Rozdział 4 - Przepisy ogólne i końcowe. - Zasady przydziału mieszkań.

Monitor Polski

M.P.1971.60.397

Akt utracił moc
Wersja od: 30 grudnia 1971 r.

Rozdział  4

Przepisy ogólne i końcowe.

§  13.
1.
Przydział lokali mieszkalnych następuje na rzecz osób objętych listami przydziału mieszkań ustalanymi - w zależności od tego, w czyjej dyspozycji lokale te pozostają - przez zakłady pracy, spółdzielnie budownictwa mieszkaniowego lub prezydia rad narodowych.
2.
Listy przydziału mieszkań podawane są do publicznej wiadomości, a listy ustalone przez zakłady pracy i spółdzielnie budownictwa mieszkaniowego są ponadto przekazywane do wiadomości prezydiom właściwych rad narodowych miast, osiedli lub gromad.
3.
Kierownicy zakładów pracy i zarządy spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, posiadając samodzielność przy przydziale lokali mieszkalnych, są równocześnie odpowiedzialni za prawidłową realizację ustalonych zasad przydziału mieszkań.
§  14.
1.
Prezydia rad narodowych i właściwe komisje tych rad uprawnione są do kontroli i analizy gospodarki lokalami na ich terenie z uwzględnieniem gospodarki lokalami prowadzonej przez spółdzielnie budownictwa mieszkaniowego i zakłady pracy.
2.
Na podstawie przeprowadzonych kontroli przedstawiane są co najmniej raz w roku sprawozdania radzie narodowej.
§  15.
1.
Wielkość przysługującej powierzchni przydzielanych lokali mieszkalnych powinna być określana na podstawie normatywu projektowania mieszkań, a w lokalach nie odpowiadających obowiązującym standardom budowlanym według norm 7-10 m2 powierzchni mieszkalnej na każdą z osób uprawnionych.
2.
Centralny Związek Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego określi w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej wypadki, w których powierzchnia przydzielanego mieszkania spółdzielczego może być większa od przysługującej na podstawie ust. 1.
§  16.
Młodzież zatrudniona w zakładach pracy realizujących budownictwo zakładowe lub zorganizowana w brygadach Związku Młodzieży Socjalistycznej bądź w innych organizacjach społecznych, uzyskująca środki na wkład z tytułu własnej pracy przy realizacji budownictwa mieszkaniowego, ma pierwszeństwo - przy równych kryteriach stanowiących podstawę ustalenia kolejności - w uzyskaniu mieszkania. Osobom pracującym w brygadach młodzieżowych biorących udział w budowie budynków sposobem gospodarczym będą przydzielane mieszkania w tych budynkach poza kolejnością.
§  17.
1.
W celu umożliwienia prawidłowego wykorzystania powierzchni mieszkalnej, poprawy dotychczasowych warunków mieszkaniowych, w tym szczególnie rodzin wielodzietnych, przybliżenia miejsca zamieszkania do miejsca pracy itp. należy w szerszym niż dotychczas stopniu umożliwiać dokonywanie zamiany mieszkań.
2.
Rozszerzenie zakresu zamiany mieszkań powinno następować w szczególności przez:
1)
uproszczenie trybu zamiany mieszkań pomiędzy stronami,
2)
wykorzystanie możliwości dostarczenia lokalu zamiennego przez jego dysponenta,
3)
dopuszczenie zamiany mieszkań pomiędzy stronami zajmującymi lokale będące w dyspozycji rad narodowych, zakładów pracy i spółdzielni budownictwa mieszkaniowego,
4)
popieranie zamian pomiędzy osobami zajmującymi lokale nadmiernie zagęszczone a osobami zajmującymi lokale, w których występuje nadwyżka powierzchni mieszkalnej.
3.
Uzyskanie w wyniku zamiany mieszkania o większej od dotychczas zajmowanej powierzchni użytkowej pozostającego w dyspozycji rady narodowej uzależnione jest od wpłaty odpowiedniej kwoty na rzecz miejskiego (powiatowego) funduszu mieszkaniowego.
4.
Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych i Centralnym Związkiem Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego określi tryb i warunki zamiany lokali mieszkalnych.
§  18.
1.
Część wybudowanych ponad zadania planowe mieszkań z budownictwa spółdzielczego i rad narodowych przeznacza się dla pracowników przedsiębiorstw budowlanych, które przyczyniły się do ich zbudowania.
2.
Ministrowie Gospodarki Komunalnej oraz Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego określą zasady przydziału mieszkań, o których mowa w ust. 1.
3.
Liczby mieszkań przeznaczonych w poszczególnych miejscowościach dla pracowników przedsiębiorstw budowlanych ustalają prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) na zasadach, o których mowa w ust. 2.
§  19.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Gospodarki Komunalnej, zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych), Zarządowi Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego oraz prezydiom rad narodowych.
§  20.
Przydziały mieszkań na rok 1971 dokonane przed wejściem w życie uchwały zachowują moc.
§  21.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1972 r.