Zasady przekwalifikowania niektórych przedmiotów ze środków trwałych do środków obrotowych.

Monitor Polski

M.P.1961.31.149

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1961 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 28 marca 1961 r.
w sprawie zasad przekwalifikowania niektórych przedmiotów ze środków trwałych do środków obrotowych.

Na podstawie § 4 uchwały nr 29 Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 1961 r. w sprawie zasad zaliczania środków pracy oraz innych przedmiotów i urządzeń długotrwałego użytkowania do środków trwałych (Monitor Polski Nr 11, poz. 62) zarządza się, co następuje:
1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o "zarządzeniu", należy przez to rozumieć zarządzenie Ministra Finansów z dnia 12 listopada 1960 r. w sprawie zasad wprowadzenia do ksiąg przecenionej wartości środków trwałych (Monitor Polski Nr 86, poz. 393).
2.
W niniejszym zarządzeniu użyto symboli i nazw kont określonych w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1959 r. w sprawie planów kont dla jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 66, poz. 341).
1.
Zarządzenie niniejsze dotyczy działających w dniu 1 stycznia 1961 r. jednostek określonych w § 1 ust. 1 pkt 1-5 zarządzenia.
2.
Jednostki określone w § 1 ust. 1 pkt 6 zarządzenia oraz jednostki nie objęte zarządzeniem nie dokonują przekwalifikowania niektórych przedmiotów ze środków trwałych do środków obrotowych, o których mowa w niniejszym zarządzeniu.
1.
Przedmioty ujęte dotychczas w ewidencji jako środki trwałe, a wyłączone ze środków trwałych zgodnie z § 2 uchwały nr 29 Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 1961 r. w sprawie zasad zaliczania środków pracy oraz innych przedmiotów i urządzeń długotrwałego użytkowania do środków trwałych (Monitor Polski Nr 11, poz. 62), ulegają przekwalifikowaniu do środków obrotowych według stanu na dzień 1 stycznia 1961 r., w terminie do dnia 31 maja 1961 r.; w przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Rolnictwa, w których występuje rok gospodarczy, przekwalifikowania należy dokonać według stanu na dzień 1 lipca 1961 r. w terminie do dnia 31 grudnia 1961 r.
2.
Przedmioty objęte przekwalifikowaniem, o którym mowa w ust. 1, należy ująć w odrębnym zestawieniu podpisanym przez głównego księgowego lub osobę przez niego upoważnioną. Zestawienie przedmiotów przekwalifikowanych ze środków trwałych do środków obrotowych powinno zawierać co najmniej następujące dane:
1)
liczbę porządkową,
2)
dotychczasowy numer inwentarzowy środka trwałego przekwalifikowanego do środków obrotowych,
3)
dotychczasową wartość początkową przedmiotu,
4)
dotychczasowe umorzenie przedmiotu,
5)
wartość przedmiotu, w jakiej zostaje on zaliczony do środków obrotowych,
6)
zużycie przedmiotu (obliczone zgodnie z § 5 ust. 2),
7)
nowy numer inwentarzowy.

W zestawieniu należy wyodrębnić przedmioty objęte dotychczas - zgodnie z instrukcjami Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie powszechnej inwentaryzacji - grupami 1-7 klasyfikacji rodzajowej środków trwałych.

3.
Zestawienie i wystawione na jego podstawie polecenie księgowania powinny być zbadane przez jednostkę nadrzędną w celu stwierdzenia prawidłowości przekwalifikowania.
1.
Przekwalifikowaniu do środków obrotowych podlegają przedmioty objęte dotychczas, zgodnie z instrukcjami Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie powszechnej inwentaryzacji:
1)
grupami 1-7 klasyfikacji rodzajowej środków trwałych - jeśli ich wartość początkowa według cen obowiązujących od dnia 1 lipca 1960 r. nie przekracza 3.000 zł; wartość początkową tych przedmiotów, które zostały zakupione po cenach obowiązujących przed dniem 1 lipca 1960 r., ustala się według cen określonych w tablicach przeceny, wydanych przez Główny Urząd Statystyczny, dla przedmiotów zaś, które zostały zakupione po cenach obowiązujących od dnia 1 lipca 1960 r. - według ich rzeczywistych cen zakupu;
2)
grupą 8 klasyfikacji rodzajowej środków trwałych - na podstawie wytycznych wydanych przez właściwe ministerstwa (urzędy centralne) bądź centrale spółdzielcze.
2.
Przedmioty, o których mowa w ust. 1, należy (z uwzględnieniem przepisu § 6 ust. 3 zarządzenia) wyksięgować z ewidencji środków trwałych.
1.
Przedmioty określone w § 4 ust. 1 pkt 1 należy przekwalifikować do środków obrotowych w wartości początkowej ustalonej według cen obowiązujących w dniu 1 lipca 1960 r., tzn. na podstawie wydanych przez Główny Urząd Statystyczny tablic przeceny bądź rzeczywistych cen zakupu, natomiast przedmioty określone w § 4 ust. 1 pkt 2 należy przekwalifikować do środków obrotowych w dotychczasowej wartości początkowej.
2.
Jeżeli od przedmiotów, o których mowa w ust. 1, dokonuje się odpisów z tytułu zużycia, wówczas do ksiąg rachunkowych wprowadza się także ich zużycie, obliczone:
1)
od przedmiotów wymienionych w § 4 ust. 1, których zużycie ustala się według zasad określonych w § 72 ust. 2 pkt 4 i 5 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1959 r. w sprawie podstawowych zasad prowadzenia księgowości, inwentaryzacji, sporządzania sprawozdań finansowych oraz przechowywania dowodów księgowych przez jednostki gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 102, poz. 546) - w wysokości 50% bądź 100% ich wartości początkowej, określonej w ust. 1;
2)
od pozostałych przedmiotów:
a)
o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 - w wysokości umorzeń obliczonych od wartości przedmiotów po ich przecenie na ceny obowiązujące w dniu 1 lipca 1960 r. biorąc pod uwagę stopień (procent) zużycia, ustalony w wyniku powszechnej inwentaryzacji na dzień 31 grudnia 1959 r., z tym jednak że od przedmiotów nabytych po dniu 31 grudnia 1959 r. nie ustala się zużycia,
b)
o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 - w wysokości dotychczasowych umorzeń.
Zapisów księgowych związanych z przekwalifikowaniem do środków obrotowych przedmiotów zaliczanych dotychczas do środków trwałych dokonuje się w sposób następujący:
1)
dotychczasową wartością początkową przedmiotów zaliczonych zgodnie z instrukcjami Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie powszechnej inwentaryzacji do grup 1-8 klasyfikacji rodzajowej środków trwałych (§ 4) należy obciążyć konto 85 "Fundusze zasadnicze", a uznać konto 00 "Środki trwałe", natomiast dotychczasowymi umorzeniami tych przedmiotów należy obciążyć konto 01 "Umorzenie środków trwałych", a uznać konto 85 "Fundusze zasadnicze";
2)
wartością przedmiotów zaliczonych uprzednio do grup 1-7, ustaloną według cen obowiązujących w dniu 1 lipca 1960 r., należy obciążyć konto 35 "Przedmioty nietrwałe w użytkowaniu" (bądź konto 31 "Materiały"), a uznać konto 85 "Fundusze zasadnicze", natomiast ich ewentualnym zużyciem (§ 5 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 lit. a) należy obciążyć konto 85 "Fundusze zasadnicze", a uznać konto 36 "Zużycie przedmiotów nietrwałych";
3)
dotychczasową wartością początkową przedmiotów uprzednio zaliczonych do grupy 8 należy obciążyć konto 35 "Przedmioty nietrwałe w użytkowaniu" (bądź konto 31 "Materiały"), a uznać konto 85 "Fundusze zasadnicze", natomiast ich ewentualnym zużyciem (§ 5 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 lit. b) należy obciążyć konto 85 "Fundusze zasadnicze", a uznać konto 36 "Zużycie przedmiotów nietrwałych".
Odpowiednie składniki normatywu środków obrotowych jednostek, o których mowa w § 2, powiększa się o rzeczywistą wartość netto przedmiotów przekwalifikowanych do środków obrotowych, tzn. o ich wartość początkową pomniejszoną o zużycie, co nie powoduje zmiany pokrycia normatywu środków obrotowych funduszami własnymi.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1961 r.