§ 3. - Zasady przekwalifikowania niektórych przedmiotów ze środków trwałych do środków obrotowych.

Monitor Polski

M.P.1961.31.149

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1961 r.
§  3.
1.
Przedmioty ujęte dotychczas w ewidencji jako środki trwałe, a wyłączone ze środków trwałych zgodnie z § 2 uchwały nr 29 Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 1961 r. w sprawie zasad zaliczania środków pracy oraz innych przedmiotów i urządzeń długotrwałego użytkowania do środków trwałych (Monitor Polski Nr 11, poz. 62), ulegają przekwalifikowaniu do środków obrotowych według stanu na dzień 1 stycznia 1961 r., w terminie do dnia 31 maja 1961 r.; w przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Rolnictwa, w których występuje rok gospodarczy, przekwalifikowania należy dokonać według stanu na dzień 1 lipca 1961 r. w terminie do dnia 31 grudnia 1961 r.
2.
Przedmioty objęte przekwalifikowaniem, o którym mowa w ust. 1, należy ująć w odrębnym zestawieniu podpisanym przez głównego księgowego lub osobę przez niego upoważnioną. Zestawienie przedmiotów przekwalifikowanych ze środków trwałych do środków obrotowych powinno zawierać co najmniej następujące dane:
1)
liczbę porządkową,
2)
dotychczasowy numer inwentarzowy środka trwałego przekwalifikowanego do środków obrotowych,
3)
dotychczasową wartość początkową przedmiotu,
4)
dotychczasowe umorzenie przedmiotu,
5)
wartość przedmiotu, w jakiej zostaje on zaliczony do środków obrotowych,
6)
zużycie przedmiotu (obliczone zgodnie z § 5 ust. 2),
7)
nowy numer inwentarzowy.

W zestawieniu należy wyodrębnić przedmioty objęte dotychczas - zgodnie z instrukcjami Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie powszechnej inwentaryzacji - grupami 1-7 klasyfikacji rodzajowej środków trwałych.

3.
Zestawienie i wystawione na jego podstawie polecenie księgowania powinny być zbadane przez jednostkę nadrzędną w celu stwierdzenia prawidłowości przekwalifikowania.