Rozdział 1 - Mieszkania pozostające w dyspozycji zakładów pracy - Zasady przydziału mieszkań.

Monitor Polski

M.P.1971.60.397

Akt utracił moc
Wersja od: 30 grudnia 1971 r.

Rozdział  1

Mieszkania pozostające w dyspozycji zakładów pracy

§  1.
1.
Mieszkania wybudowane w ramach zakładowego budownictwa mieszkaniowego oraz budownictwa spółdzielczego i rad narodowych dla zakładów pracy pozostają w dyspozycji tych zakładów. Mieszkania te przeznaczane są przede wszystkim dla podstawowej kadry budowanych, rozbudowywanych, o dużej zmianowości lub zwiększających zmianowość zakładów pracy, w tym dla pracowników pogotowia produkcyjnego i technicznego.
2.
Mieszkania z budownictwa spółdzielczego i rad narodowych dla zakładów pracy oraz mieszkania wybudowane własnymi siłami zakładów pracy lub przy znacznym ich udziale mogą być przeznaczone również na poprawę trudnych warunków mieszkaniowych załóg.
3.
Mieszkania ze spółdzielczego budownictwa dla zakładów pracy mogą być przydzielane pracownikom będącym członkami spółdzielni mieszkaniowych (lokatorskich) i oczekującym na przydział mieszkań w terminie późniejszym ze spółdzielczego budownictwa powszechnego. Zakład pracy uprawniony jest do zgłoszenia innego pracownika zamiast osoby, która otrzymała mieszkanie ze spółdzielczego budownictwa dla zakładu pracy.
4.
Przy przydziale mieszkań, o których mowa w ust. 1 i 2, należy uwzględniać potrzeby młodych małżeństw nie posiadających mieszkań własnych.
5.
Kategorie potrzeb mieszkaniowych oraz kolejność i tryb ich zaspokajania ustalą właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) na podstawie wytycznych Ministra Gospodarki Komunalnej, wydanych w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych.
§  2.
Przydział mieszkań realizowanych jako spółdzielcze budownictwo na rzecz osób uprawnionych do pomocy Państwa, udzielanej dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych żołnierzy, funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej i Służby Więziennej, dokonywany jest na zasadach i w trybie określonych przez Ministra Obrony Narodowej, Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej, po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego.
§  3.
1.
Przy przydziale mieszkań służbowych stosuje się przepisy dotyczące wysokości dochodów (§ 10).
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do przydziałów mieszkań dokonywanych na rzecz pracowników:
1)
należących do pogotowia produkcyjnego i technicznego,
2)
których charakter pracy wymaga zajmowania mieszkania w danym budynku lub zespole budynków (tzw. mieszkania funkcyjne),
3)
otrzymujących mieszkania w budynkach uzyskanych w ramach zakładowego budownictwa własnego realizowanego systemem gospodarczym.
3.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) ustalą w porozumieniu z zarządami głównymi właściwych związków zawodowych wykazy stanowisk zaliczonych do pogotowia produkcyjnego i technicznego.
4.
Minister Gospodarki Komunalnej określi na wniosek zainteresowanego ministra stanowiska, których zajmowanie wymaga zamieszkania w określonym budynku lub zespole budynków.
§  4.
1.
Mieszkania pozostające w dyspozycji zakładów pracy przydzielane są na rzecz pracowników tych zakładów w związku ze stosunkiem pracy.
2.
O przydziale mieszkań dla pracowników wymienionych w § 3 ust. 2 pkt 1 i 2 decyduje kierownik zakładu pracy. W pozostałych wypadkach o przydziale mieszkań decyduje kierownik zakładu pracy w porozumieniu z radą zakładową.
3.
W razie rozwiązania stosunku pracy mieszkania z budownictwa państwowego dla zakładów pracy podlegają zwolnieniu w trybie przepisów o opróżnianiu mieszkań służbowych.
4.
W razie rozwiązania stosunku pracy przez pracownika - członka spółdzielni budownictwa mieszkaniowego w drodze wypowiedzenia lub porzucenia pracy oraz w razie rozwiązania tego stosunku przez zakład pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika nie spłacona pomoc udzielona z zakładowego funduszu mieszkaniowego w formie pożyczki na wkład mieszkaniowy staje się natychmiast wymagalna, jeżeli pracownik miał otrzymać lub otrzymał mieszkanie z budownictwa spółdzielczego dla zakładów pracy.
5.
Zasady i tryb wykonania obowiązku, o którym mowa w ust. 4, określają odrębne przepisy.