Zasady udzielania zasiłków połogowych pracującym żonom pracowników odbywających kadrową służbę wojskową.

Monitor Polski

M.P.1953.A-48.554

Akt utracił moc
Wersja od: 21 maja 1953 r.

OKÓLNIK
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 11 maja 1953 r.
w sprawie zasad udzielania zasiłków połogowych pracującym żonom pracowników odbywających kadrową służbę wojskową.

Powołanie do odbycia służby wojskowej pracownika, utrzymującego rodzinę z wynagrodzenia za pracę, może spowodować konieczność objęcia pracy zarobkowej przez jego żonę. Jeżeli będzie miał miejsce zbieg okoliczności, że żona podejmująca pracę jest w ciąży i do dnia porodu nie zdąży przepracować 4 miesięcy, nie nabywa ona prawa do zasiłku połogowego.
Zarówno z intencji przepisów o ochronie pracy kobiet jak i z intencji dekretu z dnia 6 września 1951 r. o szczególnych uprawnieniach i ulgach dla żołnierzy kadrowej służby wojskowej i ich rodzin (Dz. U. Nr 46, poz. 339) należy wyciągnąć wniosek, że pozbawienie kobiety w takim przypadku zasiłku połogowego byłoby społecznie nie uzasadnione.

W związku z tym wyjaśnia się, że żonom pracowników powołanych do odbycia kadrowej służby wojskowej, które do dnia porodu nie przepracowały 4 miesięcy, należy wypłacać zasiłki połogowe przewidziane w ustawie o ubezpieczeniu społecznym, jeżeli zostanie stwierdzone:

1)
że źródłem utrzymania rodziny był zarobek męża otrzymywany z tytułu zatrudnienia podlegającego obowiązkowi ubezpieczenia oraz
2)
że będąca w ciąży żona podjęła pracę, powodującą obowiązek ubezpieczenia, nie później niż w ciągu 30 dni licząc od dnia, w którym pracownik rozpoczął kadrową służbę wojskową.

Powyższą zasadę przyznawania zasiłków połogowych należy stosować do tych przypadków, w których podjęcie pracy przez kobietę ciężarną nastąpiło po dniu 1 stycznia 1953 r.

Dla uzyskania prawa do zasiłków połogowych należy przedłożyć:

1)
zaświadczenie z ostatniego miejsca pracy męża celem udowodnienia, że był pracownikiem najemnym;
2)
zaświadczenie władz wojskowych, stwierdzające powołanie do odbycia kadrowej służby wojskowej i datę rozpoczęcia tej służby;
3)
zaświadczenie z miejsca pracy żony, stwierdzające datę rozpoczęcia przez nią pracy.

Każdy przypadek zgłoszenia wniosku o przyznanie zasiłku połogowego według zasad niniejszego okólnika należy rozpatrywać indywidualnie, badając wnikliwie, czy przystąpienie do pracy nie nastąpiło jedynie w celu pobrania zasiłków, a następnie zaprzestania pracy.