub sekretarzom wydziałów PAN, aby - ze względu na konieczność koncentracji pomocniczych pracowników nauki w jednym miejscu pracy i stworzenia im warunków do osiągnięcia stopni naukowych - udzielali tym pracownikom zezwoleń na zatrudnienie w dodatkowym miejscu pracy tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach indywidualnych, gdy zajęcie w dodatkowym miejscu pracy jest nieodzowne dla rozwoju naukowego pracownika.
4.
Zezwolenia na dodatkowe zajęcia mogą być udzielane jedynie w przypadkach, gdy tego wymagają szczególnie ważne względy, a w szczególności:
1)
gdy chodzi o obsadzenie stanowisk kierowniczych w państwowym aparacie administracyjnym albo innych stanowisk w państwowym aparacie gospodarczym oraz w zakładach społecznych służby zdrowia,
2)
gdy chodzi o obsadzenie stanowisk pracowników nauki w innych szkołach wyższych lub placówkach i instytutach naukowych i naukowo-badawczych, jeżeli sytuacja kadrowa w danej dziedzinie nauki tego wymaga,
3)
gdy chodzi o obsadzenie kierowniczych stanowisk w organizacjach społecznych, posiadających szczególnie doniosłe znaczenie dla Państwa,
4)
gdy chodzi o wykonywanie wolnego zawodu, jeżeli jest to uzasadnione koniecznością lepszego zaspokojenia potrzeb ludności w danej dziedzinie,
5)
gdy podjęcie dodatkowego zajęcia jest konieczne dla dobra rozwoju naukowego pracownika.
5.
Nie wymaga uzyskania zezwolenia, o którym mowa w ust. 2:
1)
wykonywanie funkcji:

- członków organów władzy i administracji państwowej z wyboru,

- na stanowiskach, na które powołuje Rada Państwa, Przewodniczący Rady Państwa, Rada Ministrów lub Prezes Rady Ministrów,

- stale urzędujących członków Prezydium PAN,

- stale urzędujących członków organizacji społecznych na podstawie wyboru,

- stale urzędujących członków organów doradczych przy ministrach,

2)
praca w kolegiach redakcyjnych,
3)
praca na stanowiskach specjalistów krajowych i wojewódzkich służby zdrowia,
4)
praca do wysokości pół etatu w zakładach społecznych służby zdrowia oraz w służbie zdrowia Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych,
5) 1
praca w charakterze konsultanta naukowego lub kierownika tematu badawczego, podjęta w trybie określonym przez Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego oraz Sekretarza Naukowego Polskiej Akademii Nauk w instytucji państwowej lub jednostce gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy o pracę w rozmiarze nie przekraczającym połowy etatu z wynagrodzeniem nie wyższym niż 2.100 zł miesięcznie,
6) 2
praca dydaktyczno-wychowawcza w szkołach artystycznych I i II stopnia w wymiarze do 8 godzin tygodniowo.
6.
Zezwolenia, o których mowa w ust. 2, mogą być udzielane samodzielnym pracownikom nauki na podstawie pozytywnej opinii komisji, w skład której wchodzą:

- Minister Szkolnictwa Wyższego - jako przewodniczący,

- Sekretarz Naukowy PAN - jako zastępca przewodniczącego,

- Przewodniczący Komitetu do Spraw Techniki,

- Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac,

- minister (kierownik centralnego urzędu) właściwy ze względu na główne miejsce pracy pracownika nauki,

- minister (kierownik centralnego urzędu) właściwy ze względu na miejsce pracy, w którym pracownik ma być zatrudniony,

- przedstawiciel Centralnej Rady Związków Zawodowych wyznaczony przez Prezydium Centralnej Rady Związków Zawodowych.

Jeżeli członek komisji nie może uczestniczyć w posiedzeniu komisji, zastępuje go ze wszystkimi uprawnieniami członka komisji jego urzędowy zastępca (podsekretarz stanu, zastępca Sekretarza Naukowego PAN, zastępca przewodniczącego komitetu, zastępca kierownika centralnego urzędu). Sekretariat organizacyjno-techniczny komisji oraz stałą ewidencję udzielonych zezwoleń prowadzi Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego; wydatki związane z pracami komisji pokrywane są z budżetu centralnego w części dotyczącej Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego.

7.
Zezwoleń, o których mowa w ust. 2, udziela pomocniczemu pracownikowi nauki rektor lub sekretarz wydziału PAN po zasięgnięciu opinii rady wydziału lub rady naukowej placówki PAN.
8.
Zasady i tryb udzielania zezwoleń pomocniczym pracownikom nauki poszczególnych specjalności określa komisja, o której mowa w ust. 6. Limit liczbowy pomocniczych pracowników nauki, którzy mogą podjąć dodatkowe stałe zajęcie zarobkowe, ustala właściwy minister na podstawie opinii komisji.
9.
Zezwolenie na podjęcie dodatkowego stałego zajęcia zarobkowego powinno określać:

- miejsce pracy dodatkowej (nazwę zakładu pracy, adres, resort, któremu zakład pracy podlega),

- rodzaj i wymiar zajęć w dodatkowym miejscu pracy,

- okres dodatkowego zatrudnienia,

- liczbę godzin w wymiarze tygodniowym, na które pracownik może być zwolniony od zajęć w głównym miejscu pracy dla wykonania dodatkowego stałego zajęcia zarobkowego, jeżeli zajęcie to nie może być wykonywane poza czasem pracy w głównym miejscu pracy.

Zezwolenie może być cofnięte z wyznaczeniem terminu potrzebnego do rozwiązania umowy w dodatkowym miejscu pracy.

10.
Ministrowie, którym podlegają szkoły wyższe, oraz Sekretarz Naukowy PAN uchylą w ciągu miesiąca od daty ogłoszenia pisma okólnego ważność zezwoleń na zajęcia dodatkowe wydanych dotychczas samodzielnym pracownikom nauki z zachowaniem terminu potrzebnego do rozwiązania umowy w dodatkowym miejscu pracy oraz zalecą podległym rektorom i sekretarzom wydziałów PAN uchylenie na tych samych zasadach ważności zezwoleń udzielonych dotychczas pomocniczym pracownikom nauki.
11.
Z pracownikami nauki, zatrudnionymi w dodatkowym miejscu pracy, którzy do dnia 30 listopada 1961 r. nie uzyskają we właściwym trybie zezwolenia na dodatkowe zatrudnienie, kierownicy zakładów pracy dodatkowo zatrudniających tych pracowników rozwiążą stosunek pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia ze skutkiem najpóźniej na dzień 28 lutego 1962 r.
12.
Szczegółowych wyjaśnień w przedmiocie wykonywania postanowień niniejszego pisma okólnego udziela Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac w porozumieniu z Ministrem Szkolnictwa Wyższego.
13.
Zasady, o których mowa w niniejszym piśmie, stosuje się odpowiednio do pracowników, o których mowa w art. 126 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336), zatrudnionych w szkołach wyższych, PAN i jej placówkach naukowych.
* Z dniem 7 marca 1973 r. postanowienia zawarte w nin. piśmie okólnym tracą moc w zakresie unormowanym zarządzeniem Ministrów Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Obrony Narodowej, Oświaty i Wychowania, Spraw Wewnętrznych oraz Żeglugi i Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki z dnia 24 lutego 1973 r. w sprawie udzielania nauczycielom akademickim zezwoleń na dodatkowe zatrudnienie zarobkowe (M.P.73.11.65).
1 Pkt 5 ppkt 5 dodany przez pismo okólne nr 63 z dnia 17 lipca 1968 r. (M.P.68.32.219) zmieniające nin. pismo okólne z dniem 30 lipca 1968 r.
2 Pkt 5 ppkt 6 dodany przez pismo okólne nr 63 z dnia 17 lipca 1968 r. (M.P.68.32.219) zmieniające nin. pismo okólne z dniem 30 lipca 1968 r.