Rozdział 2 - Tworzenie funduszu zakładowego. - Zasady tworzenia funduszu zakładowego na rok gospodarczy 1962/1963 w państwowych gospodarstwach rolnych.

Monitor Polski

M.P.1962.71.332

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1962 r.

II.

Tworzenie funduszu zakładowego.

§  2.
1.
Do tworzenia funduszu zakładowego uprawnione są gospodarstwa, które w roku gospodarczym 1962/1963 osiągną zysk bilansowy.
2.
Prawo do tworzenia funduszu zakładowego mają pomocnicze gospodarstwa rolne jednostek budżetowych, które oprócz spełnienia warunku, wymienionego w ust. 1, wykonają planowe zadania w zakresie działalności naukowo-badawczej lub dydaktycznej.
3.
Wysokość odpisów na fundusz zakładowy wynosi:
1)
13-15% zysku bilansowego,
2)
20% sumy stanowiącej poprawę wyniku w porównaniu do roku gospodarczego 1961/1962,
3)
15-20% wzrostu wartości produkcji towarowej netto w porównaniu do średniej wartości tej produkcji za ostatnie 3 lata.
4.
Wysokość odpisów w granicach określonych w ust. 3 pkt 1 i 3 dla gospodarstw rolnych na terenie poszczególnych województw i powiatów ustali Minister Rolnictwa.
5.
We wszystkich gospodarstwach posiadających czynne gorzelnie zysk bilansowy jako podstawę do odpisów na fundusz zakładowy pomniejsza się o 1 zł za każdy litr spirytusu, wyprodukowany w roku gospodarczym 1962/1963.
6.
Minister Rolnictwa może wprowadzić inne ograniczenia odpisów na fundusz zakładowy w gospodarstwach wyposażonych w specjalne urządzenia produkcyjne, mające wpływ na rozmiary akumulacji.
7.
Ogólna suma odpisów na fundusz zakładowy obliczona według zasad podanych w ust. 3, 4, 5 i 6 nie może przekraczać:

- 50% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1962/1963 w tych gospodarstwach, w których zysk pokrywa w całości obliczone odpisy,

- 30% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1962/1963 w pozostałych gospodarstwach.

8.
Jeżeli suma odpisów na fundusz zakładowy jest niższa od 2% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1962/1963, odpisu dokonuje się w wysokości 2% tego funduszu płac, nienależnie od wysokości zysku bilansowego.
9.
Jeżeli zysk gospodarstwa nie pokrywa odpisów na fundusz zakładowy, różnice uzupełnia się dotacją budżetową. Wysokość dotacji nie może przewyższać 10% planowanego funduszu płac. Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów może w uzasadnionych przypadkach zezwolić na podwyższenie dotacji do wysokości 30% planowanego funduszu płac, gdy przedsiębiorstwo uzyskało znaczny przyrost produkcji i poprawę wskaźników finansowych, wykonując ważne dodatkowe zadania produkcyjne.
§  3.
1.
Przy ustalaniu, czy gospodarstwu przysługuje prawo do funduszu zakładowego, jak również przy obliczaniu wysokości tego funduszu wyłącza się różnice wynikające z wprowadzonych w roku gospodarczym 1962/1963 (po dniu 1 lipca 1962 r.) urzędowych zmian cen zakupionych materiałów, usług obcych, stawek płac, składek na ubezpieczenie rzeczowe i społeczne, stawek podatkowych oraz stawek amortyzacji. Przepis ten nie dotyczy zmian cen i stawek, których skutki finansowe zgodnie z odrębnymi przepisami pokrywane są dotacjami przedmiotowymi, zaliczanymi do dochodów gospodarstwa.
2.
Przy ustalaniu poprawy wyniku finansowego oraz wzrostu produkcji towarowej netto w stosunku do roku poprzedniego należy wyeliminować skutki finansowe wprowadzonych w ciągu roku urzędowych zmian cen na produkty dostarczone Państwu.
3.
Upoważnia się Ministra Rolnictwa (ministrów zainteresowanych resortów) do określenia innych poza wymienionymi w ust. 1 i 2 korekt wyniku bilansowego i wartości produkcji towarowej netto jako podstawy do odpisów na fundusz zakładowy z tytułów określonych w § 2 ust. 3.
§  4.
Odpisy na fundusz zakładowy ulegają pomniejszeniu z tytułu nieuzasadnionego przekroczenia funduszu płac planowanego na rok gospodarczy 1962/1963, na zasadach określonych w § 21 uchwały nr 106 Rady Ministrów z dnia 27 marca 1962 r. w sprawie zasad i trybu kontroli funduszu płac przedsiębiorstw uspołecznionych wykonywanej przez banki (Monitor Polski Nr 29, poz. 123).
§  5.
1.
Jeżeli gospodarstwo osiągnęło zysk w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami lub ze szkodą dla interesu społecznego, podstawa odpisów na fundusz zakładowy podlega pomniejszeniu o sumę zysku nieprawidłowego
2.
Za zysk nieprawidłowy podlegający odliczeniu od wyniku bilansowego uważa się:
1)
niewykonanie planowanych remontów i konserwacji, powodujące utrzymywanie w złym stanie lub niszczenie budynków, maszyn, urządzeń melioracyjnych oraz innych środków trwałych,
2)
niedokonywanie planowych wydatków na bezpieczeństwo i higienę pracy,
3)
niewykonywanie niezbędnych zabiegów agrotechnicznych lub zootechnicznych przewidzianych w planie gospodarczo-finansowym na rok 1962/1963.