Rozdział 2 - Mieszkania spółdzielcze z budownictwa powszechnego. - Zasady przydziału mieszkań.

Monitor Polski

M.P.1971.60.397

Akt utracił moc
Wersja od: 30 grudnia 1971 r.

Rozdział  2

Mieszkania spółdzielcze z budownictwa powszechnego.

§  5.
1.
Mieszkania spółdzielcze z budownictwa powszechnego przeznaczone są na poprawę warunków mieszkaniowych i zapewnienie mieszkań osobom oczekującym na przydział mieszkań z tego budownictwa.
2.
Przydział mieszkań z budownictwa spółdzielczego powszechnego powinien następować przy uwzględnieniu potrzeb produkcyjnych zakładów pracy i ich struktury zatrudnienia, przy przestrzeganiu zasady, iż co najmniej 50% mieszkań z tego budownictwa w skali województwa powinni otrzymać robotnicy.
3.
Przydział mieszkań w spółdzielniach budowlano-mieszkaniowych powinien być dokonywany według kolejności zapisu przy uwzględnieniu dotychczasowych warunków zamieszkania, z tym że osoby, które zgromadziły zaliczkę na wkład budowlany w wyższej od wymaganej wysokości, powinny otrzymać mieszkanie w pierwszej kolejności.
§  6.
1.
Spółdzielnie mieszkaniowe prowadzące działalność inwestycyjną mają obowiązek tworzenia do dyspozycji prezydiów rad narodowych rezerwy mieszkań przeznaczonych dla osób niezbędnych w danej miejscowości ze względu na rodzaj wykonywanej pracy lub kwalifikacje zawodowe.
2.
Rezerwa, o której mowa w ust. 1, wynosi 2% ogólnej liczby mieszkań przewidzianych do oddania w danej miejscowości w każdym roku w ramach budownictwa powszechnego. Na wniosek prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) Centralny Związek Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej może w szczególnie uzasadnionych wypadkach zwiększyć rezerwę do 5%.
§  7.
1.
Poza rezerwą, o której mowa w § 6, spółdzielnie mieszkaniowe obowiązane są zapewnić mieszkania dla osób wykwaterowywanych w danym roku z budynków grożących zawaleniem bądź podlegających rozbiórce dla celów inwestycyjnych rad narodowych i spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego, jeżeli osoby te kwalifikują się do przydziału mieszkań spółdzielczych ze względu na wysokość uzyskiwanych dochodów bądź wyraziły chęć przystąpienia do spółdzielni w celu otrzymania spółdzielczego mieszkania.
2.
Zapewnienie mieszkań na cele wymienione w ust. 1 następuje przez zarządy spółdzielni w liczbach określonych corocznie przez prezydia właściwych wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) po zasięgnięciu opinii właściwych oddziałów Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego.
§  8.
Kategorie potrzeb mieszkaniowych, kolejność ich zaspokajania z budownictwa spółdzielczego powszechnego oraz zasady i tryb rejestrowania kandydatów, przyjmowania członków i przydziału lokali mieszkalnych w spółdzielniach budownictwa mieszkaniowego określi Centralny Związek Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych i Ministrem Gospodarki Komunalnej.