Zasady udzielania rolniczym spółdzielniom produkcyjnym kredytów długoterminowych na sfinansowanie działalności inwestycyjnej i produkcyjnej.

Monitor Polski

M.P.1956.8.108

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1956 r.

UCHWAŁA NR 37
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 21 stycznia 1956 r.
w sprawie zasad udzielania rolniczym spółdzielniom produkcyjnym kredytów długoterminowych na sfinansowanie działalności inwestycyjnej i produkcyjnej.

Celem uproszczenia zasad udzielania pomocy kredytowej Państwa i usprawnienia trybu finansowania przez Bank Rolny działalności inwestycyjnej i produkcyjnej rolniczych spółdzielni produkcyjnych, Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
1.
Nakłady inwestycyjne rolniczych spółdzielni produkcyjnych objęte są ich rocznymi planami gospodarczymi.
2.
Pokrycie zapotrzebowania spółdzielni produkcyjnych na materiały inwestycyjne i maszyny limitowane zabezpiecza się w planie zaopatrzenia w ramach środków inwestycyjnych Ministerstwa Rolnictwa.
1.
Źródła pokrycia finansowego nakładów inwestycyjnych w spółdzielniach produkcyjnych stanowią:
1)
własne fundusze inwestycyjne spółdzielni produkcyjnych,
2)
długoterminowe kredyty bankowe.
2.
Długoterminowe kredyty bankowe stanowią uzupełnienie środków własnych spółdzielni produkcyjnych przeznaczonych na wykonanie zaplanowanych inwestycji.
1.
Pomoc kredytowa dla spółdzielni produkcyjnych na działalność inwestycyjną objęta jest planem finansowo-kredytowym Banku Rolnego, sporządzonym w zakresie tej pomocy na podstawie rocznych planów gospodarczych spółdzielni produkcyjnych.
2.
Rozmiar pomocy kredytowej, o której mowa w ust. 1, określa narodowy plan gospodarczy.
1.
Długoterminowe kredyty bankowe udzielane są spółdzielniom produkcyjnym na następujące nakłady inwestycyjne:
1)
budownictwo,
2)
zakup inwentarza żywego,
3)
zakup inwentarza martwego,
4)
inne nakłady inwestycyjne.
2.
Długoterminowe kredyty bankowe mogą być udzielane również na remonty inwestycyjne inwentarza martwego.
Ustala się następujące okresy spłaty długoterminowych kredytów bankowych udzielonych spółdzielniom produkcyjnym na nakłady inwestycyjne:
1)
na budownictwo - do lat 30 z karencją w tym okresie do 6 lat,
2)
na zakup i remonty inwestycyjne inwentarza martwego - do lat 10 z karencją w tym okresie do lat 2,
3)
na zakup inwentarza żywego i inne nakłady inwestycyjne - do lat 8 z karencją w tym okresie do lat 3, z wyjątkiem sadownictwa i sadzenia morwy, dla których ustala się okres spłaty do lat 10 z karencją w tym okresie do lat 6.
Na likwidację odłogów, pomelioracyjne zagospodarowanie łąk i pastwisk, zagospodarowanie hal górskich oraz na inne cele, które określi Minister Finansów na wniosek Ministra Rolnictwa, udzielane będą specjalne kredyty długoterminowe z terminem spłaty do lat 4, w tym karencja do lat 2. Kredyt ten będzie udzielany wyłącznie jako uzupełnienie środków własnych spółdzielni produkcyjnych w pokrywaniu kosztów uprawy mechanicznej oraz ewentualnego zakupu nawozów i materiału siewnego.
1.
Z własnych środków spółdzielni produkcyjnych przeznaczonych na inwestycje może być opłacana równowartość wkładu pracy członków spółdzielni produkcyjnych przy budowie obiektów zespołowego gospodarowania (budownictwie zespołowym).
2.
Jeżeli wydzielone zgodnie z statutem własne fundusze inwestycyjne spółdzielni (tzn. 10-15% dochodu ogólnego), po zabezpieczeniu przypadających do płatności zobowiązań z tytułu nakładów inwestycyjnych, nie wystarczą na pokrycie należności za pracę członków przy budownictwie zespołowym - opłacanie tych należności może nastąpić z kredytów bankowych przeznaczonych na inwestycje.
Nowoorganizujące się spółdzielnie produkcyjne mogą korzystać w pierwszym roku gospodarki zespołowej z kredytów w Banku Rolnym na zakup niezbędnych do zespołowej gospodarki narzędzi i urządzeń nie zaliczanych do środków trwałych. Okres spłaty udzielonych na ten cel kredytów ustala się do lat 4, z karencją w tym okresie do lat 2.
W razie trudności finansowych powstałych w spółdzielniach produkcyjnych na skutek nie przewidzianych i niezależnych od spółdzielni przyczyn Bank Rolny może prolongować spółdzielniom produkcyjnym spłatę udzielonych kredytów na okres do lat 3.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa wyda szczegółowe zarządzenie regulujące zasady i tryb udzielania oraz spłaty długoterminowych kredytów bankowych na cele inwestycyjne i produkcyjne spółdzielni produkcyjnych, jak również zasady wykorzystywania przez spółdzielnie produkcyjne własnych wolnych środków inwestycyjnych do celów produkcyjnych.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1956 r.