Rozdział 4 - Przepisy końcowe. - Zasady współpracy pomiędzy szkołami wyższymi a jednostkami organizacyjnymi gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1967.52.262 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1972 r.

IV.

Przepisy końcowe.

§  16.
1.
Jeśli wykonanie określonego zadania, realizowanego w ramach współpracy wymienionej w § 1, wymaga współdziałania kilku różnych szkół, wyższych lub jednostek organizacyjnych gospodarki uspołecznionej, zainteresowane strony mogą wyznaczyć odpowiedniego koordynatora całości wykonywanych prac. W razie trudności uzgodnienia koordynatora dla określonego kompleksowego zagadnienia, jednostkę wiodącą tematu wyznacza Przewodniczący Komitetu Nauki i Techniki.
2.
W razie istnienia kilku szkół wyższych lub wydziałów albo placówek naukowo-badawczych tej samej specjalności właściwy minister nadzorujący szkoły wyższe może wyznaczyć określoną szkołę, katedrę lub placówkę naukowo-badawczą jako jednostkę wiodącą w określonej specjalności, koordynującą tematycznie, w porozumieniu z zainteresowanymi stronami, nawiązywanie i realizację współpracy pomiędzy poszczególnymi szkołami a określonymi jednostkami organizacyjnymi gospodarki uspołecznionej oraz dokonującą w miarę potrzeby podziału zadań w tym zakresie pomiędzy szkoły wyższe.
3.
Szkoły wyższe współdziałające dla wykonania określonego zadania naukowo-badawczego podejmują pomiędzy sobą współpracę na zasadach uregulowanych uchwałą. Analogiczną zasadę stosuje się w razie podjęcia współpracy ze szkołą wyższą w dziedzinie zadań naukowo-badawczych przez kilka jednostek organizacyjnych gospodarki uspołecznionej.
4.
Szkoła wyższa, która zakończyła z wynikiem pomyślnym powierzoną jej pracę naukowo-badawczą, ma obowiązek udzielenia pomocy w podjęciu przez zainteresowaną jednostkę organizacyjną gospodarki uspołecznionej niezbędnych dla danej pracy prób zmierzających do jej realizacji. Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego i inni ministrowie nadzorujący szkoły wyższe określą w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Nauki i Techniki rodzaje prac, które można przedstawiać do nagród wymienionych w § 13 ust. 1 lit. b) tylko po stwierdzeniu pomyślnych wyników tych prób.
5.
Jednostka organizacyjna gospodarki uspołecznionej odpowiedzialna jest za podjęcie prób zastosowania wyników dostarczonej jej procy naukowo-badawczej oraz za ich wprowadzenie do produkcji w razie pomyślnego wyniku prób.
§  17.
1.
Współpraca, o której mowa w § 1, podejmowana jest w miarę potrzeby na wniosek którejkolwiek ze stron.
2.
Odmowa podjęcia współpracy wymaga uzasadnienia przez stronę odrzucającą propozycję współdziałania.
3.
W przypadkach uzasadnionych potrzebami gospodarki narodowej lub względami rozwoju nauki Przewodniczący Komitetu Nauki i Techniki oraz zainteresowani ministrowie mogą w drodze wspólnego zarządzenia wprowadzić obowiązek podjęcia, na zasadach uregulowanych uchwałą, współpracy pomiędzy określonymi szkołami wyższymi a odpowiednimi jednostkami organizacyjnymi gospodarki uspołecznionej.
4.
Sprawy sporne związane z podjęciem współpracy lub z jej warunkami wstępnymi rozstrzygają jednostki nadrzędne zainteresowanych stron sporu, działające w porozumieniu.
5.
Sprawy sporne dotyczące wykonywania uzgodnionych przez zainteresowane strony zasad współpracy rozstrzygane są w zależności od charakteru sporu bądź przez jednostki nadrzędne uczestników sporu, bądź przez komisje państwowego arbitrażu gospodarczego.
§  18. 21
1.
Współpraca szkół wyższych z jednostkami i instytucjami podległymi Ministrowi Obrony Narodowej i Ministrowi Spraw Wewnętrznych odbywa się na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
2.
Przepisów uchwały nie stosuje się do usług świadczonych przez szkoły wyższe na żądanie organów ścigania przestępstw i wymiaru sprawiedliwości w ramach postępowania karnego lub cywilnego.
§  19.
1.
Upoważnia się ministrów nadzorujących szkoły wyższe do wydawania w miarę potrzeby, w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami, odpowiednich instrukcji wykonawczych dla podległych im placówek w oparciu o wytyczne uchwały.
2.
Ministrowie nadzorujący szkoły wyższe sprawują nadzór nad realizacją prac zleconych oraz zarządzają przeprowadzanie rewizji dokumentalnej związanej z tymi pracami zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  20.
1.
Działające przy szkołach wyższych większe gospodarstwa pomocnicze, zajmujące się głównie produkcją seryjną artykułów nieprototypowych lub aparatury naukowej na potrzeby placówek badawczych i szkół wyższych, bądź świadczeniem w większym rozmiarze usług przemysłowych, właściwy minister nadzorujący szkołę wyższą przekształci w przedsiębiorstwa państwowe podporządkowane bezpośrednio ministrowi.
2.
Większe gospodarstwa pomocnicze, prowadzące produkcję prototypów aparatów naukowych oraz małych serii tych aparatów, można przekształcić w przedsiębiorstwa państwowe podporządkowane bezpośrednio rektorom właściwych szkół wyższych, jeśli uzasadniają to względy gospodarcze i organizacyjne.
3.
Średnie i mniejsze gospodarstwa pomocnicze szkół wyższych, których przedmiotem działania jest głównie wykonywanie prac naukowo-badawczych, konstrukcyjnych, prototypowych itp., oraz gospodarstwa pomocnicze stanowiące warsztaty usługowe, usługowo-remontowe itp., można przekształcać, zgodnie z ich przedmiotem działania, w instytuty naukowo-badawcze, finansowane według zasad przewidzianych dla tych instytutów, albo w inne placówki naukowo-badawcze szkół wyższych lub katedr, albo w zakłady konstrukcyjne, prototypowe, usługowe i usługowo-remontowe finansowane według zasad przewidzianych odpowiednimi przepisami dla gospodarstw pomocniczych lub środków specjalnych. Gospodarstwa pomocnicze przekształcone w jednostki finansowane według zasad przewidzianych dla środków specjalnych, korzystają z wszelkich uprawnień przewidzianych niniejszą uchwałą (§§ 9-14) i innymi przepisami dla gospodarstw pomocniczych.
§  21.
Minister Finansów może po porozumieniu z ministrami nadzorującymi szkoły wyższe wydać szczegółowe przepisy finansowe oraz przepisy o prowadzeniu ewidencji, dotyczące spraw objętych uchwałą.
§  22.
1.
Z dniem wejścia w życie uchwały traci moc uchwała nr 2 Prezydium Rządu z dnia 7 stycznia 1955 r. w sprawie współpracy szkół wyższych z jednostkami gospodarki uspołecznionej, urzędami i instytucjami w zakresie prac naukowo-badawczych i naukowo-usługowych (Monitor Polski Nr 5, poz. 64), jak również wydane na jej podstawie zarządzenia wykonawcze.
2.
Prace rozpoczęte przed dniem wejścia w życie uchwały i nie zakończone do dnia 31 grudnia 1967 r. powinny być kontynuowane po tym terminie po sporządzeniu nowej umowy na warunkach i w trybie przewidzianym w niniejszej uchwale.
§  23. 22
(skreślony).
§  24.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Komitetu Nauki i Techniki, Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac, Ministrowi Oświaty i Szkolnictwa Wyższego, Ministrowi Finansów oraz wszystkim ministrom i prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
21 § 18 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 179 z dnia 30 września 1969 r. (M.P.69.44.349) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 lipca 1969 r.
22 § 23 skreślony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 179 z dnia 30 września 1969 r. (M.P.69.44.349) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 lipca 1969 r.