Zasady udzielania dodatkowych dni wolnych od pracy w roku 1973.

Monitor Polski

M.P.1973.31.190

Akt utracił moc
Wersja od: 17 lipca 1973 r.

UCHWAŁA Nr 173
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 lipca 1973 r.
w sprawie zasad udzielania dodatkowych dni wolnych od pracy w roku 1973.

Na podstawie art. 1 i 5 dekretu z dnia 14 lipca 1973 r. o dodatkowych dniach wolnych od pracy (Dz. U. Nr 29, poz. 160) Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
1.
Pracownicy uspołecznionych zakładów pracy otrzymują w 1973 r. dodatkowy dzień wolny od pracy - 21 lipca bez obowiązku odpracowania.
2.
Pracownicy uspołecznionych zakładów pracy mogą otrzymać w 1973 r. dodatkowe dni wolne od pracy: 25 sierpnia i 22 września przez odpowiednią zmianę wymiaru czasu pracy (odpracowanie) w dniach poprzedzających te dni.
3.
Upoważnia się ministrów oraz przewodniczących prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) do ustalania dla niektórych podległych im zakładów pracy lub grup pracowników innych terminów udzielania dodatkowych dni wolnych od pracy niż określone w ust. 1 i 2, jeżeli jest to uzasadnione potrzebą utrzymania normalnego rytmu działalności gospodarczej i zaspokajania codziennych potrzeb społeczeństwa lub ogólnymi warunkami organizacyjnymi (np. w przemyśle i usługach o sezonowym nasileniu działalności, w budownictwie, w rolnictwie, w żegludze).
Dodatkowe dni wolne od pracy (§ 1) nie przysługują pracownikom, którzy już korzystają z dodatkowych dni wolnych od pracy w wymiarze co najmniej trzech dni w roku, oraz pracownikom sezonowym.
1.
Warunkiem wprowadzenia dodatkowych dni wolnych od pracy, o których mowa w uchwale, jest:
1)
wykonanie planu produkcji i usług oraz podjętych zobowiązań produkcyjnych i innych zadań,
2)
osiąganie założonych relacji ekonomicznych i wyników finansowych,
3)
usprawnienie organizacji umożliwiające wzrost wydajności pracy i zapewniające pełną realizację zadań planowych bez wzrostu zatrudnienia z tego tytułu.
2.
Udzielanie dodatkowych dni wolnych od pracy powinno następować w ramach planowanego (dysponowanego) osobowego funduszu płac.
Decyzję o udzielaniu dodatkowych dni wolnych od pracy w zakładzie pracy podejmuje kierownik jednostki nadrzędnej na wniosek kierownika zakładu pracy zgłoszony w porozumieniu z radą zakładową po stwierdzeniu, że przygotowania organizacyjne zapewniają realizację planowanych zadań stosownie do § 3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.